• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Guarana a jej účinky na zníženie hmotnosti a vitalitu

Guarana

Guarana, známy stimulant vitality a energie, ale aj dôležitý prostriedok k udržaniu zdravého metabolizmu. Za týmto názvom sa skrýva lianovitá rastlina z Amazónie, ktorá obsahuje okrem iného aj známy kofeín. Ako ju využíva eSlim na chudnutie?

Charakteristika guarany

Paulínia nápojová, čo je oficiálny názov guarany, je popínavý ker pôvodom z Južnej Ameriky. Ide o rastlinu, ktorej semená obsahujú látku pastovitej konzistencie. Táto látka má povzbudzujúce účinky a obsahuje 6 % kofeínu, viac ako čaj alebo káva.

V ľudskom tele pôsobí guarana stimulačne aj ako afrodiziakum:

 • má povzbudzujúce účinky na centrálnu nervovú sústavu a vitalitu
 • potláča únavu, zvyšuje vitalitu a podporuje mozog a mozgové funkcie
 • má pozitívny vplyv aj na srdce, krvný obeh a pôsobí aj proti bolesti
 • je vhodná tiež na nervové vypätie, proti depresiám a pri záťaži

Čo sa týka názvu guarana, ten je odvodený od indiánskeho kmeňa Guaraníov. Samotná guarana má horkú, adstringentnú chuť a kávovitú vôňu. Používa sa ako prísada do nápojov, dajú sa kúpiť aj tablety či prášok s jej obsahom, pričom vstrebávanie je postupné.

Účinky guarany

Prípravok eSlim obsahuje guaranu v podobe extraktu a to najmä pre jej účinok na látkovú premenu, trávenie a optimálnu telesnú hmotnosť. Nie je to však jediná oblasť, kde má guarana vplyv, naopak, stáročia skúseností ukazujú, že má oveľa širší dosah.

Medzi najvýznamnejšie účinky, ktoré v organizme má, patria:

Zlepšenie metabolizmu tukov: Stimulačné účinky guarany sa prejavujú v tom, že pomáha na metabolizmus tukov. To redukuje ich množstvo a znižuje ukladanie v tele, čím sa zmenšujú ich zásoby. Menej tukov zároveň prospieva aj na zdravšie srdce a na krvný obeh.

Na chudnutie a lepšie trávenie: Čo sa týka chudnutia, okrem zníženia ukladania tukov pôsobí guarana celkovo na zrýchlenie metabolizmu a zlepšenie trávenia. Výsledkom je udržiavanie optimálnej hmotnosti a lepšie spaľovanie prijatých kalórií.

Povzbudenie a zvýšenie energie: Ak sa cítite unavení alebo bez energie, práve guarana vám môže pomôcť na celkové povzbudenie. Zmierňuje ospalosť, fyzické a psychické vyčerpanie, dodáva telu energiu a jej účinok trvá oproti káve alebo čaju oveľa dlhšiu dobu.

Zlepšenie psychickej vitality a výkonnosti: Ak cítite nedostatok psychickej výkonnosti, máte problémy s depresiou alebo väčšou psychickou záťažou, guarana vám môže pomôcť. Podporuje činnosť mozgu, pamäť a kognitívne schopnosti a zlepšuje náladu.

Podpora imunity a rekonvalescencie: Guarana pomáha na normálnu činnosť imunitného systému. Hodí sa aj vtedy, ak máte zvýšenú teplotu, horúčku alebo problémy so zápalom močových ciest. Po prekonaní týchto problémov podporuje rekonvalescenciu.

Zmiernenie bolestí: Ak vás trápia bolesti hlavy alebo svalstva, guarana môže prispieť k ich zmierneniu a to práve cez pôsobenie na centrálnu nervovú sústavu. Špeciálne u žien má význam aj pre zmiernenie menštruačných bolestí a zníženie ich intenzity.

Guarana vs. ostatné stimulanty a ich porovnanie

Guarana patrí medzi stimulanty, podobne ako napríklad aj káva alebo čaj. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, z pohľadu obsahu kofeínu je dokonca jeho najlepším zdrojom. Oproti ostatným stimulantom má niekoľko plusov aj špecifických vlastností.

Tu je ich porovnanie so zameraním sa na zloženie látok:

 • semená guarany obsahujú až 6 % kofeínu, čo je 3 krát viac, ako semená kávy, pričom kofeín sa vstrebáva postupne a pôsobí dlhší čas
 • to isté platí aj pre teofylín, látku, ktorú možno nájsť napríklad v zelenom čaji, aj tu je jej viac a jej účinok je dlhší, nakoľko sa uvoľňuje dlhšiu dobu
 • ďalej tu sú teobromín stimulujúci srdce a krvný obeh a vitamín C, známy stimulant imunity, ktorý pomáha aj na zvýšenie energie

Užívanie, kontraindikácie a predávkovanie guaranou

Pokiaľ ide o užívanie guarany, väčšinou je odporúčaná denná dávka maximálne 1000 mg vo forme extraktu. Takáto dávka obsahuje zhruba 100 mg kofeínu. Ak máte problémy so srdcom, tlakom či tepom, môže ísť o kontraindikácie a poraďte sa s lekárom.

Čo sa týka možných rizík pri predávkovaní, patria sem:

 • nespavosť, zrýchlenie tepu a zvýšenie tlaku a nadmerné potenie
 • zažívacie ťažkosti a tráviace problémy, objaviť sa môžu aj hnačky
 • nepokoj, podráždenosť, nesústredenosť, tras rúk a hyperaktivita
 • objaviť sa môžu ťažkosti špeciálne u ľudí so žalúdočnými vredmi a užívajúcimi lieky na riedenie krvi

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

Guarana je známa v nápojoch, energetických potravinách aj v samostatnej forme, napríklad cez výživové doplnky. Jej použitie je veľmi široké a čoraz populárnejšie. To so sebou prináša otázky praktického typu, či už ide o jej účinky, pôsobenie alebo užívanie.

Tu sú tie dotazy, ktoré sa vo verejnosti objavujú najčastejšie:

Naozaj mi pomôže guarana na chudnutie a za akú dobu?

Áno, guarana vám môže pomôcť znížiť nadváhu a schudnúť, najmä zrýchlením bazálneho metabolizmu, pôsobením na tuky a celkovou podporou trávenia. Účinok však nečakajte do niekoľkých dní, naopak, pôsobenie musí byť dlhodobé a každý deň.

Prečo sa používa jej extrakt aj navonok a v kozmetike?

Okrem vnútorných účinkov má táto rastlina a látky v nej obsiahnuté aj pozitívny vplyv navonok. Využívajú sa tak najmä jej antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, rovnako tak antioxidačné pôsobenie, čiže spomalenie predčasného starnutia buniek.

Sú nejaké negatívne či nežiaduce účinky guarany?

Ak budete dodržiavať odporúčanú dávkovanie, nič negatívne by vám hroziť nemalo. Výnimkou sú ľudia, ktorí majú žalúdočné vredy, tie by mohli byť podráždené. Pozor si treba dať aj vtedy, ak trpíte arytmiou srdca alebo máte nekontrolovaný vysoký tlak.

Ako je to v prípade tehotenstva  alebo dojčenia?

Užívanie guarany je u tehotných alebo dojčiacich žien nevhodné, nakoľko by mohlo prísť k podráždeniu nervovej, tráviacej a kardiovaskulárnej sústavy. Látky, ktoré guarana obsahuje, by mohli mať negatívny vplyv aj na plod alebo na novorodenca.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite