• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo je cholesterol, aké sú hodnoty, aké príznaky má zvýšený a ako ovplyvní chudnutie?

cholesterol

Cholesterol je pojem, ktorého význam si v súčasnej uponáhľanej dobe uvedomuje stále viac ľudí. Vysoký cholesterol je strašiak, ktorý je spájaný s nezdravým životným štýlom alebo životosprávou, no jeho dôsledky sú omnoho širšie a komplexnejšie.
Čo to však cholesterol je, aké má pozitívne a negatívne vplyvy, aké sú jeho normálne hodnoty, kedy je naopak zvýšený a aké príznaky to má? Ktoré faktory ho ovplyvňujú, ktoré potraviny ho obsahujú najviac a ktoré sú naopak prospešné na jeho zníženie? A ako ho efektívne normalizovať a zmierniť jeho negatívne vplyvy na chudnutie?

Čo je cholesterol, normy v krvi a HDL vs. LDL cholesterol

Cholesterol je tuková látka, ktorá sa prirodzene nachádza v tele a má v ňom dôležité funkcie. Hrá úlohu pri tvorbe buniek, kde je súčasťou ich membrán, má význam produkcii steroidných mužských aj ženských hormónov, podporuje regeneráciu tkaniva aj tvorbu žlče a je dôležitý pre hladinu vitamínu D. Existujú pritom dva typy a to HDL a LDL.

HDL cholesterol sa často označuje ako „dobrý“ cholesterol, ktorý odstraňuje nadbytočný tuk z tepien a krvi, prenáša ho späť do pečene a tam ho pečeň rozloží. Vyššia hladina HDL cholesterolu je tak prospešná a to pre srdce, cievy aj krvný obeh.

LDL cholesterol, nazývaný aj „zlý“, má v prípade vysokej hladiny negatívny vplyv na usádzanie tuku v stenách ciev, čím ich zužuje a zhoršuje krvný obeh.

Vo všeobecnosti sa považuje za zdravé, ak je celkový cholesterol nižší ako 5 mmol u dospelého človeka a 4,4 mmol u detí. Z toho by hladina LDL cholesterolu u dospelých mala byť do 3 mmol u dospelých a do 2,6 mmol u detí. Pri hodnote cez 4,4 mmol sa už začínajú zdravotné riziká ochorení tráviacej, srdcovocievnej aj nervovej sústavy.

Ak ide o hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, tu sa udávajú minimálne hodnoty, ktoré sú zdravé a prospešné pre plnenie jeho funkcií v tele. U mužov by to malo byť aspoň 1 mmol, u žien 1,2 mmol. Krátkodobé výkyvy sú ale prirodzené a bezpečné.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Aké príznaky má vysoký cholesterol a čo spôsobuje

Vysoká hladina cholesterolu sa prejavuje nielen pri diagnostike a vyšetrení jeho hodnôt z krvi, ale aj ďalšími príznakmi, z ktorých mnohé sú viditeľné navonok.

Tieto javy súvisia s tým, aké má cholesterol funkcie a účinky v tele a s tým, čo spôsobuje v srdcovocievnej, tráviacej a vylučovacej sústave. Jeho zvýšenie sa môže prejaviť aj na fyzickej kondícii, ktorá súvisí so zdravím srdca a krvného obehu.

Medzi prejavy vysokého cholesterolu patria tieto:

 • svojim pôsobením zvyšuje tvorbu usadenín na stenách ciev, čo môže viesť k ich zúženiu a to sa prejavuje bolesťou či tlakom na hrudníku
 • zvýšená hladina cholesterolu môže ovplyvniť aj žlčník a jeho schopnosť správne spracovávať tuky, čo následne ovplyvní tráviace funkcie
 • niekedy môžu byť príznaky vysokého cholesterolu viditeľné aj na koži, najčastejšie sa to prejavuje žltými miestami na viečkach alebo okolo očí
 • medzi menej typické, ale tiež možné prejavy vysokého cholesterolu, patria aj problémy s pamäťou, koncentráciou a kognitívnymi funkciami

Zvýšenie cholesterolu spôsobuje vážne zdravotné komplikácie, vrátane zvýšeného rizika aterosklerózy, srdcového infarktu, mozgovej príhody a hypertenzie. Dlhodobo môže byť tiež rizikom pre správnu funkciu a zdravie obličiek a pľúc. Všeobecným rizikom cholesterolu je, že dlhšiu dobu má bezpríznakový priebeh a tak je ťažké ho odhaliť.

Faktory a rizikové vplyvy, ktoré cholesterol zvyšujú

Cholesterol je látkou dôležitou pre organizmus, no jeho zvýšená hladina môže mať negatívne dôsledky na vaše zdravie. To, koľko ho budete mať v krvi a aké účinky bude mať, môžu ovplyvniť niektoré rizikové faktory, najmä tie, ktoré jeho hladinu zvyšujú.

Toto sú faktory, ktoré cholesterol zhoršujú najviac:

Dedičnosť a genetická predispozícia: Niektorí ľudia majú sklon k vysokému cholesterolu v dôsledku dedičných faktorov, ktoré ovplyvňujú metabolizmus tukov. Tieto genetické faktory môžu spôsobiť, že do tela sa vstrebáva viac cholesterolu alebo má ťažkosti s jeho spracovaním. Týmto sa zvyšuje riziko vzniku vysokého cholesterolu.

Fajčenie a alkohol: Zlozvyky môžu tiež významne ovplyvniť hladinu cholesterolu v krvi. Alkohol a fajčenie majú negatívny vplyv na zdravie srdca a cievneho systému. Špeciálne fajčenie môže spôsobiť zvýšenie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu a zníženie „dobrého“ HDL cholesterolu, pričom tabak zvyšuje riziko zanášania stien ciev a žíl.

Potraviny s nezdravými tukmi: Nezdravé tuky obsiahnuté v potravinách majú veľmi negatívny vplyv na hladinu cholesterolu. Ide o potraviny bohaté na nasýtené a transmastné tuky, ktoré sa nachádzajú najmä v živočíšnych produktoch. Pozor si dajte na druh a množstvo konzumovaného mäsa a mliečnych výrobkov, vrátane masla a syrov.

Stres a vyšší vek: So zvyšujúcim sa vekom, najmä nad 40 rokov, rastie u mužov aj žien riziko cholesterolu. Starnutie organizmu môže spomaliť metabolizmus a narúšať prirodzenú reguláciu cholesterolu. Na druhú stranu, stres zas ovplyvňuje stravovacie návyky, najmä ak ide o riziko vyššie príjmu nezdravých potravín s nezdravými tukmi.

Ochorenia a lieky: Medzi ochorenia, ktoré môžu ovplyvňovať cholesterol, patria cukrovka, obezita, ochorenia štítnej žľazy a ochorenia obličiek. Rizikové môže byť aj užívanie niektorých druhov liekov, napríklad liečbu vysokého krvného tlaku, diuretík alebo kortikosteroidov. U žien môžu mať negatívny vplyv antikoncepčné tabletky.

Málo pohybu a obezita: Zásadným faktorom je aj životný štýl, v dnešnej modernej dobe ide o menej pohybu a tým pádom o obezitu. Nedostatok fyzickej aktivity a sedavý životný štýl prispievajú k nárastu hmotnosti, čo sa odrazí aj v spomalení metabolizmu a to vrátane tukov. Výsledkom sú vyšší cholesterol a riziko srdcovocievnych ochorení.

Ako na jeho zníženie a podporu chudnutia? Strava aj pohyb

Optimalizáciu hladiny cholesterolu je možné dosiahnuť komplexnou úpravou zloženia vašej dennej stravy, zahrnutím fyzickej aktivity do vášho každodenného režimu a obmedzením najviac rizikových faktorov. To pomôže aj chudnutiu a celkovo zdraviu.

Tu sú jednotlivé opatrenia, možnosti a prostriedky:

Obmedzenie liekov, alkoholu a fajčenia: Ak plánujete znížiť svoj cholesterol a podporiť chudnutie, musíte obmedziť alkohol a fajčenie. Ide o rizikové faktory s negatívnym vplyvom nielen na cholesterol, ale aj metabolizmus a celkovo zdravie. To platí aj pre vyššie spomínané lieky a špeciálne u žien treba zvážiť zmenu druhu antikoncepcie.

Menej soli, sladkostí a údenín: Pre dosiahnutie zníženia hladiny cholesterolu treba obmedziť potraviny s nezdravým zložením. Medzi tie, ktoré sú „najhoršie“, patria sladkosti, údeniny a polotovary, fast food jedlá a slané pochutiny. Obsahujú totiž príliš veľa soli, nezdravých nasýtených tukov alebo cukrov vplývajúcich na srdce a cievy.

Viac ovocia, zeleniny, rýb a chudého mäsa: To, čoho je treba v jedálničku viac, sú losos, tuniak, morčacie a kuracie chudé mäso, jablká, banány, citrusy, brokolica, špenát alebo mrkva. Obsahujú vitamíny, minerály, zdravé omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny a aminokyseliny, ktoré podporujú aj metabolizmus a spaľovanie tukov.

Menšie porcie viac krát do dňa a večerná diéta: Nielen jedálniček, ale aj spôsob stravovania ovplyvňuje hladinu cholesterolu a chudnutie. Dôležitým prvkom je pravidelné a vyvážené stravovanie, odporúčame jesť 5 až 6 menších jedál denne pre lepší metabolizmus. Večer už potom nejedzte ťažké jedlá, najmä s príliš veľa tukmi a cukrom.

Pravidelný vytrvalostný pohyb: Skvelým spôsobom, ako ovplyvniť vysoký cholesterol, je pravidelný pohyb zameraný na vytrvalosť a kondíciu. Beh, plávanie, cyklistika, korčule, tenis a samozrejme pravidelná chôdza peši pomáhajú na metabolizmus, spáliť kalórie z potravín aj uložené tuky a zlepšujú srdcovú, dýchaciu aj mentálnu kondíciu.

Silové cvičenia s vlastnou váhou a činkami: Špeciálne na schudnutie a súčasne budovanie a udržanie svalstva sú vhodné aj silové cvičenia. Jednak ide o drepy, mŕtve ťahy, bench press, zhyby alebo výpony, čo treba doplniť o cvičenie s vyššími váhami činiek. To posilní svalstvo, zabráni jeho chradnutiu a podporí intenzívne spaľovanie kalórií.

Spánok a menej stresu: Dostatok zdravého spánku aspoň 8 hodín denne a obmedzenie stresu, napríklad relaxáciou počas dňa, je skvelým prostriedkom nielen na chudnutie, ale aj pre zdravie ciev, srdca či metabolizmu. Tieto faktory ovplyvňujú aj hormóny, chuť do jedla alebo spaľovanie kalórií. Skúste tiež hlboké dýchanie alebo jogu.

Doplnky výživy: Prirodzeným a komplexným prostriedkom pri podpore chudnutia a pri znížení cholesterolu sú aj doplnky výživy. Prírodné zloženie pomáha zlepšiť metabolizmus, spaľovať tuky či potláčať chuť do jedla a obsahujú aj vitamíny či iné látky zlepšujúce stav cholesterolu v krvi, zdravie srdca a krvný obeh. Dostupné sú voľne.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Najčastejšie otázky o cholesterole a jeho vplyve na chudnutí

Ste plní odhodlania začať zdravšie žiť, znížiť cholesterol a schudnúť? Ak áno, možno aj vás budú zaujímať viaceré praktické otázky týkajúce sa týchto tém, ktoré sa pýtajú muži aj ženy na internetových fórach, v online diskusiách a v komentároch.

Medzi najviac rozoberané otázky a dotazy patria:

Čo všetko môže ovplyvniť v tele vysoký cholesterol?

Vysoký cholesterol má pre telo krátkodobé aj dlhodobé následky. Nadmerné množstvo cholesterolu môže spôsobiť tvorbu tukových usadenín na stenách ciev, čo vedie k ich zúženiu a obmedzeniu prúdenia krvi. Dlhodobo potom ovplyvňuje metabolizmus tukov, zvyšuje riziko obezity a nadváhy a môže spôsobiť aj problémy s krvným tlakom.

Ktorá veková skupina je najohrozenejšia cholesterolom?

Najohrozenejšou vekovou skupinou pre vysoký cholesterol sú ľudia vo strednom a vyššom veku, najmä nad 45 rokov. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko vzniku vysokého cholesterolu, čo je spojené so zmenami v metabolizme a životným štýlom. Výnimkou sú prípady, ak sa jedná o fyzicky aktívneho človeka so zdravou životosprávou.

Aký je časový rámec na normalizáciu hladiny cholesterolu?

V niektorých prípadoch môže užívanie liekov na reguláciu cholesterolu priniesť rýchlejšie výsledky na normálne hladiny cholesterolu už za pár týždňov, no pre väčšinu ľudí je úplná normalizácia procesom, ktorý trvá aj mesiace. Ide však o prirodzenú normalizáciu, ktorá je najlepšia na trvalé zníženie hmotnosti a zlepšenie fyzickej kondície.

Aký je vzťah medzi vysokým cholesterolom a chudnutím?

Keďže cholesterol je tuková látka, jeho nadmerná hladina v tele môže spomaliť metabolizmus a tak následne komplikovať proces spaľovania tukov. To môže viesť k ťažšiemu chudnutiu a menej výrazným výsledkom. Pre dosiahnutie chudnutia je preto dôležité upraviť životný štýl a sústrediť sa na zníženie jeho hladiny cez zdravšiu stravu.

Sú nejaké špecifické diéty, ktoré by mohli pomôcť ho znížiť?

Áno, takýchto diét je viac, no každá má aj nedostatky. Jednou z najznámejších je DASH diéta, ktorá sa zameriava na ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny, chudé mäso a obmedzenie príjmu nasýtených tukov a soli. Populárnou diétou je Mediteránska diéta zameraná na príjem rýb, olivového oleja, orechov, ovocia, zeleniny a obilnín.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Na podporu zdravej hladiny cholesterolu, lepší metabolizmus tukov a celkovo podporu trávenia a chudnutia existujú aj prírodné doplnky. Tie môžu byť určené všeobecne na lepší krvný obeh a cholesterol, alebo špeciálne na komplexné chudnutie.

Ich účinky sú prirodzené a ovplyvňujú celé zdravie:

 • kombinácia prírodných látok podporuje všetky metabolické procesy a tráviace funkcie, čo prispieva aj k zrýchleniu procesu chudnutia
 • obsahujú kvalitné rastlinné extrakty, minerály a vitamíny, ktoré poskytujú potrebnú fyzickú výkonnosť a regeneráciu, ale tiež psychickú pohodu
 • prírodné spaľovače v doplnkoch zlepšujú proces spaľovania kalórií aj tukov, či už práve z prijatej stravy cez termogenézu, alebo uložených
 • aminokyseliny a rôzne ďalšie látky tiež znižujú pocity hladu a riziko prejedania sa a majú aj antioxidačné a imunostimulačné pôsobenie v tele

Prírodné doplnky stravy sú svojim zložením pre organizmus bezpečné, na rozdiel od syntetických produktov sú prirodzené a bez vážnejších nežiaducich účinkov. Ich zloženie aj účinky sú overené laboratórnymi testami, majú schválenie Úradu verejného zdravotníctva SR a kúpiť si ich viete voľne, bez receptu od lekára a bez vyšetrenia.

eSlim® špeciálne na chudnutie a pre lepší metabolizmus

Na trhu existuje viacero dostupných doplnkov, ktoré môžu pomôcť pri chudnutí aj na procesy ovplyvňujúce cholesterol. Jedným z najlepší sú tabletky značky eSlim®.

Ide o doplnok vhodný pre širokú vekovú skupinu bez ohľadu na pohlavie. Je certifikovaný a schválený Úradom verejného zdravotníctva SR a jeho zloženie obsahuje kombináciu bylín, aminokyselín a vitamínov, čiže všetko látok prirodzených pre telo.

Ak ide o zloženie a účinky, eSlim® obsahuje toto:

 • extrakty Zelený čaju a Divého pomaranču na metabolizmus
 • Kofeín a kapsaicín z chilli na termogenézu a spaľovanie tukov
 • Guaranu na zvýšenie fyzického výkonu a povzbudenie vitality
 • L-karnitín na zníženie chuti do jedla a lepšie spaľovanie tukov
 • vitamín C s antioxidačným účinkom a na posilnenie imunity

Doplnok značky eSlim® pomáha svojim komplexným zložením celkovo na chudnutie, zdravší metabolizmus, efektívnejšie trávenie a lepšie spaľovanie tukov. Jeho účinky sú teda zamerané aj na cholesterol a jeho optimalizáciu. Aby sa prejavili, musíte ho užívať dlhodobo, pozitívom ale je, že je bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov.

Dennú dávku tvoria 4 kapsuly, prípravok je možné užívať aj 3, 4 alebo viac mesiacov a je ideálnym doplnením režimových opatrení spomínaných vyššie. Na výber je viacero veľkostí balenia a doplnok viete zakúpiť online online priamo u výrobcu.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Zhrnutie na záver a skúsenosti s cholesterolom a chudnutím

Vysoký cholesterol je vážny problém, ktorý je dnes už bohužiaľ rozšírený natoľko, že sa označuje aj ako civilizačné ochorenie a to aj pre svoje možné následky.

Tie sa týkajú zdravia celkovo, no špeciálne sa prejavia, ak chcete chudnúť. Vysoký cholesterol má totiž negatívny dopad na spomalenie metabolizmu, fyzickú kondíciu, hormonálnu rovnováhu aj trávenie. Dôležité je preto minimalizovať negatívne faktory, vrátane jedál, ktoré jeho hladinu zhoršujú a naopak, podporiť pozitívne.

Jedným z overených spôsobov na zlepšenia hladiny cholesterolu je zdrav strava. Tá musí byť bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, ryby, chudé mäso, orechy a semiačka, ktoré obsahujú zdravé tuky a látky podporujúce metabolizmus aj trávenie.

Zo skúseností vyplýva aj to, že pravidelný pohyb a fyzická aktivita majú tiež vplyv na hladinu cholesterolu a chudnutie. Aeróbne cvičenie, ako je beh, plávanie, cyklistika a chôdza, môžu pomôcť zlepšiť metabolizmus, spaľovať tuky a podporiť srdce a cievy. Na podporu a ako súčasť komplexného pôsobenia na tieto oblasti sa hodí aj eSlim®.

Tento prírodný doplnok obsahuje unikátnu kombináciu bylín, vitamínov, aminokyselín a spaľovačov tukov, ktoré pôsobia dlhodobo, prirodzené a pri pravidelnom užívaní aj viditeľne. Vyskúšajte ho ešte dnes a presvedčte sa o tom sami!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite