• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Aké účinky má hladovka na chudnutie? Čo to je a aké sú skúsenosti s ňou

Hladovka

Slovo hladovka vyvoláva u ľudí predstavu absencie príjmu jedla a to spravidla dlhšie ako na 24 hodín. Väčšina z nich sa ani nemýli a považujú ju za ozdravný proces. Iní si zas myslia, že hladovka je nebezpečná, pretože môže vážne ohroziť organizmus.

Zástancovia tohto procesu veria, že hladovka má detoxikačné účinky a má schopnosť liečiť chronické a zápalové ochorenia bez pomoci liekov. Pomocou tejto metódy dokáže organizmus vylúčiť všetky škodlivé toxíny, chorobné bunky, nezdravé tuky, hlieny a regeneruje telesné orgány a jeho činnosti. Čo však hladovka naozaj je?

Zdieľajte:

Čo je hladovka, čo sa počas nej dá jesť a piť a čo nie

Hladovka sa v mnohých kultúrach a náboženstvách považuje za akýsi spôsob očisty tela a aj duše. Táto metóda je najradikálnejším spôsobom redukcie telesnej hmotnosti. Jej princíp spočíva v úplnom odopretí potravín a pitím výhradne čistej vody.

Mnoho ľudí verí, že hladovka predstavuje jeden z najvyšších princípov samoočistných regenerácií tela a mysle, akú môže človek pre svoje zdravie urobiť.

Odporcovia tohto procesu naopak poukazujú na negatívne vedľajšie účinky a prejavy, ktoré hladovka so sebou prináša. V tomto prípade ide najmä o nedostatočnú výživu a dlhodobé zmeny tela aj psychiky. Ďalším názorom je, že hladovka predstavuje nadmernú záťaž na srdce, obličky a pečeň, tvrdenia tohto typu však nie sú dodnes potvrdené.

Ľudia zvyknú praktikovať hladovku najmä v pôstnom období. Táto metóda je spojená s tradičnou vierou a náboženstvom, pričom vo zvyku je nestravovať sa aj viac ako štyri dni. V tomto hladovom období pijú ľudia najčastejšie výlučne čistú vodu.

Počas obdobia hladovky je zakázané piť akékoľvek mliečne výrobky a aj ovocné či zeleninové šťavy. Taktiež je dôležité vylúčiť mäsové výrobky a postupom času prechádzať z tuhej stravy do tekutej. V posledných dňoch hladovania sa odporúča prijímať už len malé množstvá štiav, najlepšie čerstvých a tepelne neupravených.

Jej pozitívne aj negatívne účinky na zdravie a chudnutie

Hladovka pôsobí v mnohých prípadoch preventívne pri predchádzaní rôznych chronických ochorení. Tento spôsob redukcie hmotnosti ale nie je ideálny pre každého.

Prvý pokus hladovania by ste mali prekonzultovať s  doktorom alebo minimálne s niekým, kto s tým už má skúsenosť. Veľmi dôležité je aj naštudovanie všetkých možných dostupných informácií o tejto metóde a dobrovoľné pevné rozhodnutie.

Medzi negatívne a pozitívne účinky hladovky patria:

 • telo sa pri tomto procese dostáva do extrémnych situácií, ktoré ho očisťujú od škodlivých látok, avšak môžu vplývať negatívne na psychiku
 • väčšine ľuďom pomáha hladovka na celkovú detoxikáciu tráviaceho systému, no neodporúča sa pacientom, ktorý majú problémy s trávením
 • počas hladovania organizmus nemá dostatočný prísun bielkovín a tak je nútený čerpať zo svojich telesných zásob, pričom vzniká úbytok svalstva
 • veľmi častým prejavom hladovania býva aj jojo efekt, pričom sa činnosť metabolizmu spomaľuje a po hladovke sa môže vyskytnúť rýchle priberanie

Hladovka môže mať pri jej zriedkavom praktikovaní skutočne pozitívne účinky na vylučovanie toxínov a škodlivých látok u niektorých ľudí. Známe je však aj to, že pomocou hladovky nie je možné žiadnym spôsobom zdravo schudnúť a preto je zbytočné sa o to aj usilovať. Existujú totiž účinnejšie spôsoby, ako zredukovať hmotnosť.

Krátkodobá, dlhodobá, prerušovaná a ich porovnanie

Nie je žiadnou novinou, že nadmerné prejedanie sa prispieva k nárastu telesnej hmotnosti. Postupom času vznikli rôzne druhy hladovky, ktoré sú určené na zlepšenie metabolizmu ako aj na úbytok váhy. Veľa však závisí od toho, ako dlho budete hladovku držať.

Toto sú typy a účinky hladoviek, ktoré sú najčastejšie:

1 dňová hladovka: Hladovka, ktorá trvá 1 deň, má jedinečné prínosy zbavenie organizmu nahromadených jedov a vedľajších škodlivých produktov z trávenia. Tráviaci systém dostane celkový oddych, pričom ho zbavuje škodlivých látok. Na túto hladovku sa netreba extrémne pripravovať a na ďalší deň sa budete cítiť osviežujúco a príjemne.

3 dňová hladovka: Podľa niektorých výskumov je možné pomocou 3 dňovej hladovky podporiť imunitný systém. Takáto doba hladovania o čistej vode je omnoho náročnejšia ako odopretie stravy na 1 deň. Dôležité je však trénovať pravidlá 1 dňového pôstu, pretože býva častým zvykom, že človek sa po týchto dňoch preje a nastane opačný efekt.

7 dňová hladovka: Takáto dlhá doba hladovania má pozitívne účinky proti vírusovým ochoreniam. Po takomto čase bez potravín sú funkcie metabolizmu na bode mrazu a regenerujú sa žľazy, čo spôsobuje detoxikáciu organizmu. K takémuto pôstu je dôležitá príprava, ktorá bude obsahovať dostatočný príjem vody a ľahšie jedlá.

10 dňová hladovka: Pri takto dlhej dobe hladovky by ste mali byť pod dohľadom odborníka a s touto dĺžkou pri hladovke by ste nemali určite začínať. Pri nezvyknutom organizme môže nastať jeho kolaps a aj tak toho veľa neschudnete. Pri takomto dlhom období na čistej vode už môžu nastať aj rôzne vážne zdravotné komplikácie, dajte si pozor!

30 dňová hladovka: Ten, kto dokáže udržať hladovku takto dlho, pravdepodobne výrazne schudne zopár kíl. Problémy však môžu nastať, keď nastanú náhle závraty a točenia hlavy. Organizmus je v takomto procese slabý a živiny čerpá zo svalových zásob. Pri takejto dĺžke hladovky je byť pod dohľadom odborníka absolútne základná zásada.

Prerušovaná hladovka: Niektoré štúdie naznačujú, že prerušovaná hladovka je prínosom množstva prospešných účinkov. Ide o diétu, ktorá je prerušovaná medzi obdobím hladovania a stravovania. Takýto spôsob diéty nijak neobmedzuje výber potravín, ide skôr o spôsob ich konzumácie. Táto metóda pomáha najlepšie schudnúť a zlepšiť zdravie.

Najlepšie chudnutie? Zdravé, dlhodobé a komplexné

Je jasné, že mnoho ľudí pribralo vplyvom životného štýlu kilá navyše a chceli by ich zhodiť čo najrýchlejšie. Často sa však stáva, že veľa z nich nechudne správne a už vôbec nie zdravo. Väčšina spôsobov hladovania tomu neprispieva, naopak, pôsobí opačne.

Čo je na zdravé chudnutie účinné a čo najlepšie? Tu sú tipy:

Diéta namiesto hladovky: Ak sa pri chudnutí rozhodne pre diétu, základom by mali byť v každom prípade raňajky. Dodávajú telu energiu do celého nasledujúceho dňa. Zvoliť by ste mali najmä diétu, ktorá obsahuje dostatočné množstvo sacharidov, bielkovín a trocha tuku. Spôsob normálnej a zdravej diéty je účinnejší a zdravší, ako hladovka.

Pravidelné stravovanie: Len málo ľudí vie, že pravidelný príjem stravy má tiež vplyv na chudnutie. Takéto stravovanie podporuje metabolizmus, pričom úbytok telesnej hmotnosti môže mať rýchlejší efekt. Jesť by ste mali minimálne 3 krát do dňa a doplniť to malou desiatou či olovrantom. Stravujte sa častejšie a po malých porciách.

Prirodzený pohyb: Okrem príjmu správnych potravín je dôležitý aj pohyb. Namiesto výťahu vo vašej bytovke zvoľte radšej schody a k priateľke, ktorá býva o dve ulice ďalej, sa vyberte peši. Pokúste sa nájsť spôsoby, ako zvýšiť svoj pohyb prirodzenou cestou. Plánujte si víkendy s priateľmi v podobe turistiky a efekt zaručene dorazí.

Cielené a dlhodobé športové aktivity: Existuje množstvo dôvodov, prečo je cvičenie prínosom pre zdravie. Pozitívne vplýva na zdravie tela, očisťuje myseľ a nakopne organizmus. Zvoliť môžete hocijakú aktivitu, ktorú budete opakovať cielene aspoň 2 až 3 krát do týždňa. Vyskúšať môžete plávanie, jazdu na bicykli, beh či prechádzky.

Žiadny alkohol a fajčenie: Pri zlozvykoch je všeobecne známe, že narúšajú množstvo funkcií a zdravie organizmu. Sú to faktory, ktoré negatíve účinkujú na proces chudnutia a majú schopnosť narúšať funkcie metabolizmu, najmä cigaretový dym. Alkohol zas obsahuje množstvo nezdravých kalórií, ak môžete, obom veciam sa vyhnite.

Pitný režim: Voda je tekutinou, ktorá tvorí veľké množstvo ľudského organizmu. Človek by mal vypiť aspoň 2 litre vody denne a pitný režim by mal byť pri cielenom chudnutí prioritou pre každého. Počas športovania telo stráca potením mineráli, ktoré je nutné pravidelné dopĺňať čistou alebo minerálnou vodou či bylinnými čajmi.

Kvalitný a zdravý spánok: Kvalita spánku môže byť odrazom toho, ako funguje váš metabolizmus a tiež toho, aká je vaša hmotnosť. Jeho nedostatok môže byť spúšťačom obezity a vážnych ochorení. Počas chudnutia by ste sa tak mali zamerať aj na dostatočný oddych a regeneráciu, pokúšajte sa ísť spať a aj sa prebúdzať v rovnaký čas.

Doplnky výživy: Doplnky výživy sú vďaka ich efektom medzi ľuďmi čoraz známejšie. Platí to najmä vtedy, ak majú čisto prírodné zloženie, ktoré je kombináciou byliniek, minerálov a vitamínov. V prípade chudnutia môžu znížiť hmotnosť, znížiť chuť do jedla, zlepšiť metabolizmus a podporiť spaľovanie tukov, čo sa prejaví aj na hmotnosti.

Najčastejšie otázky o hladovke a jej vplyvoch

Účinky hladovky sú v mnohých prípadoch individuálne a pred ich samotným začiatkom by to mal každý konzultovať so svojím lekárom. V praxi totiž ide o metódu, ktorá k organizmu nie je práve šetrná a väčšina ľudí má k tejto téme niekoľko otázok a dotazov.

Toto sú otázky, dotazy a témy, ktoré sa riešia najčastejšie:

Koľko dní je bezpečné praktikovať hladovku?

Ľuďom pomáha aj hladovka, ktorá trvá 24 hodín. Takáto doba hladovania prináša so sebou benefity, ktoré majú pozitívny účinok na detoxikáciu a tráviaci systém. Neodporúča sa však hladovku dodržovať viac ako 4 dni a už vôbec nie bez konzultácie s doktorom. Udržovať tento proces dlhšie môže byť nebezpečné aj pre úplne zdravých ľudí.

Pre koho hladovanie nie je vhodné?

Ako už bolo spomenuté, pred začiatkom tejto metódy je dôležitá konzultácia s odborníkom. Hladovku by určite nemali praktikovať deti, pretože sú vo vývine a živiny sú pre nich dôležité. Neodporúča sa ani tehotným ženám, starším ľudom, počas obdobia rekonvalescencie a ani pri nízkej hmotnosti, pričom telo v týchto časoch potrebuje výživu.

O čom je proces hladovania podľa ich zástancov?

Podľa zástancov hladovky sa v našom tele tvorí kvasenie, hnitie a iné procesy. Ide najmä o jedlá ako sú mäso, vajcia, syry, ktoré tieto biologické činnosti v našom organizme spúšťajú. Príjem týchto potravín vraj ľudí zbavuje telesnej krásy a vytvára škodlivé toxíny, jedy, hlieny a iné látky, ktoré ohrozujú duševné aj fyzické zdravie človeka.

Čo si myslia o hladovke jej odporcovia?

Najväčším odporcom hladovania sú z hľadiska medicíny a zdravia sú lekári. Klasická medicína nepodporuje žiadnu formu hladovania a hovorí, že má negatívne účinky na organizmus. Hladovanie spomaľuje činnosť metabolizmu a telo začne v tomto čase spaľovať vlastné bielkoviny, čiže nastáva opak metabolizmu, katabolizmus.

Aké účinky má hladovka na činnosť mozgu a črevnú mikroflóru?

Počas hladovania, ktoré trvá približne 10 hodín, prechádza organizmus do takzvaného tukového režimu. Telo začne tvoriť látky zvané ketóny a mozog ich dokáže využiť ako zdroj energie namiesto cukru. Dôležité systémy enzýmov a mikrobióm sa môžu v pokoji zregenerovať. Krátke hladovanie pozitívne účinkuje na trávenie a mozog.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Na trhu je možné nájsť viacero rozličných prípravkov a doplnkov, ktoré by mali pomáhať na chudnutie či redukciu hmotnosti. Bohužiaľ, nie vždy a nie všetky sú dostatočne účinné. Pri výbere preto treba pozerať na ich zloženie a najmä komplexné účinky.

Zamerať by ste sa mali aj na nasledovné parametre:

 • prírodné látky obsahujú podporné živiny, ktoré sú účinné na zrýchlenie metabolizmu a vplývajú na rýchlejšie spaľovanie nezdravých tukov
 • zároveň dokážu tieto látky znížiť nadmernú chuť do jedenia a na sladké, pričom majú detoxikačný efekt na organizmus a očistia ho od škodlivín
 • doplnky by mali by bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré sú účinné proti stresu, podporujú sústredenie a majú povzbudzujúce účinky proti stresu
 • jedinečný mix látok prispieva k redukcií hmotnosti, zrýchľuje metabolizmus a vytvára energiu z prijatej potravy, čo urýchľuje proces chudnutia

Kombinácia kvalitných bylín, minerálov a vitamínov má pozitívne účinky proti nadmernému ukladaniu telesného tuku a na jeho lepšie spaľovanie. Okrem toho podporuje všetky funkcie organizmu, čo sa odrazí na vašom zdraví a aj postave. Doplnky tak zohrávajú dôležitú úlohu, najviac však závisí od ich kvalitného zloženia a komplexné účinku.

eSlim® špeciálne na chudnutie a na kontrolu chuti do jedla

Doplnok eSlim® je 100% prírodný prípravok, ktoré je určený pre ženy aj mužov a je určený na chudnutie. Je určený na dlhodobé užívanie a má podobu kapsúl.

Ide o skvelého pomocníka pre každého, kto sa rozhodol zmeniť svoju postavu a  podporiť svoje chudnutie zdravo a dlhodobo. eSlim® má niekoľkoročnú históriu a je účinný pre zdravý spôsob chudnutia s využitím prirodzených a dlhodobých spôsobov.

Medzi najdôležitejšie vlastnosti doplnku eSlim® patria:

 • kombinácia kvalitných zložiek pomáha znížiť chuť do jedla
 • produkt má pozitívne účinky na celkové funkcie metabolizmu
 • efektívne pôsobí na spaľovanie nezdravých tukov v organizme
 • pomáha zdravo a účinne znižovať telesnú hmotnosť človeka
 • pri fyzických aktivitách a výkonoch vám dodá potrebnú energiu
 • jedinečný mix pomáha na nervový systém a lepšiu koncentráciu

Prírodný doplnok má unikátnu schopnosť zabraňovať nadmernému ukladaniu tukov, čo robí chudnutie rýchlejším a jednoduchším. Veľkým benefitom je aj fakt, že pri jeho užívaní vám nehrozia žiadne vedľajšie účinky. K telu je šetrný a bezpečný, pričom si ho môžete zaobstarať aj bez lekárskeho vyšetrenia alebo receptu a bez vyšetrenia u lekára.

Ak vás produkt eSlim® oslovil, neváhajte a objednajte si ho. Výhodou je možnosť zakúpenia online a z pohodlia domova na oficiálnej webstránke značky. Jeho pôsobenie na chudnutie je viditeľné a to bez ohľadu na to, či budete držať hladovku alebo diétu.

Aké sú skúsenosti s hladovkou a zdravým chudnutím

Hladovka je svojim spôsobom proces, ktorý je pre zdravie organizmus extrémne zaťažujúci. V niektorých krajinách ju využívali ako druh liečebnej metódy.

Na internetových diskusiách sa často riešia skúsenosti s hladovkou a chudnutím, avšak u každého sú individuálne. Niektorí ľudia vydržia hladovať o vode jeden deň, iní nemajú problém ani s piatimi dňami a niektorí si zas nevedia vynachváliť účinky prerušovanej hladovky. V prípadoch jednodňového pôstu ide o detoxikačné účinky.

Pri hladovaní o dobe 4 dní sa funkcie metabolizmu, čiže trávenia, úplne zastavia a organizmus čerpá živiny zo svojich telesných zásob. Sú známe prípady, kedy sa pomocou prerušovanej hladovky podarilo niektorých ľudom schudnúť aj niekoľko kilogramov.

Existujú prípady, kedy sa pomocou hladovania podarí schudnúť, no vo väčšine prípadov ide o veľmi drastickú metódu. Ak sa už rozhodnete pre hladovanie, naštudujte si o tom čo najviac informácií, no hlavne sa vyhýbajte akýmkoľvek extrémom. Skúsenosť však hovorí, že chudnutie je zdravšie pri pravidelnej strave a príjme dôležitých živín.

K tomu treba pridať stimulačné prostriedky, najlepšie prírodného charakteru. Dobrým príkladom je doplnok značky eSlim®. Ten obsahuje všetky dôležité prírodné zložky na zdravú redukciu hmotnosti a jeho dlhodobé užívanie prináša zaručený efekt.


Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite