• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

L-Karnitín na spaľovanie tukov

L-Karnitín, nazývaný niekedy aj L-Carnitín, je aminokyselina známa pre podporu spaľovania tuku a chudnutie. Ide o látku, ktorá sa síce v našom tele nachádza, ale len v minimálnom množstve. Práve pre jej vplyv na chudnutie je dôležitou súčasťou tabliet eSlim.

Charakteristika L-Karnitínu

L-Carnitín je aminokyselina dôležitá z pohľadu energetického metabolizmu a tiež z pohľadu metabolizmu tukov. Z chemického hľadiska ide o jeden z dvoch optických izomérov karnitínu, čo je derivát aminokyseliny lyzín a aminokyseliny metionín.

Medzi najdôležitejšie funkcie L-Karnitínu v organizme patria:

 • látka sa podieľa na transportu mastných kyselín do mitochondrií
 • v kombinácii s inými látkami urýchľuje beta oxidáciu mastných kyselín
 • L-Karnitín tiež pomáha transportu mastných kyselín s dlhým reťazcom do svalstva
 • účinnosť látky je závislá aj od fyzickej aktivity a námahy svalov

V ľudskom tele sa dochádza k prirodzenej syntéze L-Karnitínu v pečeni a to z esenciálnych aminokyselín lyzínu a metionínu za účasti vitamínu C. V prípade ideálnych podmienok sa nachádza táto látka v organizme len v objeme 20 až 25 gramov, čo stále nie je ideálne.

Účinky L-Karnitínu

L-Carnitín je dôležitou zložkou tabliet eSlim primárne kvôli jeho vplyvu na chudnutie. Tento účinok ale nie je jediným, ktorý aminokyselina pre ľudský organizmus ponúka, svoj význam má aj z pohľadu obranyschopnosti, vitality či pre niektoré špecifické skupiny ľudí.

Tu sú najdôležitejšie účinky L-Karnitínu pre ľudský organizmus:

Efektívnejšie spaľovanie tukov: Najdôležitejším účinkom, hlavne z pohľadu značky eSlim, je podpora efektívnejšieho chudnutia. To je dosiahnuté hlavne zlepšením transportu mastných kyselín do svalstva, kde môže spoločne s fyzickým cvičením prísť k spaľovaniu.

Udržanie fyzickej výkonnosti: Druhým dôležitým účinkom je udržanie správne a dostatočnej fyzickej výkonnosti. Látka totiž zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalstva kyslíkom, čím pomáha predĺženiu výkonu a zároveň chráni svaly pred preťažením.

Zlepšenie psychickej vitality: Vďaka pôsobeniu na energetický metabolizmus pomáha táto aminokyselina tiež na zlepšenie psychickej vitality a výkonnosti. Zásobuje totiž aj centrálnu nervovú sústavu, čím zlepšuje koncentráciu a zmierňuje následky stresu a únavy.

Podpora obranyschopnosti  tela: L-Karnitín patrí aj medzi látky pôsobiace na podporu obranyschopnosti organizmu, nakoľko sa jedná o antioxidant s pozitívnym vplyvom na odolnosť buniek voči parazitom. To sa prejaví prevenciou voči bežných patogénom.

Pomoc na pohybový aparát a srdcovocievnu sústavu: Aminokyselina má pozitívny vplyv na cievy a krvný obeh, čím napomáha lepšiemu fungovaniu srdca a kardiovaskulárneho systému. Rovnako tak zlepšuje stav kostí a regeneráciu svalstva po vyššej záťaži.

Vplyv na plodnosť a potenciu: L-Karnitín pomáha aj v oblasti sexuálneho zdravia. Lepšie prekrvenie tkanív v oblasti pohlavnej sústavy má podpornú funkciu z hľadiska mužskej potencie. Zároveň vplýva látka nepriamo aj na stav a kvalitu spermií, čiže plodnosť.

Výskyt L-Karnitínu v potravinách

L-Carnitín je možné do tela v istom množstve prijať aj cez potraviny. Toto množstvo pochopiteľne nie je také, aby mohlo prísť k výraznejšiemu efektu na chudnutie, napriek tomu môžete užívanie eSlim tabliet podporiť aj menšími zmenami v jedálničku.

L-Karnitín možno nájsť vo viacerých potravinách, no tieto sú najdôležitejšie:

 • najviac látky, až do 2000 mg/kg, možno nájsť v mäse, najlepšími zdrojmi sú hovädzie mäso, zverina, bravčové mäso a králičie mäso
 • v mliečnych výrobkoch, konkrétne v plnotučných mliekach, syroch a jogurtoch, možno nájsť L-Karnitín v objeme 10 až 100 mg/kg
 • tretím významným zdrojom sú huby, v závislosti od konkrétneho druhu sa v nich môže nachádzať od 10 do 50 mg/kg

Užívanie, nedostatok a predávkovanie L-Karnitínom

Užívanie L-Carnitínu závisí od toho, aký výdaj energie denne máte a aká intenzívna je vaša fyzická aktivita. Priemerný bežný človek by mal za jeden deň prijať od 1,5 do 5 gramov, pričom horná hranica platí pre športovcov a pri nadmernej fyzickej aktivite.

Pokiaľ ide o nedostatok, nadbytok a účinnosť, tak:

 • pri predávkovaní hrozí hnačka, nedostatok sa prejavuje únavou
 • najvyššia účinnosť v prípade príjmu z externého prostredia je od 2 do 6 hodín
 • ak budete užívať L-Karnitín pred cvičením, tak najneskôr 2 hodiny pred začiatkom
 • večer po 20:00 a pred spaním sa jeho užívanie neodporúča

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Z pohľadu spotrebiteľa a bežného užívateľa je L-Carnitín dôležitý hlavne z pohľadu účinkov na chudnutie a spaľovanie tuku. Významné sú ale aj niektoré praktické záležitosti týkajúce sa spôsobu užívania a účinnosti v rôznych situáciách.

Tu sú najčastejšie a najdôležitejšie otázky spojené s aminokyselinou:

Pre koho je L-Karnitín najvhodnejší z hľadiska účinkov?

Najefektívnejšie môžu látku využiť športovci pred tréningom, seniori, ktorí potrebujú znížiť mieru svalovej únavy a zlepšiť mentálny aj fyzický výkon a samozrejme tiež ľudia s nadváhou. Látka má pozitívny zmysel pre vegetariánov, počas tehotenstva a na cukrovku.

Je potrebné obmedziť príjem potravy počas užívania látky?

Nie, niektoré testy dokonca ukázali, že pravidelné užívanie L-Carnitínu môže znížiť chuť na jedlo. Aminokyselina ako taká pomáha na spaľovanie mastných kyselín a tukov, dokáže si teda poradiť aj s ich príjmom z potravín. Určite sa ale neprejedajte.

Dá sa nejakým spôsobom účinnosť aminokyseliny zlepšiť?

Áno, ak ide o podporu chudnutia a spaľovania tukov, tu pomáha spoločne s užívaním prípravku aj zlepšiť a zintenzívniť fyzickú aktivitu. Najlepší je pravidelný a dlhodobý pohyb, prípadne cielené cvičenie. Odporúča sa tiež zlepšiť stravovacie návyky a jedálniček.

Je L-Carnitín bezpečný aj pre dlhodobé užívanie?

Áno, aminokyselina L-Karnitín nepatrí ani medzi nebezpečné, ani zakázané a ani nijak inak obmedzené látky. Je súčasťou viacerých prípravkov a výživových doplnkov, najmä pre športovcov. Užívanie je možné aj niekoľko mesiacov po sebe.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite