• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Chilli extrakt  na chudnutie a trávenie

Dôležitou súčasťou zloženia tabliet eSlim je aj extrakt chilli obsahujúci látku kapsaicín. Táto látka je zodpovedná v surovej forme za štipľavosť, no v prvom rade na zlepšenie trávenia a celkovo metabolizmu. To je aj dôvodom, prečo sa používa v mnohých prípravkoch.

Charakteristika chilli

Chilli papričky, niekedy nazývané aj čili papričky alebo feferónky, sú plodom exotických druhov krovitých paprík. Okrem toho, že sa využívajú vo forme korenia, majú pozitívny vplyv aj na tráviacu sústavu a to vďaka látke zvanej kapsaicín.

Čili a kapsaicín majú v organizme niekoľko dôležitých funkcií:

 • aktivujú špeciálne receptory v tráviacej sústave zamerané na pálenie
 • vplývajú na zvýšenie krvného obehu a prekrvenie tkanív v tele
 • stimulujú sekréciu žalúdočných štiav, čím podporujú trávenie a metabolizmus
 • majú dezinfekčné účinky, hlavne na niektoré parazity v tráviacej sústave

Na svete existuje viacero druhov čili papričiek, nakoľko sa pestujú prakticky vo všetkých krajinách tropického a subtropického pásma od Japonska až po Mexiko. Extrakty z chilli sa využívajú najčastejšie v prípravkoch na podporu trávenia a v prírodných afrodiziakach.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Účinky chilli

Čili papričky sa konzumujú tak v surovej forme, ako aj vo forme tabliet či iných výživových doplnkov. Kým v surovej forme musíte prekonať pálenie, ak ide o extrakt z chilli v hotovom prípravku, tu viete využiť pozitívne účinky kapsaicínu bez akýchkoľvek rizík.

Pre ľudské telo majú chilli a kapsaicín viacero benefitov:

Podpora znižovania hmotnosti: Tento účinok je z pohľadu tabliet eSlim najdôležitejší a je dosiahnutý stimuláciou žalúdočnej sekrécie. Výsledkom je zvýšenie rýchlosti metabolizmu a podpora zažívania, čo vedie k chudnutiu a k zníženiu celkovej hladiny tuku.

Zníženie spotreby kalórii: Kapsaicín môže mať podľa niektorých vedeckých výskumov aj na regulačnú funkciu na kalórie prijímané v potravinách. Užitie tejto látky totiž malo v niektorých prípadoch vplyv aj na redukciu skonzumovaných kalórií z jedla.

Zlepšenie zdravého trávenia: Chilli papričky podporujú nielen zrýchlenie metabolizmu, ale aj zlepšenie zdravia tráviacej sústavy a jej funkčnosti. Jednak pomáhajú na pravidelnú stolicu, zároveň tiež dezinfikujú črevá a udržiavajú tak zdravú črevnú mikroflóru.

Zlepšenie cirkulácie krvi: Ďalším pozitívnym účinkom je vplyv na kardiovaskulárny systém, konkrétne na lepšiu krvnú cirkuláciu. To má následne pozitívny vplyv na kŕčové žily, trombózu, činnosť srdca, aterosklerózu a prevenciu pred srdcovou arytmiou.

Zvýšenie imunity a prevencia: Čili papričky sú považované za veľmi dobré prírodné antibiotikum, ak sa to tak dá povedať. Vďaka kapsaicínu pomáhajú na infekcie týkajúce sa napríklad aj dýchacej sústavy a zlepšujú priebeh akútnych zápalov dýchacej sústavy.

Podpora sexuálneho zdravia: V neposlednom rade je chilli využívané pre svoje stimulačné účinky na prekrvenie pohlavných orgánov aj ako afrodiziakum a na podporu sexuálneho zdravia. Využíva sa predovšetkým v prípadoch zlepšenia stavu erekcie u mužov.

Druhy chilli a obsiahnuté účinné látky

Čili papričky sa pestujú vo viacerých odrodách a druhoch. Môžu mať rôzne stupne zrelosti, od čoho je závislá aj farba od žltej až po krvavo červenú. Typicky ide o malé papričky podlhovastého tvaru, pomletý prášok z nich sa nazýva aj kajenské korenie.

Z hľadiska zloženia obsahujú chilli papričky tieto druhy účinných látok:

 • kapsaicín, ktorý patrí medzi kapsaicinoidy, pričom ide o rastlinný alkaloid zodpovedný za väčšinu pozitívnych účinkov čili v tele
 • vitamíny a minerály, konkrétne ide o vitamín C, draslík a železo, najmä vitamín C je dôležitý na chudnutie pre podporu L-Karnitínu
 • flavonoidy a karotenoidy, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitu a vitalitu, v prípade karotenoidov ide aj o veľmi účinné antioxidanty

Konzumácia a predávkovanie chilli

Čili môžete užívať vo forme surových papričiek, najčastejšie buď v celosti alebo vo forme prášku, prípadne si viete na trhu vybrať viaceré voľne dostupné prípravky s ich obsahom. Množstvo skonzumovaných chilli papričiek závisí aj od reakcie organizmu na kapsaicín.

Vyvarovať sa treba najmä nadmernej konzumácii, kedy nastupujú nežiaduce účinky:

 • z pohľadu kapsaicínu je liečebný efekt dosiahnutý pri dávke 1200 mg za týždeň
 • v surovej forme je prekážkou pálivosť, čo sa prejaví pocitmi štípania
 • pri predávkovaní hrozia vášne poškodenia sliznice hrtana a žalúdka
 • v extrémnych prípadoch sa môžu objaviť nevoľnosť a poruchy srdcovej činnosti

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Zdravý vplyv čili papričiek a kapsaicínu, rovnako ako možnosti konzumácie a užívania, sú predmetom častých diskusií a otázok. Práve využitie chilli na podporu trávenia a metabolizmu totiž naráža na niektoré praktické problémy.

Tu sú odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s touto problematikou:

Aká je ideálna konzumácia chilli papričiek?

Ideálne by mal človek na podporu metabolizmu a trávenia prijať 3 g chilli papričiek za deň. Toto množstvo zodpovedá takému obsahu kapsaicínu a ďalších účinných látok, ktoré by vám dokázali viditeľne pomôcť s efektívnym znížením tuku a telesnej hmotnosti.

Je dlhodobá konzumácia čili nebezpečná?

Nie, dôležité je však odhadnúť správnu dennú dávku a vyhnúť sa niektorým interakciám, ktoré môže užívanie kapsaicínu spôsobiť. Medzi ne patria typicky problémy s krvným tlakom, podráždenie alebo vredy na sliznici žalúdka či hemoroidy.

Majú všetky druhy paprík a papričiek vplyv na trávenie a metabolizmus?

Nie, účinky na rýchlejší metabolizmus, chudnutie a zlepšenie trávenia majú len chilli papričky. Klasické a bežné typy paprík síce obsahujú napríklad vlákninu, ktorá je tiež dôležitá pre trávenie, ale nepomôžu vám so znížením hmotnosti.

Sú lepšie surové papričiek alebo extrakt vo forme tabliet?

Ak ide o efektivitu využitia chilli na zníženie hmotnosti a pohodlie pri konzumácii, najlepšou voľbou je forma špeciálneho extraktutabletkách. Dôležité však je, aby prípravok obsahoval aj iné látky a zloženie bolo komplexnejšie.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite