• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Aké ovocie je na chudnutie najlepšie? Nie každé je vhodné a nie každé pomáha

dobré ovocie na chudnutie

Skôr či neskôr každý, kto chce zhodiť prebytočné kilogramy, narazí na nejaké ovocné diéty, ktoré budú založené práve na tom, že dominantnou zložkou jedálnička sa stane ovocie. Môže však ovocie naozaj účinne a viditeľne pomôcť na schudnutie?

Ovocie a jeho význam pre stravovanie a chudnutie

Neodškriepiteľnou pravdou je, že ovocie patrí medzi najdôležitejšie potravinové zdroje vitamínov. Bez ovocia by sme boli ochudobnení napríklad o vitamín C, ktorý má význam tak pre imunitu, ako aj pre metabolizmus. Obsahuje tiež látky zvané antioxidanty, ktoré sú nevyhnutné pre spomalenie starnutia buniek a aj proti rakovine.

Z hľadiska chudnutia má ovocie hlavne tieto výhody:

  • obsahuje veľké množstvo vody a vlákniny, čo sú látky, ktoré stimulujú metabolizmus, urýchľujú trávenie a zároveň zmierňujú pocit hladu
  • viaceré druhy ovocia obsahujú aj stopové prvky, minerály či aminokyseliny dôležité pre spaľovanie tukov, napríklad známu aminokyselinu L-karnitín
  • ovocie je tým typom potraviny, ktorý môže pomerne rýchlo dodať energiu a zároveň vyvolať pocit zasýtenia, čo je presne to, čo telo potrebuje

Spomínané benefity však neplatia automaticky pre každý jeden druh ovocia. Existuje totiž aj ovocie, ktoré má veľké množstvo kalórií, obsahuje priveľa tuku alebo fruktózy, má málo vody alebo je pripravené o dôležité živiny, napríklad ako mrazené ovocie.

Zároveň treba pripomenúť, že ovocie ako také má veľmi málo bielkovín, čo je zložka stravy, ktorá je nevyhnutná aj počas chudnutia pre udržanie zdravej výkonnosti tela, hlavne jeho svalstva a pohybového aparátu. Ovocie sa teda na chudnutie nepochybne hodí, ale treba ho skombinovať aj so zeleninou a vyberať si, čo zaradíte do jedálnička.

Tipy na ovocie, ktoré je vhodné a ktoré je nevhodné na chudnutie

Nie každé ovocie, ktoré sa javí na prvý pohľad ako pozitívne a prospešné pre optimalizáciu a udržanie hmotnosti, také naozaj aj je. Viaceré druhy obsahujú síce vitamíny či veľké množstvo pozitívnych látok, no pre chudnutie sa nehodia.

Medzi príklady ovocia prospešného pre chudnutia patria:

Ananás: Ak chcete pomôcť svojmu chudnutiu, ale aj zdraviu, určite do jedálnička zaraďte ananás. Tento exotický druh ovocia patrí medzi najlepších prírodných spaľovačov tukov, ktorý obsahuje viaceré prospešné enzýmy aj pre trávenie a metabolizmus. Obsahuje aj veľa vitamínov a stopových prvkov.

Jablko: Veľmi zdravým ovocím, ktoré má veľmi málo kalórií a preto sa dokonale hodí v stravovaní pri chudnutí, sú aj jablká. Jedno jablko obsahuje obvykle len 120 kalórií, no má veľmi veľa vody a vlákniny, ktoré napomáhajú látkovej premene a tráveniu. Navyše, znižuje aj hladinu cholesterolu v krvi.

Melón: Veľa vody obsahuje aj červený melón, čo pomáha nielen tráveniu, ale napríklad aj vylučovaniu a prečisteniu močových ciest. Tak, ako jablká, aj melóny majú veľmi málo kalórií, no zato veľa draslíka, mangánu a vitamínu C. Melóny tiež aktivizujú hormón tyroxín, ktorý pomáha spaľovať tukové zásoby.

Citrusové plody: Skvelým ovocím pre chudnutie, metabolizmus a látkovú premenu sú aj citrusové plody. Citróny, pomaranče a grapefruity sú mimoriadne vhodné práve pre spaľovanie kalórií a tukov  urýchľujú aj metabolizmus cukrov. Navyše, sú výborným zdrojom vitamínu C pre imunitu.

Jahody: Ďalším prospešným druhom ovocia pre chudnutie sú jahody. Tie sú veľmi dobrým zdrojom vody, ale aj viacerých minerálov vrátane železa a mangánu, pomáhajú tiež na odvodenie tela a jeho prečistenie od toxínov. Obsahujú veľmi málo kalórií, na druhú stranu, rapídne zrýchľujú metabolizmus.

Kiwi: Exotické ovocie je všeobecne vo väčšine prípadov veľmi prospešné pre chudnutie a takýmto druhom, ktorý je u nás známy a populárny, je aj kivi. Ide o skvelý zdroj vitamínu C podporujúceho rýchly metabolizmus, zároveň obsahuje veľa vody a vlákniny prospešnej na trávenie a zníženie chuti do jedla.

Čerešne: Posledným príkladom ovocia s prospešným účinkom pre chudnutie sú čerešne. Tie obsahujú vitamín C aj draslík, ktoré sú dôležité pre trávenie, ale napríklad aj pre prečistenie organizmu od toxických a škodlivých látok a napomáhajú ich vylučovaniu. Vďaka jódu podporujú aj spaľovanie tukov.

Tieto druhy ovocia sú naopak na chudnutie nevhodné:

Príliš kalorické ovocie: To, že väčšina ovocia má minimum kalórii, je známe, no existujú aj výnimky, kde je kalorická zásoba priam extrémna. Avokádo je asi najtypickejším príkladom, obsahuje až 780 KJ energie, veľa tuku a naopak veľmi málo vody. Veľa vitamínov a energie, no ešte oveľa viac kalórií má aj papája.

Ovocie s veľkým množstvom cukru: Množstvo ovocia obsahuje viacero prospešných vitamínov a minerálov, no aj priveľa cukru. Patrí sem napríklad hrozno bohaté na antioxidanty a draslík, prípadne hrušky, ktoré zas obsahujú veľa vlákniny. Vďaka vysokému obsahu sacharidov ich však jedzte striedmo.

Ovocie, ktoré jesť iba niekedy: Do tejto kategórie patrí napríklad kokos alebo banán. V prípade kokosu je plusom veľké množstvo omega-6 kyselín, no mínusom priveľa kalórií. Banány majú zas vysoký glykemický index a veľa energie, čo znamená, že by ste ich mali konzumovať iba predtým, ako pôjdete cvičiť.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite