• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Kofeín na chudnutie a vitalitu

Kofeín pozná väčšina ľudí ako stimulant nervového systému, ktorý zvyšuje pocit energie a zlepšuje koncentráciu. Málokto však vie, že táto „legálna droga“ je zároveň skvelým prostriedkom na zrýchlenie metabolizmu a efektívnejšie spaľovanie tukov.

Charakteristika kofeínu

Kofeín patrí z biologického hľadiska medzi stimulanty, ktoré ovplyvňujú nervovú sústavu. Má povzbudzujúce účinky a celkovo zrýchľuje organizmus, čo sa prejaví aj na vyššom výkone. V tabletkách eSlim tvorí dôležitú súčasť zloženia.

V ľudskom tele pôsobí kofeín vo viacerých systémoch a sústavách:

 • asi najznámejší je jeho stimulujúci mechanizmus na celý nervový systém
 • kofeín rovnako tak ovplyvňuje hormonálnu sústavu, najmä vylučovanie melatonínu
 • pôsobí tiež na krvný obeh a kardiovaskulárny systém, zvyšuje krvný tlak
 • má tiež funkciu v rámci silovej výkonnosti svalov, čo využívajú športovci

Z pohľadu chudnutia je kofeín stimulantom metabolizmu a jeho urýchľovačom, čo pôsobí aj na rýchlejšie a efektívnejšie spaľovanie tukov. Pri bežnom prijatí kofeínu vo forme nápojov alebo jedál je ale táto funkcia len krátkodobá a postupne na ňu vzniká rezistencia.

Účinky kofeínu

Najznámejším účinkom kofeínu je jeho pôsobenie na zvýšenie koncentrácie a psychického výkonu. To je jeden z najčastejších dôvodov, prečo ľudia pijú kávu s obsahom kofeínu. Táto látka má ale svoj význam aj z hľadiska podpory spaľovania tukov a znižovania hmotnosti.

Kofeín prináša pre náš organizmus viacero zaujímavých účinkov:

Zrýchlenie metabolizmu a spaľovania tukov: Prvým účinkom je pôsobenie práve v oblasti metabolizmu. Kofeín je totiž univerzálnym stimulantom, čo znamená, že zrýchľuje aj metabolizmu a pomáha aj ako spaľovač tukov. To je dôvod, prečo je v tabletkách eSlim.

Povzbudenie nervového systému: Druhým známym účinkom je povzbudenie fungovania nervového systému. To sa prejaví zrýchlením reakcií, zvýšením koncentrácie a sústredenia sa, zvýšením pocitu eufórie a tiež oddialením pocitu únavy a potreby spánku.

Podpora vylučovania a trávenia: Hoci táto látka rozhodne nepatrí medzi známe diuretiká, má mierne močopudný účinok, čiže pomáha na zvýšené vylučovanie vody z tela. Rovnako tak urýchľuje aj prácu čriev, čo sa prejaví intenzívnejším trávením a hlavne vylučovaním.

Zlepšenie krvného obehu: Kofeín využívajú aj športovci a to práve pre jeho účinok na kardiovaskulárny systém a sekundárne aj na svalové tkanivá. Látka má totiž účinok na rozšírenie ciev, zrýchlenie tepu a lepšie prekrvenie a uvoľnenie svalstva.

Vplyv na hormóny: Medzi zaujímavé účinky kofeínu patrí aj jeho vplyv na tvorbu a hladinu niektorých hormónov. Pôsobí napríklad proti uvoľňovaniu melatonínu, čo je známy „spánkový hormón“, ale aj inzulínu, ktorý zas má vplyv na využívanie energie z tukov.

Podpora športového výkonu: Kofeín je možné využiť aj na zvýšenie športovej výkonnosti a to pri rôznych typoch fyzickej aktivity. Pomáha tak na zlepšenie dlhotrvajúceho a vytrvalostného fyzického výkonu, ako aj pri výkonoch vyššej intenzity s prestávkami.

Výskyt kofeínu v potravinách

Kofeín je látka, ktorá sa v prírode vyskytuje vo viacerých rastlinách a bylinách. Najznámejšie sú semená kávovníka, z nich sa potom dostáva cez kávové bôby pri pražení kofeín aj do kávy. To však zďaleka nie je jediná možnosť, ako sa k tejto látke dostať.

Spomedzi rastlinných externých zdrojov kofeínu sú najznámejšie tieto:

 • kakaovník, konkrétne kakaové bôby, čo znamená, že aj bežné kakao obsahuje kofeín, konkrétne 13 mg na 100 gramov kakaa
 • čajovník, čo je druh listnatého kríku, veľmi známy je napríklad čajovník čínsky pestovaný v trópoch, ktorého listu sa používajú na varenie čaju
 • Paulínia nápojová, nazývaná tiež guarana, ktorá rastie na území Južnej Ameriky, jej semená obsahujú dokonca viac kofeínu ako kávovník a čajovník

Užívanie, nedostatok a predávkovanie kofeínom

Ľudský organizmus kofeín nutne k svojmu fungovaniu nepotrebuje, jeho nedostatok sa preto neprejavuje žiadnymi symptómami. Primerané množstvo kofeínu pre zdravého dospelého človeka je od 200 do 300 mg, závisí to aj od doby užívania a návyku organizmu.

Nadmerne vysoká dávka kofeínu, obvykle okolo 600 až 800 mg, môže naopak spôsobiť:

 • nespavosť alebo spánkové problémy a to nielen okamžite, ale aj dlhodobo
 • podráždenosť, nervozitu a nepokoj, čo sa prejaví na správaní voči okoliu
 • žalúdočné problémy, tráviace problémy a nadmerné odvodnenie
 • kardiovaskulárne ťažkosti, búšenie srdca a prílišné svalové napätie

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Nakoľko kofeín patrí medzi najznámejšie a najviac využívané „legálne drogy“, je táto látka predmetom otázok a diskusií pomerne často. Jej bohaté využitie tak v oblasti športových ako aj mentálnych výkonov je dôvodom záujmu o jej účinnosť v praxi.

Toto sú najčastejšie otázky a odpovede na ne, ktoré súvisia s témou kofeínu:

Pomáha pravidelné pitie kávy na chudnutie?

Pitie kávy má síce účinky na metabolizmus a jeho zrýchlenie, priamo na chudnutie ale káva sama o sebe nepomáha. Kofeín je len jednou z viacerých zložiek s vplyvom na trávenie a jeho účinky sa najlepšie využijú v kombinácii s inými látkami. Tak, ako v tabletkách eSlim.

Má kofeín aj nejaké negatívne účinky?

Nadmerné užívanie kofeínu spôsobuje už spomínané problémy s nespavosťou či podráždenosťou. U niektorých ľudí môže však aj bežná dávka látky vyvolať bolesti žalúdka, búšenie srdca, tras rúk a vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Môže sa látka konzumovať aj dlhodobo a vo vyššom množstve?

V zásade áno, avšak po čase nastáva v organizme kofeínová rezistencia, čiže je potrebné zvyšovať dávku na dosiahnutie pôvodného stimulačného účinku. Konzumácia je ale bezpečná, smrteľná dávka kofeínu je až okolo 100 šálok kávy za deň.

Kedy a za akých podmienok obmedziť prijímanie kofeínu?

Ak sa u vás vyskytnú symptómy predávkovania alebo negatívne účinky, je potrebné obmedziť prijímanie kofeínu. Problémom sú aj niektoré antibiotiká alebo doplnky výživy s obsahom Echinacei. Tabletky eSlim sú z tohto pohľadu bezproblémové.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite