• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ako na chudnutie po pôrode z brucha aj inde? Tu sú cviky a tipy, ako schudnúť

Chudnutie po pôrode

Obdobie po pôrode je jedným z najkrajších v živote ženy, avšak prináša so sebou mnohé fyziologické zmeny. Mamičky sa tešia svojim novým prírastkom, no faktom je, že potom, ako prinesú na svet bábätko, snažia sa dostať opäť do dobrej formy.
To platí aj o hmotnosti a postave celkovo. Každá žena prežíva tehotenstvo inak, čo sa dotýka aj toho, že kým niektorá priberie iba nepatrne, iná naberie množstvo kilogramov navyše. Na prvý pohľad sa zdá, že schudnúť po pôrode je ťažké, no zdanie v tomto prípade klame. Čo pomáha najviac, aké cvičenie a jedálniček zvoliť a ako dlho to potrvá?

Prečo žena v tehotenstve priberá a koľko priberie

Je úplne normálne a prirodzené, že žena počas tehotenstva priberie a to nie ani tak kvôli sebe, ako kvôli plodu. Po pôrode je zas prirodzené, že u takmer každej je prioritou schudnúť, hoci v tomto prípade to určite nebude také rýchle, ako pribratie pred ním.

Počas tohto obdobia sa telo výrazne zmení a to, koľko žena počas tehotenstva priberie, je individuálne. V priemere to je od 9 do 13 kg, výnimočne až do 20 kg. Ženy s priemernou hmotnosťou priberú zvyčajne od 10 do 20 kg, podkožný tuk tvorí v priemere 2 až 4 kg. Platí tiež, že chudšie ženy priberajú zvyčajne viac, než tie s nadváhou.

Na druhú stranu, väčšina žien po pôrode aj spontánne schudne. Dôvod? Plod, placenta a plodová voda tvoria spolu približne 8 kg, ktorých sa telo zbaví.

Priberanie počas tehotenstva je totiž výsledkom nutnosti vyživovať nielen telo matky, ale aj plod. Hoci množstvo z tejto hmotnosti sa hneď po pôrode dostane z tela von, určité zásoby energie a živín zostávajú, čo je pre organizmus úplne prirodzené.

Tehotenstvo, pôrod a obdobie po pôrode sú totiž pre organizmus energeticky náročné. Vyšší kalorický príjem a určité ukladanie energie sú preto prirodzené a v konečnom dôsledku majú v danom období aj zmysel. Nemôžete ani očakávať, že po pôrode príde k redukcii hmotnosti rýchlo a samovoľne, musí ísť o dlhodobý a najmä postupný proces.

Aké cviky na brucho a pohyb pre chudnutie po pôrode?

Jednou z častých chýb žien po narodení bábätka je, že zabúdajú na seba a na svoje základné životné potreby. Jednou z nich je aj pohyb a fyzická aktivita, ktoré podporujú metabolizmus, spaľovanie energetických tukových zásob ako aj prijatých kalórií.

Po pôrode by ste sa mali venovať týmto aktivitám:

Prechádzky a chôdza: Chôdza má pozitívny vplyv na psychiku aj na spaľovanie kalórií a po pôrode je najbezpečnejším druhom pohybom. Aby bola účinná, skúste denne spraviť aspoň 10 tisíc krokov, ideálne si to rozdeľte napríklad na 3 vychádzky po 20 minút. Ak chcete chudnúť rýchlejšie, zvoľte prechádzky do kopcov a rýchlejšie tempo chôdze.

Kegelove cviky na panvové dno: Cieľom týchto cvikov je spevniť svaly panvového dna a brušných svalov, sekundárne podporiť chudnutie. Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy v kolenách a stiahnite svalstvo, ktorým ovládate močenie, na 10 sekúnd. Cvik zopakujte aspoň 10 krát po sebe a takto cvičte Kegelove cviky 3 krát denne.

Joga a pilates doma: Oba sú si veľmi podobné a z hľadiska zdravia a chudnutia sú účinné. V pilates sa cvičí v polohe ležmo a v joge väčšinou v stoji. Z pilatesu skúste napríklad cvik v polohe ležmo, s výdychom zdvíhať panvu pomaly nahor a opakovať to 30 krát denne. Jogové cvičenia sú zas vhodné na relax mysle a svalov pre ďalší pohyb.

Plávanie a ľahký beh: Plávanie je šport, ktorý účinne posilňuje každú časť tela a podporuje kĺbový aparát bez záťaže na kĺby. Ak chcete docieliť plávaním viditeľné zmeny v hmotnosti, mali by ste sa mu venovať aspoň 3 krát týždenne vždy 1 hodinu. Ak ide o ľahký beh, tu je intenzita podobná, voľte mäkký terén v lese, nie asfaltový chodník.

Cvičenie s vlastnou váhou: Toto cvičenie podporuje držanie tela, krvný obeh aj psychiku. Dobrým príkladom je plank, ideálny je po pôrode. Kľaknite si na zem a s vystretými rukami prejdite do polohy ležmo. Ramená smerujú dole, lopatky stiahnete k sebe a neprehýbajte sa v chrbte. Vydržte tak aspoň 2 minúty a opakujte to 3-krát po sebe.

Vytrvalostný beh a HIIT: Po 3 mesiacov a keď už získate kondíciu sa môžete zamerať aj na intenzívnejší pohyb. Vytrvalostný beh vám pomôže na kondíciu aj na lepšie spaľovanie kalórií. Na doplnenie skúste HIIT cvičenie, ktoré obsahuje intenzívne intervalové cviky, napríklad kombináciu šprintu, beh do schodov a skákaní na švihadle.

Pozor na tieto časté chyby a mýty, môžu uškodiť

Pre dosiahnutie chudnutia po pôrode je dôležité nielen cvičenie, ale aj zdravé stravovanie a zdravý spôsob života, čiže komplexná zmena životného štýlu.

Mnoho žien v snahe schudnúť ale hľadá skratky, keď verí mýtom alebo robí priamo chyby, ktoré môžu spôsobiť, že nechudnete alebo sa vám zhorší zdravotný stav. Ak sa k tomu pridá nedostatočná regenerácia, veľmi rýchlo môžete stratiť motiváciu.

Pozor si tak dajte na tieto časté chyby alebo mýty:

 • mnohé ženy sa po pôrode vystavia extrémnym diétam, ktoré obmedzujú príjem živín, najmä ak ide o bielkoviny, sacharidy a tiež zdravé tuky
 • ženy, ktoré sa rozhodnú pre prísne stravovanie hneď po pôrode, si musia uvedomiť, že tým obmedzujú prísun živín aj pre ich dojčiace dieťa
 • proteínová diéta, prášková diéta, prerušované hladovanie či hladovka nie sú diéty, ktoré by sa dali dlho dodržiavať a spôsobujú jojo efekt
 • riešením nie je ani excesívne cvičenie a fyzické preťažovanie organizmu bez dlhodobého plánu, takto telo preťaží a tiež príde k jojo efektu

Ďalším častým omylom čerstvých mamičiek je obmedzený príjem škrobov či tukov, čiže vyradenie ryže alebo zemiakov, rovnako tak úplné vyradenie mäsa a živočíšnych produktov. Je to zdanlivá skratka, podobne, ako hladovanie a iba dojedanie jedla po deťoch. Nič z toho nepomáha vášmu metabolizmu, práve naopak, budete mať iba menej energie.

Ako schudnúť po pôrode s jedálničkom a dlhodobo?

Chudnutie po pôrode nie je iba záležitosťou cvičenia, pôsobenie musí byť komplexné. V rámci neho treba normalizovať nielen trávenie či metabolizmus, ale aj hormonálnu sústavu a docieliť pre organizmus dostatok živín, energie aj regenerácie.

Najlepšia podpora chudnutia po pôrode zahŕňa toto:

Viac bielkovín v potravinách: Bielkoviny sú základným stavebným materiálom pre svaly a súčasne sú dôležité aj pre energiu. Najlepšími zdrojmi sú vajcia, hovädzie a kuracie mäso, mliečne výroby, grécky jogurt, ovsené vločky, červená šošovica, fazuľa, cícer, ryby či sója. Ak ich budete konzumovať viac, zasýtia vás a znížia chuť na jedlo.

Dostatok vlákniny a zdravých tukov: Vláknina spolu so zdravými tukmi podporujú trávenie, pozitívne vplývajú na cholesterol a vláknina vyživuje dobré baktérie v črevách. Zdravé tuky sú dôležité aj pre metabolizmus. Do svojho jedálnička preto po pôrode zaraďte viac zemiakov, mrkvy, sliviek, avokáda, kukurice, orechov a semiačok.

Žiadne polotovary a fast food: V súčasnej dobe je pre mnohých omnoho jednoduchšie zájsť niekde do rýchlych občerstvení alebo hodiť na panvicu  skoro hotový polotovar. Takýto spôsob stravovanie je však pre organizmus nezdravý, pretože nedisponuje žiadnymi živinami a sú plné toxínov. Pokúste sa im vyhýbať alebo s nimi úplne skončiť.

Častejšie jedlo a menšie porcie: Ak chcete chudnúť, mali by ste jesť každý deň približne v rovnakom čase  a zamerať sa na menšie porcie, ktoré by mali byť častejšie. Ideálne je jesť 5- krát do dňa v podobe 3 väčších jedál a doplniť to desiatou a olovrantom. Podporíte normálny chod metabolizmu, spaľovanie kalórií a znížite pocit hladu.

Voda, ovocné šťavy a zeleninové šťavy: Po pôrode sa ženy sústreďujú najviac na jedlo a zabúdajú pritom na pitný režim. Ak je nezdravý, môže zvyšovať pocit hladu, čo vedie k prejedaniu sa.  Zvoliť by ste mali čistú vodu, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy a bylinkové čaje, pomáhajú na trávenie a viaceré majú aj detoxikačný účinok.

Dojčenie čo najviac a najčastejšie: Kojenie v prvých mesiacoch poskytuje dieťaťu dostatok výživy na zdravý vývoj a pre ženu predstavuje spaľovania energie. Dojčenie a tvorba materského mlieka je proces, ktorý zvyšuje energetický výdaj a podporuje spaľovanie kalórií. Zároveň sa tak normalizujú hormóny, čo tiež prispieva k chudnutiu.

Odpočinok a spánok proti stresu: Rovnako ako pohyb je dôležité mať aj dostatok oddychu. Pri malom dieťati to však môže byť zložitejšie a preto by ste sa mali pokúsiť s ním zaspávať aspoň počas dňa. Dostatok spánku pomáha proti stresu, normalizuje trávenie, podporuje zdravý metabolizmus a získate energiu aj pre pohybovú aktivitu.

Doplnky výživy: Doplnky výživy sú prirodzenou voľbou, ako podporiť metabolizmus, trávenie, spaľovanie tukov či termogenézu na lepšie spaľovanie kalórií z potravy. Ide o využitie prírodných rastlinných látok, aminokyselín a vitamínov pre komplexnú podporu chudnutia. Najčastejšie majú formu tabliet a kapsúl a sú dostupné voľne.

Najčastejšie otázky o chudnutí po pôrode v praxi

Chudnutie po pôrode je jednou z tém, ktoré je medzi ženami riešené najviac. Tento proces býva často zdĺhavý a spojený s viacerými praktickými otázkami či prekážkami. Vidieť to aj v internetových diskusiách podľa tém, ktoré ženy riešia najčastejšie.

Medzi otázky a dotazy, ktoré sa rozoberajú, patria:

Je priberanie v tehotenstve prirodzené a nevyhnutné?

Počas tehotenstva je úplne normálne, že žena naberie zopár kíl navyše, deje sa tak v dôsledku fyziologických zmien, ktoré ovplyvňujú organizmus aj rast plodu, vrátane metabolických činností a pomalšieho spaľovania. Chudšie ženy v tehotenstve priberajú viac a to približne 8 až 13 kg, naopak, tie s vyššou váhou priberú menej a iba do 8 kg.

Kedy začať po pôrode s chudnutím a je to bezpečné?

Pred tým, ako sa rozhodnete, že chcete začať po pôrode chudnúť, si musí váš organizmus oddýchnuť a zregenerovať sa. Oddych a pokojový režim by ste si mali dopriať minimálne 6 týždňov, mnoho záleží aj od toho, či bol pôrod sekciou alebo prirodzene. Nič sa nestane, ak začnete chudnúť aj po 2 mesiacoch, omnoho dôležitejšie je vydržať.

Koľko sa dá po pôrode zdravo schudnúť a za aký čas?

To, koľko schudnete po pôrode, závisí najmä od vášho samotného úsilia a prístupe k tomuto rozhodnutiu. Čísla na váhe sa samé neznížia a už vôbec nie zo dňa na deň. Ak ale budete mať dobré stravovacie návyky, pravidelný pitný režim a dostatok fyzickej aktivity, schudnúť môžete za mesiac 5 až 8 kg, no závisí to aj od začínajúcej hmotnosti.

Koľko piť denne tekutín a prečo sa vyhnúť kofeínu?

Pravidelný pitný režim je pri chudnutí rovnako dôležitý, ako aj pravidelné stravovanie. Čo sa týka jeho zloženia, určite sa vyhnite všetkým sladeným a umelo ochutením nápojom, ktoré sú kalorické a nezdravé. Pozor aj na kofeín, ktorý organizmus výrazne odvodní. Naopak, čistá voda každú hodinu alebo dve s minerálkou sú tou najlepšou voľbou.

Prečo sa vyhýbať extrémnym diétam po pôrode?

Ženy sa po pôrode pokúšajú zhodiť nabraté kilogramy čo najskôr a to s pomocou extrémnych diét, napríklad bez sacharidov alebo úplne bez jedla. Ani jedna z týchto diét neprospieva zdraviu organizmu, keďže ho ochudobňuje o dôležité živiny, výsledkom môže byť aj zhoršenie zdravia. Chudnutie musí byť prirodzené a najmä dlhodobé.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Telo ženy prechádza v čase tehotenstva aj po ňom zmenami, ktoré zasahujú do hormonálnych činností aj metabolizmu, výsledkom čoho je priberanie. Ak ich chcete po pôrode dostať do prirodzeného fungovania, najlepšou voľbou sú prírodné doplnky.

Ich zloženie je prirodzené a má široké pôsobenie:

 • extrakty obsiahnuté v prírodných doplnkoch pozitívne vplývajú na činnosti metabolizmu, vrátane celkového urýchlenia látkovej premeny
 • látky v prípravkov tiež pomáhajú znižovať chuť na jedenie a to predovšetkým sladkých jedál, čím znižujú riziko dlhodobého prejedania sa
 • dôležitými oblasťami účinku sú aj podpora spaľovania tukov a termogenézy, čiže efektívnejšia premena prijatých kalórií na okamžitú energiu
 • viaceré zložky znižujú aj mieru ukladania tuku, majú antioxidačné účinky, detoxikačný vplyv a podporujú imunitu aj vitalitu organizmu

Prírodné doplnky majú vďaka takémuto zloženiu minimálne nežiaduce účinky, hoci niektoré z nich môžu byť kontraindikované v prvé týždne po tehotenstve, či po dojčení. Dostupné sú voľne, na ich zakúpenie nebudete potrebovať recept ani lekárske vyšetrenie. Užívať ich môžete dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov, ideálne na dennej báze.

eSlim® špeciálne na chudnutie a pre podporu po pôrode

Celý proces chudnutia môžete urýchliť a prirodzene podporiť práve s vyššie spomínanými doplnkami, pričom jedným z najkvalitnejších na trhu je značka eSlim®.

Doplnok má podobu kapsúl, ktoré sa užívajú 2 krát denne, ráno a večer, stačí ich len prehltnúť a zapiť vodou. Zloženie eSLIM pozostáva z bylín ako sú Guarana, Zelený čaj a Divý pomaranč, obsahuje chilli extrakt, kofeín, aminokyselinu L-Karnitín a vitamín C.

To so sebou prináša široké účinky na tieto oblasti:

 • podporuje metabolizmus a urýchľuje spaľovanie kalórií
 • zlepšuje vstrebávanie živín a tvorbu energie termogenézu
 • urýchľuje celý proces chudnutie tým, že znižuje chuť jesť
 • znižuje ukladanie tuku v tele a urýchľuje spaľovanie jeho zásob
 • zvyšuje príjem kyslíka a energie do svalov počas cvičenia

Okrem toho pozitívne vplýva aj na imunitu, vitalitu a proti únave, podporuje nervovú sústavu a spomaľuje bunkové starnutie. Prírodný produkt značky eSlim® je určený pre každého, vrátane žien po tehotenstve a pôrode. Pre tehotné ženy však vhodný nie je, je preto lepšie počkať s jeho užívaním až po pôrode, kedy vám môže viditeľne pomôcť.

Vďaka prírodnému zloženiu je doplnok dostupný aj bez lekárskeho receptu alebo potreby lekárskeho vyšetrenia a netreba sa obávať ani nežiaducich účinkov. Dostupný je voľne, má viacero veľkostí balenia a kúpite si ho aj online na oficiálnej webstránke.

Skúsenosti s chudnutím po pôrode a záverečné zhrnutie

Z internetových aj praktických skúseností vidieť, že čoraz viac žien sa zaujíma o chudnutie po pôrode a o snahu dostať sa do svojej pôvodnej hmotnosti čo najviac.

Chudnutie a formovanie postavy v tomto období sú ale u každej ženy iné a zohľadniť treba aj rôzne externé faktory. Dôležité sú potraviny, ktoré vyradíte zo stravy, rovnako tak aj pitný režim. Podstatné je komplexné pôsobenie na príjem a výdaj energie, čiže strava z kvalitných jedál, pravidelný pohyb aspoň v podobe chôdze a cielené cvičenie.

Treba si však uvedomiť, že chudnutie po pôrode nebude tak jednoduché, ako v bežnej situácii. Organizmus ženy v čase tehotenstva, ale aj po ňom, prechádza mnohými hormonálnymi zmenami, ktoré ovplyvnia metabolizmus a ukladanie tukov v tele.

Zo skúsenosti žien však vyplýva, že ak sa budete zdravo a pravidelne stravovať, pravidelne dopĺňať tekutiny v podobe vody, vyhnete sa sladeným nápojom a maškrtám a budete sa dostatočne pohybovať, môžete začať kalórie aj tuky spaľovať a chudnúť. Ideálne je  tomu pridať cielené cviky a pomoc prírody, napríklad v produkte  eSlim®.

Tento doplnok bol certifikovaný Úradom verejného zdravotníctva, má kvalitné zloženie vhodné aj pre ženy po pôrode a najmä, dlhodobo pozitívne recenzie a výsledky. Ak ho využijete ako doplnok k zdravej životospráve, výsledky sa určite dostavia!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite