• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo by mala obsahovať zdravá strava na chudnutie a aká jej úprava je vhodná a aká nie

zdravá strava

Výber správnej stravy je základom úspešného chudnutia aj udržiavania hmotnosti. Okrem obsahu jedálnička je však dobré vedieť aj to, ako si potraviny pripraviť. Nie všetky úpravy sú totiž rovnako zdravé, najmä z pohľadu zachovania živín a zdravia.
To, čo by mala obsahovať zdravá strava na chudnutie, ktoré živiny a látky by v nej nemali chýbať a aký spôsob jej tepelnej úpravy je vhodný alebo nevhodný, bude témou nasledujúcich riadkov. Ak túžite po úspešnom a dlhodobom chudnutí, je práve zdravá strava najdôležitejším faktorom, ktorý vám pomôže dosiahnuť trvalý a viditeľný výsledok.

Ako vplýva stravovanie na hmotnosť, metabolizmus a chudnutie

Stravovanie má zásadný vplyv na telesnú hmotnosť, metabolizmus, trávenie a samozrejme aj na chudnutie. Zloženie vašej stravy je mimoriadne dôležité, pretože ovplyvňuje rýchlosť metabolizmu a to, koľko a akým spôsobom telo využije energiu z nej.

Každá potravina, ktorú skonzumujete, totiž obsahuje kalórie. Tie predstavujú množstvo energie, ktorú organizmus potrebuje. Okrem toho sú v strave aj ďalšie látky, najmä živiny typu bielkoviny, cukry, tuky, vláknina, vitamíny a minerály. Tieto sú nevyhnutné pre správne fungovanie látkovej premeny, no veľa závisí od ich množstva a typu.

Nezdravé jedlá sú bohaté na jednoduché cukry, nezdravé a mastné živočíšne tuky a vysoký obsah soli, o vysokom objeme nevyužiteľných kalórií nehovoriac.

Okrem obsahu jedálnička je súčasťou zdravého stravovania aj spôsob, pravidelnosť a veľkosť porcií.  Stravovanie vo forme menších jedál a častejšie počas dňa  pomáha udržiavať metabolizmus, podporuje proces trávenia zabraňuje prejedaniu sa.

Hladovanie a nepravidelné stravovanie naopak môžu metabolizmus spomaliť, narúšajú trávenie a môžu viesť k nadmernému ukladaniu tukov. Tretím faktorom, ktorý vplýva na stravovanie a teda aj na vašu hmotnosť a prípadné chudnutie, je spôsob úpravy stravy. Ten rozhoduje o zachovaní živín a o tom, či bude jedlo zdravé alebo nie.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Ktorá úprava stravy je na chudnutie najlepšia a ktorá nie?

Spôsob úpravy stravy je práve pri chudnutí mimoriadne dôležitý. Prečo? Odpoveď je jednoduchá: má vplyv na živiny aj to, či bude jedlo nakoniec „tučné“.

Zásadou je, že varenie a dusenie by mali byť najviac preferované spôsoby úpravy stravy, keďže zachovávajú dôležité výživné látky a zdravé vlastnosti potravín. Je síce pravda, že niektoré vitamíny sú náročné na teplo, no väčšina živín je nedotknutá.

Medzi ďalšie možnosti úpravy stravy patria tieto:

 • pri príprave zeleniny a ovocia je surová konzumácia často najlepšou voľbou a to práve kvôli zachovaniu vitamínov, no tiež kvôli čerstvej chuti
 • čerstvé šťavy a smoothie z ovocia a tiež zeleniny sú rovnako vynikajúcim spôsobom, ako získať maximálne množstvo vitamínov a živín z potravy
 • pri pečení je vhodné použiť buď vodu alebo olivový olej, vyhýbajte sa naopak masti, maslu a rafinovaným olejom, ktoré obsahujú nezdravé tuky
 • nezdravé sú vyprážanie a grilovanie potravín, či už hovoríme o mäse, rybách alebo zelenine, a to kvôli tukom aj kvôli karcinogénnym látkam

To, akým spôsobom si stravu pripravujete, zohráva pritom kľúčovú úlohu nielen pri chudnutí. Varenie, dusenie a konzumácia surovej zeleniny a ovocia vo väčšine prípadov neohrozia obsah a kvalitu živín v potravinách, no zároveň nie sú rizikové z pohľadu trans-mastných kyselín a nezdravých tukov, ktoré zhoršujú aj trávene a krvný obeh.

Čo má obsahovať strava na zdravé a dlhodobé chudnutie

V snahe dosiahnuť dlhodobú normalizáciu hmotnosti musí strava, ktorú budete prijímať, obsahovať zdravé živiny a komplexnú paletu látok dôležitých pre trávenie, metabolizmus, výkonnosť aj všeobecné zdravie. Otázkou už len je, ktoré to sú.

Tu je prehľad látok, ktoré zdravá strava musí mať:

Bielkoviny: Zrejme najdôležitejšou súčasťou stravy nielen pri chudnutí sú bielkoviny. Ide o základnú živinu pre svalstvo aj fungovanie celého tela, navyše, majú vysokú termickú účinnosť, čo znamená, že pri ich spracovaní spotrebujete viac energie v porovnaní s inými živinami. V dostatočnom množstve zabezpečia aj dlhotrvajúcu sýtosť.

Vitamíny: Vitamíny, ako sú napríklad vitamín A, B, C a D, majú schopnosť podporiť metabolizmus aj spaľovanie tukov. Špeciálne Vitamín C je dôležitý pre podporu aminokyseliny L-karnitín, vitamíny skupiny B pomáhajú pri metabolizme sacharidov, tukov a bielkovín. Vitamín D má pozitívny vplyv na hladinu inzulínu v krvi.

Minerály: Zdravá strava by mala obsahovať aj minerály, ktoré majú účinky pre celý organizmus. Vápnik podporuje spaľovanie tukov a je dôležitý pre pohybový aparát. Horčík zas pomáha pri metabolizme cukrov a tukov a reguluje hladinu energie. Význam zinku spočíva v podpore trávenia, metabolizmu sacharidov a na hormonálnu rovnováhu.

Aminokyseliny: Aminokyseliny, ako sú napríklad L-arginín a L-karnitín, sú dôležité pri chudnutí a mali by byť súčasťou vašej stravy. L-arginín podporuje krvný obeh, srdce a lepšiu fyzickú kondíciu. L-karnitín za pomáha spaľovať tuky, uvoľňovať energiu cez termogenézu a podporuje svalstvo, či už ide o jeho silu, objem alebo fyzickú výdrž.

Zdravé mastné kyseliny: Poznáte pojmy ako omega-3 alebo omega-6 kyseliny? Napriek tomu, že sa im hovorí mastné, sú veľmi zdravé a pre chudnutie prospešné. Podporujú činnosť čriev, absorpciu a vstrebávanie živín, regulujú trávenie a pozitívne ovplyvňujú metabolizmus, najmä tukov a sacharidov. Vplývajú aj na hormonálnu rovnováhu.

Vláknina: Poslednou, no určite nie z hľadiska významu, súčasťou stravy pre chudnutie je vláknina. Tá prispieva k udržaniu zdravého trávenia a správnej funkcie čriev, súčasne s tým pomáha udržať pocit sýtosti a reguluje hladinu cukru v krvi. Má schopnosť zabrániť nadmernému vstrebávaniu tukov, čo prispieva k ich nižšiemu ukladaniu.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Zásady stravovania, životosprávy a životného štýlu na chudnutie

Pre dosiahnutie úspešného chudnutia je nutné dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a životosprávy. Tieto faktory majú synergický vplyv spolu s jedálničkom a ich účinky doplnia pozitívny vplyv vyššie spomínaných živín v zdravom jedálničku.

Tu sú hlavné princípy stravovania aj životosprávy:

Pravidelné a menšie porcie viac krát za deň: Jednou z osvedčených zásad stravovania pri chudnutí je pravidelnosť bez hladovania a vynechávania jedál. Pravidelné a menšie porcie, ideálne 5 krát denne, pomáha udržať stabilnú hladinu energie, podporujú lepšiu reguláciu hladu a zároveň zvyšujú metabolizmus, čo prispieva k spaľovaniu kalórií.

Zdravý pitný režim s vodou, čajmi a šťavami: Správny pitný režim je neodmysliteľnou súčasťou úspešného chudnutia. Voda je základom a mala by tvoriť hlavnú časť pitného menu. Na podporu metabolizmu je výborný aj zelený, zatiaľ čo šťavy z grapefruitu či z pomaranča podporujú trávenie a spaľovanie tukov a sú bohatým zdrojom vitamínov.

Vyradenie sladkostí, fast food jedál a slaných pochutín: Kto chce chudnúť, ten sa musí týchto potravín vzdať. Majú nadmerné množstvo pridaného cukru, nezdravých tukov, vysoký obsah soli a príliš veľa prázdnych kalórií bez ďalších živín. Výsledok? Priberanie, ukladanie nespotrebovaných kalórií, zanesenie ciev a spomalenie metabolizmu.

Bez alkoholu a cigariet: Vylúčenie týchto zlozvykov z vášho životného štýlu je kľúčové pre zdravé a úspešné chudnutie. Alkohol obsahuje vysoký obsah kalórií a často vedie k nadmernému príjmu potravy. Cigarety a ich toxické zložky zas výrazne škodia vášmu zdraviu, samozrejme, ovplyvňujú metabolizmus a spôsobujú pocit hladu.

Čo najviac chôdze peši a bez auta: Chôdza je jednoduchým, účinným a predovšetkým najviac prirodzeným spôsobom fyzickej aktivity a pohybu pre človeka. Posilňuje svaly, zlepšuje srdcovú činnosť a podporuje spaľovanie kalórií. Nahradenie krátkych ciest autom chôdzou peši prináša zlepšenej kondície a podporu imunity.

Športovanie a cvičenie 3 krát týždenne: Okrem chôdze je pre chudnutie dôležitejší aj aktívnejší pohyb v podobe športu a cvičenia a to aspoň 3 krát týždenne. Zlepšuje to kondíciu, posilňuje svaly, zvyšuje metabolickú aktivitu a podporuje spaľovanie kalórií. Kombinujte beh, šprint, plávanie, korčule, HIIT tréning a posilňovanie s činkami.

Spánková hygiena a minimalizácia stresu: Dostatočný a kvalitný spánok zlepšuje metabolizmus, podporuje regeneráciu a posilňuje imunitu. Zároveň je dôležité vyhnúť sa nadmernému stresu, ktorý môže mať negatívny vplyv na stravovacie návyky, prejedanie aj hormonálnu rovnováhu. Preto zdravo spite a nepreháňajte to s prácou.

Výživové doplnky: Nezastupiteľnú úlohu pri efektívnom chudnutí a na doplnenie zdravej stravy majú špeciálne doplnky. Tie obsahujú bylinné extrakty, prírodné spaľovače tukov, aminokyseliny a ďalšie látky, ktoré komplexne pôsobia na metabolizmus, trávenie, zníženie hladu aj spaľovanie kalórií. Ide o tabletky či kapsuly bez receptu.

Najčastejšie otázky o zdravej strave na chudnutie a jej úprave

Ak hľadáte odpovede na otázky týkajúce sa zdravej stravy a chudnutia, ste na správnom mieste. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na témy, ktoré sa muži aj ženy veľmi často pýtajú na internetových fórach, v komentároch alebo v diskusiách.

K témam a dotazom, ktoré sa často rozoberajú, patria:

Aké ďalšie faktory ešte ovplyvňujú proces chudnutia?

Celý proces chudnutia je ovplyvnený viacerými faktormi, vrátane stravovacích návykov, fyzickej aktivity, metabolizmu, genetiky, emocionálneho stavu a životného štýlu. Kľúčom je teda komplexné pôsobenie na stravu s vyváženým energetickým príjmom, zdravý pitný režim, fyzickú aktivitu, zlepšenie spánkového režimu aj obmedzenie stresu.

Ako sa môže jojo efekt prejaviť pri chudnutí a po ňom?

Jojo efekt je jav, kedy po rýchlom alebo viditeľnom schudnutí nasleduje priberanie. Dochádza k nemu zvyčajne v prípade, ak sa chudnutie realizuje pomocou nízkokalorickej diéty, hladovky alebo extrémneho výdaju kalórií cvičením. Keď si telo zvykne na nízky energetický príjem, spomalí metabolizmus a po návrate kalórií ich rýchlo uloží.

Je hladovanie udržateľným a účinným spôsobom chudnutia?

Hladovanie nie je zdravým spôsobom chudnutia, hoci napríklad 1 dňová hladovka má aj svoje pozitívne stránky. Všeobecne však platí, že časté hladovanie spôsobuje nedostatok živín a energie, čo spomalí metabolizmus, trávenie a vedie k chradnutiu svalstva. Krátkodobo možno hladovkou niečo na pár dní schudnete, dlhodobo ale nie.

Existujú nejaké riziká spojené s extrémnymi diétami?

Extrémne diéty môžu mať vážne riziká pre zdravie. Medzi ne patrí nedostatok živín, dehydratácia, oslabenie imunity, strata svalovej hmoty, zvýšené riziko jojo efektu, metabolické poruchy a psychické problémy spojené s nevyváženým stravovacím režimom. Tak ako hladovanie, ani diéty nefungujú, treba mať vyvážený jedálniček.

Môžu mi s nadmerným hladom a trávením pomôcť doplnky?

Výživové doplnky môžu mať pri chudnutí rozmanité účinky. Niektoré môžu podporovať spaľovanie tukov, zvýšiť energiu alebo zlepšiť metabolizmus. Sú aj také, ktoré znižujú chuť na jedlo a hlad, no najlepšou voľbou sú tie s komplexným účinkom. Vyberte si preto zložením kvalitné a overené značky, ktoré môžete používať aj viac mesiacov.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Podporiť zdravú stravu a jej zdravú úpravu môžete aj s pomocou prírodných doplnkov výživy obsahujúcich prospešné látky. Okrem vitamínov a minerálov sú v ich zložení aj rastlinné extrakty, prírodné spaľovače tukov a stimulanty metabolizmu.

Ak ide o zloženie a účinky, ich pôsobenie je široké:

 • doplnky obsahujú bylinné extrakty, ktoré podporujú rýchlejšie metabolické procesy a pozitívne tak vplývajú aj na termogenézu zo stravy
 • okrem toho sa tu nachádzajú rastlinné spaľovače tukov, ktoré prispievajú k lepšiemu a dlhodobejšiemu spáleniu prijatých aj uložených tukov
 • viaceré látky v nich majú schopnosť prirodzene potlačiť nadmernú chuť do jedla alebo na sladkosti, čo prispieva k obmedzeniu hladu
 • v zložení sú aj vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktoré majú antioxidačné účinky, podporujú fyzickú výkonnosť a znižujú mieru únavy

Spojenie takto kvalitných bylín a ďalších zložiek prináša komplexný vplyv a podporuje účinky zdravého životného štýlu a životosprávy. Doplnky majú najčastejšie formu tabliet a kapsúl určených na perorálne užitie, denné dávkovanie a sú dostupné bez receptu  od lekára. S prírodným zložením máte istou užívania bez vedľajších účinkov.

eSlim® špeciálne na chudnutie a na lepšie trávenie a metabolizmus

eSlim® je jedným z najviac inovatívnych doplnkov spomínaného charakteru, ktorý komplexne podporuje trávenie, metabolizmus a má 100 % prírodný charakter.

Založený je výhradne na zložkách prirodzených pre telo a je vhodný pre mužov aj ženy bez ohľadu na vek. Vytvorený bol podľa osvedčenej britskej receptúry a je dostupný vo forme praktických kapsúl v dennej dávke 4 kapsúl, ktoré sa užívajú dlhodobo.

Jeho účinky sú viditeľné v 5 oblastiach chudnutia:

 • zmes kvalitných zložiek účinne potláča hlad a chuť do jedla
 • doplnok optimalizuje metabolizmus a zlepšuje jeho funkciu
 • účinne tiež pomáha na zdravé trávenie a spaľovanie tukov
 • podporuje termogenézu, čiže tvorbu energie priamo z potravy
 • kombinácia látok podporuje aj nervový systém a fyzický výkon

Tieto účinky má prírodný doplnok eSlim® vďaka kombinácii výnimočne koncentrovaných látok. Extrakty z rastlín ako Divý pomaranč, Guarana či Zelený čaj sa tu spájajú s pôsobením kofeínu, chilli extraktu, aminokyseliny L-karnitín a vitamínu C. Výhodou je prirodzené zloženie a užívanie bez akýchkoľvek vážnejších vedľajších účinkov.

eSlim® má overené zloženie, je certifikovaný Úradom verejného zdravotníctva, pre telo je bezpečný a kúpite ho bez lekárskeho vyšetrenia alebo predpisu. Viac informácií aj možnosť objednávky priamo z pohodlia domu získate na oficiálnej webstránke.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Záverečné skúsenosti so zdravou stravou a jej úpravou na chudnutie

Pri dlhodobom chudnutí je kľúčové zvoliť si zdravú, kvalitnú a vyváženú stravu. Stravovanie musí byť pravidelné, bez hladovania a vynechávania jedál cez deň.

Drastické diéty a extrémne hladovanie sú naopak nebezpečné, neefektívne a tiež dlhodobo neudržateľné. Skúsenosti ukazujú, že trvalé a zdravé chudnutie je možné dosiahnuť hlavne prostredníctvom výživnej stravy, vrátane jej zdravých úprav. Dôležitým faktorom úspechu je prispôsobiť svoje stravovacie návyky tomu, čo je pre telo prirodzené.

Ak ide o jedálniček, zamerajte sa na konzumáciu čerstvých potravín, ktoré si zachovajú všetky živiny, vrátane vitamínov, minerálov a vlákniny. Zvýšte príjem zeleniny, ovocia, rýb, orechov a chudého mäsa, ideálne v surovej, varenej alebo dusenej forme.

Naopak, obmedzte príjem jednoduchých cukrov, nezdravých tukov a jedál, ktoré obsahujú priveľa soli. Okrem jedálnička je neodmysliteľnou súčasťou úpravy stravovania aj zmena spôsobu prípravy potravín z tepelného hľadiska. Najviac rizikové sú vyprážanie a grilovanie, pečenie sa hodí iba pri rybách a mäse, no bez rafinovaných olejov.

V efektívnejšom chudnutí vám pomôžu aj prírodné doplnky, napríklad ako je eSlim®. Ten má zloženie pozostávajúce z bylinných extraktov, vitamínov a aminokyselín s vplyvom na trávenie, metabolizmus ak spaľovanie kalórií. Čiže, komplexná pomoc!

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite