• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo nejesť pri zdravom chudnutí

zdravé chudnutie

Chudnutie sa nemusí dariť z niekoľkých možných dôvodov. Väčšinou sa dajú tieto dôvody ľahko odstrániť a vy tak môžete pokračovať v zhadzovaní nadbytočných kíl ďalej. No existuje jeden dôvod, ktorého si ani nemusíte byť vedomí, že predstavuje problém. Sú to potraviny, ktoré pôsobia zdravo, no vôbec nie sú. I keď si myslíte, že sa stravujete zdravo, tieto zákerné potraviny vám zdravie aj chudnutie nenápadne negujú. Zistite, o ktorých potravinách je reč.

Ryžový chlebík

Táto drobná pochutina, je takmer v každej kuchyni človeka, ktorý sa snaží schudnúť. Veď neobsahuje žiaden tuk, je nízkokalorický a celkovo pôsobí diétne. Rovnako tak ho nájdeme aj v obchodoch v regáloch so zdravou stravou. Napriek tomu, že neobsahujú takmer žiaden tuk, majú veľmi vysoký glykemický index – až neuveriteľných 91, pričom čistá glukóza má 100! Už len samotná príprava tejto potraviny, by nás mala odlákať od jej konzumácie. Je to totiž priemyselne spracovaná potravina, ktorá rozhodne nie je vhodná na chudnutie a už vôbec nie pre zdravie.

Džus

Mnohí ľudia nedajú dopustiť na čerstvé ovocné šťavy, ktoré si sami doma pripravujú. No viete, čo je pri čerstvých džúsoch najdôležitejšie? To čo z nich odstraňujeme – dužina. Tá je totiž pre naše telo mimoriadne prospešnou vlákninou, ktorá naše črevá prečistí a aj nás zasýti. Naproti tomu v džúsoch nechávame cukor. Ak si teda doma odšťavíte pomaranče, získate tak nápoj plný vitamínov, cukru a s nulovým obsahom bielkovín. Ak by ste pili nadmerné množstvo takýchto štiav, môžete si pekne zavariť a prísť o svalovú hmotu. Z takých džúsov navyše získame nízku energetickú hodnotu. Odborníci preto odporúčajú robiť si smoothie, ktoré obsahujú aj dužinu aj iné pochutiny, ktoré si môžete kombinovať podľa potreby a chuti.

Šalátové zálievky

Začali ste sa zdravo stravovať, v reštaurácii si dávate iba šalát a cítite, že vám chudnutie nejde podľa plánu? Dôvod je jednoduchý, šalát si pravdepodobne dávate vždy so zálievkami. To, že jete šalát je v poriadku, no šalátové zálievky sú doslova pohromou pre našu váhu. Obsahujú totiž vysoký podiel tuku aj cukru. Voľte preto radšej zálievky z octu a rastlinných olejov, ktoré vám pomôžu regulovať hladinu cukru v krvi a pomôžu vám ľahšie vstrebať prijaté živiny zo šalátu.

Výrobky s nízkym obsahom tuku

Každý, kto sa snaží schudnúť, siahne v obchode skôr po potravinách s nízkym obsahom tuku, než po tých, ktoré majú vysoký obsah. Ide o to, že naše telo potrebuje ako tuky, tak aj bielkoviny a cukry. Ale všetko v správnom pomere. Preto ak si budete dlhodobo do tela dávať iba potraviny s nízkym obsahom tuku a ak bude ten tuk ešte aj nezdravý, nedočkáte sa zdravého a krásneho tela. Radšej siahnite po zdravých formách tuku, ktorý sa nachádza v rybách, orechoch, avokáde a ďalších. Tieto potraviny sú pre telo prospešné a ak ich budete kombinovať s dostatočným pohybom, nebudete sa musieť obávať nadváhy.

Rastlinné mlieka

Spolu s rozvojom potravinových alergií a potrebe zdravého stravovania, sa posunul aj rozvoj rôznych rastlinných mliek. Jedným z nich je aj mandľové, ktoré pôsobí zdravo, no nie je. Kravské mlieko je pre naše telo mimoriadne dôležité a aj prospešné. Obsahuje mnoho dôležitých látok, ktoré však nenájdeme v týchto rastlinných. Sú do mlieka umelo pridávané, rovnako tak ako je nepriaznivý aj podiel mandlí, ktorých množstvo je nepatrných pár percent. Takéto mlieko navyše neobsahuje takmer žiadne bielkoviny, čo znamená, že pre naše chudnutie nie je vhodnou alternatívou. Ak netrpíte laktózovou intoleranciou, zvoľte si vždy kravské mlieko. Ak takúto intoleranciu máte, dajte si radšej sójové.

Nápoje pre športovcov

Lákajú svojím vzhľadom i nutričnou hodnotou, ale sú naozaj zdravé? Tieto nápoje obsahujú poväčšinou vysoký podiel fruktózového sirupu, sodík, umelé farbivá a rôzne príchute. A tak iba málo z týchto nápojov je naozaj aj užitočných. V neposlednom rade, sú nevhodné aj pre naše zuby, ktoré vďaka vysokému podielu cukru oslabujú. Lepšou variantov je kokosová voda, ktorá obsahuje prírodné elektrolyty, stopové prvky, aminokyseliny a antioxidanty. Navyše má protizápalové účinky a znižuje krvný tlak. Avšak rovnako tak obsahuje nadbytok cukru, takže ju pite iba v čase keď je potrebné do tela dodať minerály a doplniť energiu.

Potraviny, s ktorými naopak schudnete rýchlejšie

 • Čerstvý ananás
 • Orechy
 • Domáce müsli
 • Citrónová šťava
 • Škorica
 • Brusnicová šťava
 • Vodný melón
 • Jahody a maliny
 • Cuketa
 • Ružičkový kel
 • Grilovaná zelenina
 • Plody mora
 • Uhorky
 • Avokádo
 • Čili papričky
 • Zelený čaj

Najčastejšie otázky:

Je himalájska soľ zdravá?

Táto soľ, ktorú u nás dostanete v obchode, obsahuje nízke množstvo vápnika, draslíka, železa a horčíka, nižšie množstvo sodíka než bežná soľ. Je teda jedno či konzumujete normálnu soľ alebo takúto ružovú. Niektorí tvrdia, že by sme minerály nemali nikdy hľadať v potravinách ako je soľ a cukor.

Patrí kokosový olej medzi zdravé potraviny?

Kokosový olej obsahuje oveľa menej zdravých tukov a o niečo málo viac nasýtených tukov než olivový olej. Ten je lepšou voľbou, ak chcete schudnúť.

Sú vajíčka zdravé alebo ich nemáme jesť?

Táto otázka zostáva stále otvorená, no ak si vezmeme, že vajíčka patria do nášho jedálnička od nepamäti, nemali by sme ich zatracovať. Hlavne v prípade, ak nemáte problém s vysokým cholesterolom, nemusíte sa vajíčkam vyhýbať.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite