• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ako pomáhajú bielkoviny na chudnutie a ktoré potraviny sú na ne bohaté a najlepšie?

bielkoviny

Bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou a živinou pre organizmus, pričom zohrávajú kľúčovú úlohu nielen pre svaly a tkanivá, ale aj pri chudnutí. Ak hľadáte spôsob, ako schudnúť a zároveň nestratiť svaly a energiu, práve proteíny sú odpoveď.
Spolu s tukmi a sacharidmi patria medzi makronutrienty a sú zložené z kombinácie dôležitých aminokyselín. Výsledkom je, že sú nevyhnutné ako zdroj energie pre bunky a tkanivá, súčasne zabezpečujú tvorbu protilátok, hormónov a iných základných zložiek a podieľajú sa aj na stavbe pohybového aparátu. Aké sú ich účinky na chudnutie?

Bielkoviny, ich druhy, prečo ich potrebujeme a koľko ich prijať

Bielkoviny sú jednou z najdôležitejších živín, ktoré telo potrebuje pre svoje fungovanie. Sú základnými stavebnými blokmi svalov, tkanív, enzýmov a hormónov.

Keďže bielkoviny majú vyššiu tepelnú hodnotu ako sacharidy a tuky, organizmus pri ich spracovaní spotrebuje viac energie, čo môže výrazne podporiť spaľovanie kalórií. Potrebujeme ich však aj pre kožu, vlasy, kosti a ako zdroj energie.

Bielkoviny rozdeľujeme na dva typy a to sú živočíšne a rastlinné. Živočíšne, ako už aj názov hovorí, majú živočíšny pôvod a patria sem najmä mäso, hydina, ryby a mliečne výrobky. Obsahujú vysokú koncentráciu bielkovín a pre telo sú ľahko stráviteľné. Naopak, tie rastlinné sa nachádzajú v rastlinných zdrojoch, vrátane zeleniny či strukovín.

V bohatom množstve sú prítomné v červenej fazuli, hrachu, sóji orechoch aj semiačkach. Výhodou je, že obsahujú aj množstvo vlákniny a zdravých tukov dôležitých pre celé telo. Ideálne je teda prijímať tak živočíšne ako aj rastlinné bielkoviny.

Odporúčaný príjem bielkovín závisí od viacerých faktorov, vrátane veku, pohlavia, hmotnosti a najmä telesnej aktivity. Všeobecne sa odporúča prijať najmenej 0,8 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti, čo je zhruba 12 % z celkového príjmu energie. Ak chcete chudnúť bez straty svalov a s pocitom zasýtenia, príjem by mal byť dvojnásobný.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Ako pomáhajú na chudnutie a aké ďalšie účinky majú

Bielkoviny majú viacero nenahraditeľných funkcií, vrátane energetickej pre telo, stavebnej pre svaly, kosti, kožu a vlasy a regulačnej pre hormóny či protilátky.

Ich vplyv na chudnutie spočíva v týchto oblastiach:

 • bielkoviny majú vysokú termickú hodnotu, čo znamená, že telo potrebuje viac energie na ich spracovanie, čo podporuje metabolizmus a spaľovanie
 • konzumácia potravín bohatých na bielkoviny vedie k dlhotrvajúcemu pocitu sýtosti, čo zabraňuje prejedaniu sa a nekontrolovanému príjmu potravy
 • pomáhajú aj pri budovaní a udržiavaní svalovej hmoty, takže svaly nechabnú, silnejú, regenerujú sa a ostávajú metabolicky aktívne pre spaľovanie
 • ich dostatočný príjem podporuje tráviaci systém a taktiež reguláciu telesných procesov, čo môže mať tiež pozitívny vplyv na chudnutie

Okrem toho majú bielkoviny významný vplyv na reguláciu hladiny cukru v krvi a udržiavanie stabilného energetického stavu. Majú tiež pozitívny vplyv na trávenie a celkovo metabolizmus. Sú dôležitou stavebnou látkou pre tkanivá, podporujú ich výživu a stav a sú nevyhnutné ako stimulátor produkcie a hladiny viacerých hormónov.

Potraviny bohaté na bielkoviny a ktoré sú najlepšie druhy

Bielkoviny majú v organizme širokú škálu úloh a ich správny príjem je kľúčom nielen pre chudnutie aj celkovú vitalitu. Ich najlepším zdrojom sú potraviny.

Spomedzi všetkých odporúčame najmä nasledovné:

Mäso: Mäsové výrobky sú najbohatším živočíšnym zdrojom proteínov. Kuracie mäso je ľahké a nízkotučné, zatiaľ čo to hovädzie má vyšší podiel bielkovín a železa či vitamínov B. Dôležitá je však aj jeho úprava, vyhýbať sa treba vyprážaniu a pečeniu, naopak, uvarené a udusené mäso je najzdravšie. V prípade hovädzieho pozor na surové.

mäso

mäso

Ryby: Proteíny nájdete aj v rybách, ktoré okrem nich obsahujú aj prospešné vitamíny, napríklad E, prípadne minerály, napríklad zinok či horčík. Okrem toho sa tu nachádzajú pre chudnutie dôležité esenciálne aminokyseliny a zdravé omega-3 mastné tuky. Do vášho jedálnička odporúčame zaradiť lososa, sardinky, tuniaka a makrelu.

rybie mäso

rybie mäso

Vajcia, mlieko a mliečne produkty: Vajcia sú kompletným zdrojom bielkovín aj esenciálnych aminokyselín, to prvé platí pre bielka a to druhé pre žĺtka. Ak zvolíte mlieko a mliečne produkty, ako sú jogurty, tvaroh a syry, nájdete tu tiež veľa proteínov a k tomu aj minerály, napríklad vápnik, prípadne vitamíny skupiny B, najmä B12.

Strukoviny: Fazuľa, šošovica, cícer, hrach alebo sójové bôby sú skvelým rastlinným zdrojom bielkovín v strave. Obsahujú tiež veľa vlákniny a komplexné sacharidy, takže majú nízky glykemický index. Z dôležitých minerálov sa tu nachádzajú vápnik, horčík, draslík, železo, zinok, fosfor a selén, z vitamínov zas vitamíny B a vitamín C.

Zelenina: Niektoré druhy zeleniny, napríklad brokolica, špenát, hrášok, špargľa, hlávkový šalát, kel, obsahujú tiež pomerne veľa bielkovín. pomerne vysoké množstvo bielkovín. Okrem toho sú tieto druhy zeleniny bohaté na vlákninu, komplex vitamínov od A, B a C cez D, E a K a pre chudnutie sú vhodné aj vytvorením pocitu sýtosti.

Orechy a semiačka: Ďalším skvelým zdrojom rastlinných bielkovín sú orechy a semiačka. Ak do vášho jedálnička pridáte mandle, lieskové orechy, vlašské orechy, kešu orechy, slnečnicové semienka a tekvicové semienka, spravíte veľmi dobre. Spolu s proteínmi získate aj cenný zdroj aminokyselín, omega-3 zdravých tukov a minerálov.

Ostatné: K ďalším druhom potravín s vyšším obsahom proteínov patria ovos a ovsené vločky, tofu, quinoa, zelená superpotravina spirulina, droždie a arašidové maslo. Tieto menej známe potraviny prispievajú k rozmanitejšiemu príjmu bielkovín a obsahujú zvyčajne málo kalórií, čiže ich zaradením do stravovania neutrpí ani hmotnosť.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Komplexná podpora chudnutia? Cvičenie, pitný režim a bylinky

Okrem bielkovín a ich podpore chudnutia je dobré využiť aj ďalšie prostriedky, ktoré môžu doplniť komplexné pôsobenie. Ide o potlačenie rizikových faktorov, zlepšenie spôsobu a obsahu stravovania a pitného režimu a zvýšený kalorický výdaj.

Komplexná podpora tak zahŕňa aj takéto možnosti:

Žiadny alkohol a fajčenie: Fajčenie a alkohol majú negatívny vplyv na chudnutie aj zdravie. Alkohol je kalorický a spomaľuje metabolizmus, zatiaľ čo fajčenie ovplyvňuje energetickú rovnováhu aj hladinu niektorých hormónov zvyšujúcich riziko priberania. Ak chcete dlhodobo a efektívne chudnúť, musíte obidva tieto faktory obmedziť.

Obmedzenie nezdravých jedál: Nezdravé potraviny, ako sú sladkosti, polotovary, fast food jedlá alebo slané pochutiny, majú vysoký obsah prázdnych kalórií, nezdravých tukov, solí a samozrejme cukrov. Všetky tieto látky sa v tele ukladajú, zhoršujú trávenie, zvyšujú objem tukových zásob, spomaľujú metabolizmus a spôsobujú priberanie.

Voda a zdravé šťavy namiesto kalorických nápojov: Namiesto pitia kalorických nápojov, ako sú limonády, džúsy s vysokým obsahom cukru alebo energetické nápoje, je vhodné siahnuť po vode. K tomu pridajte čerstvé zeleninové alebo ovocné šťavy, napríklad jablkovú, uhorkovú alebo pomarančovú a máte hotovú vitamínovú bombu.

Stravovanie 5 krát denne: Jedálniček je jedna vec, no spôsob stravovania druhá. Stravovanie 5-krát denne je dôležitým faktorom pri chudnutí a udržiavaní metabolizmu. Jedlo rozdelené do viacerých menších jedál počas dňa udržiava stabilnú hladinu energie, zabraňuje prejedaniu sa, podporuje lepšie vstrebávania živín a podporuje termogenézu.

Komplexný a dlhodobý pohyb a cvičenie: Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje metabolizmus, dlhodobo spaľuje kalórie a pomáha udržiavať zdravú váhu. Aeróbne cvičenia typu beh či bicykel, silový tréning s činkami, intenzívny tréning typu HIIT alebo crossfit a k tomu pravidelná chôdza aspoň 3-krát týždenne sú kľúčom k úspechu.

Obmedzenie stresu a viac spánku: Stres môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a metabolizmus, zatiaľ čo nedostatok spánku môže viesť aj k nadmernému prejedaniu sa. Snažte sa preto nájsť spôsoby, ako tieto dva faktory ovplyvniť, napríklad meditáciou a jogou v spojení s pravidelným spánkovým režimom a spánkom aspoň 8 hodín denne.

Prírodné spaľovače: Niektoré bylinky a koreniny obsahujú zložky, ktoré môžu stimulovať metabolizmus, termogenézu a zvýšiť spaľovanie kalórií. Z korenia odporúčame zázvor, kurkumu, kajenské korenie, škoricu chilli, z bylín sú najlepšie zelený čaj alebo divý pomaranč. Využiť ich možno v prirodzenej forme aj hotových produktov.

Výživové doplnky: Výživové doplnky sú často používané pri chudnutí, no dôležité je, aby mali komplexné zloženie a účinky. Ak obsahujú spaľovače tukov, aminokyseliny, extrakty bylín a korenín či podporné vitamíny, je to najlepšia možná voľba. Ich výhodami sú voľná dostupnosť, overené zloženie a dlhodobé užívanie bez nežiaducich účinkov.

Najčastejšie otázky o bielkovinách a ich vplyve na chudnutie

Ľudia, ktorí sa zaoberajú chudnutím a zlepšovaním svojho zdravia, majú veľa otázok týkajúcich sa bielkovín a ich vplyvu na zdravie, chudnutie či budovanie svalov. Vidieť to aj na internetových fórach a diskusiách v príspevkoch alebo dotazoch.

Medzi najviac riešené dotazy a otázky k téme patria:

Sú lepšie rastlinné alebo živočíšne bielkoviny?

Obe formy bielkovín majú svoje výhody a ponúkajú rôzne živiny. Rastlinné zdroje bielkovín, ako sú strukoviny, orechy a semená, sú bohaté na vlákninu a obsahujú menej nasýtených tukov. Živočíšne zdroje, ako mäso, ryby a mliečne výrobky, obsahujú bielkoviny s vysokou biologickou hodnotou a sú bohaté aj na esenciálne aminokyseliny.

Dá sa bielkovinami predávkovať a sú nejaké riziká?

Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, nadmerný príjem bielkovín môže mať niektoré negatívne účinky. Riziká zahŕňajú najmä preťaženie obličiek, problémy s trávením, zvýšenú tvorbu močoviny a v krajnom prípade otravu dusíkom. Dôležité je dodržiavať odporúčaný denný príjem bielkovín a nerobiť z nich všeliek na chudnutie.

Aký spôsob úpravy mäsa či rýb je najzdravší na chudnutie?

Najzdravšie spôsoby úpravy mäsa a rýb zahŕňajú varenie, dusenie, pečenie na grile alebo pečenie v rúre bez oleja pre zachovanie živín. Je tiež dôležité odstrániť viditeľný tuk a pokožku z mäsa pred jeho prípravou. Pri varení rýb je lepšie vybrať si druhy s vyšším obsahom omega-3 mastných kyselín, ako sú losos, sardinky či tuniak.

Ako pomáha na chudnutie okrem bielkovín vláknina?

Vláknina je dôležitým faktorom a to hneď z viacerých dôvodov. Prvým je, že prispieva k pocitu sýtosti, čo znižuje chuť na prejedanie sa a. Okrem toho, vláknina pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, čo redukuje túžbu po sladkom jedle. Tretím je fakt, že vláknina podporuje zdravé trávenie a pravidelnú funkciu vylučovania.

Ktoré typy látok sú v potravinách naopak nezdravé?

Potraviny môžu obsahovať aj nezdravé živiny, najmä pridané a jednoduché cukry, nasýtené nezdravé tuky, emulgátory a vysoký obsah sodíka. Veľký príjem týchto látok môže spôsobiť obezitu, srdcové ochorenia, spomalenie metabolizmu a tráviace ťažkosti. Často sú obsiahnuté v sladkostiach, slaných pochutinách a fast food jedlách.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Každý pristupuje k chudnutiu vlastnou cestou. Niekto skúša diéty, hladovanie alebo extrémne cvičenie, no stabilnejšou cestou sú dlhodobé a komplexné zmeny, vrátane vyššieho príjmu bielkovín. Na efektívne doplnenie ich účinku sa hodia aj prírodné doplnky.

Majú výhodnú formu, dostupnosť aj spôsob užívania:

 • sú voľne dostupné bez potreby lekárskeho predpisu či vyšetrenia, čo vám zaručuje jednoduchý a rýchly nákup, pokojne aj priamo z domu
 • nachádzajú sa v nich prírodné látky, hlavne bylinné extrakty, minerály, aminokyseliny a vitamíny, takže sú bezpečné a bez rizika vedľajších účinkov
 • majú presné a jednoduché dávkovanie, väčšinou sú v podobe perorálnych kapsúl alebo tabliet, ktoré sa užívajú denne a môžete tak robiť aj viac mesiacov
 • ich zloženie je laboratórne overené a certifikované Úradom verejného zdravotníctva a pre váš organizmus sú všetky ich látky prirodzené

Využitie doplnkov prináša celý rad výhod a jednou z najvýraznejších je komplexné pôsobenie na chudnutie. Ich cieľom je totiž docieliť zníženie hmotnosti prirodzenou a najmä dlhodobou podporou metabolizmu, spaľovania uložených tukov, podpory termogenézy či znížením nadmerného hladu. To všetko prírodne a bez syntetických látok.

eSlim® špeciálne na chudnutie a na zníženie nadmerného hladu

Príkladom jedinečného doplnku, ktorý sa výrazne odlišuje od ostatných produktov, je eSlim®. Značka je na trhu už viac ako 5 rokov a je určená pre mužov aj ženy.

Vyznačuje sa širokou účinnosťou, cenovou dostupnosťou a 100 % prírodným zložením. Jej užívanie poskytuje príležitosť tým, ktorí sa usilujú o pozitívne zmeny v chudnutí a to dlhodobo bez jojo efektu. Má podobu kapsúl s jednoduchým užívaním.

eSlim® ponúka účinky v nasledovných oblastiach:

 • optimalizuje metabolizmus, aby efektívnejšie využíval živiny
 • účinne reguluje apetít, čím znižuje túžbu po nadmernom hlade
 • podporuje rozklad uložených tukov a ich rýchlejšie spaľovanie
 • znižuje ukladanie tukových zásob a zvyšuje výkonnosť
 • stimuluje termogenézu, čiže vytváranie energie z trávenia potravín

Doplnok je schválený ÚVZ SR a má overené zloženie. Obsahuje precízne vybrané a kvalitné extrakty z rastlín, ako Citrus aurantium, Zelený čaj a Guarana, ktoré sú doplnené o kofeín, extrakt z chilli, aminokyselinu L-Karnitín a vitamín C. Užívanie je každodenné, odporúčané dávkovanie je 2 kapsuly ráno a 2 kapsuly pred fyzickou aktivitou.

Vďaka tejto jedinečnej kombinácii sa minimalizujú vedľajšie účinky, čím je eSlim® vhodnou voľbou aj pre dlhodobé a úspešné chudnutie. A to najlepšie na tom? Môžete si ho objednať priamo z domu cez oficiálny online obchod na stránke značky.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Záverečné zhrnutie s bielkovinami a aké sú skúsenosti z praxe

Bielkoviny sú jednou z najdôležitejších živín pre telo, a to nielen pri budovaní svalov alebo pre stavebnú funkciu či funkciu dopĺňania energie, ale aj pri chudnutí. Sú totiž zdrojom fyzickej sily a podporujú reguláciu medzi hladom a nasýtením.

Majú vyššiu a dlhodobejšiu termickú účinnosť ako tuky a sacharidy, čo znamená, že telo spotrebuje viac energie na ich trávenie a premenu cez metabolizmus.

Zo skúseností vyplýva aj to, že je dôležité, aby ste si zabezpečili dostatočný príjem bielkovín nielen zo živočíšnych, ale tiež z rastlinných zdrojov. Živočíšne produkty, ako sú mäso, ryby, mliečne výrobky a vajcia, sú bohaté aj na dôležité esenciálne aminokyseliny, železo a niektoré vitamíny, no zároveň mnohé z nich obsahujú aj príliš veľa tuku.

Na druhú stranu, rastlinné zdroje, ako sú strukoviny, quinoa, tofu a orechy, obsahujú tiež bielkoviny, ale aj niektoré dôležité vitamíny a minerály, ktoré sa v tých živočíšnych nenachádzajú. Výhodou je, že v nich nie sú takmer žiadne tuky.

Okrem príjmu bielkovín však treba poňať chudnutie širšie a to vrátane využitia prírodných spaľovačov tukov a účinných bylín, aminokyselín či vitamínov. V tomto je jednoznačne najlepšou voľbou doplnok eSlim®, ktorý obsahuje práve takéto koncentrované a komplexné zloženie. Kúpiť si ho viete voľne a užívať pokojne aj viac mesiacov!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite