Hormóny, ktoré ovplyvňujú váhu
Chudnutie je komplexný proces, ktorý v sebe zahŕňa niekoľko dôležitých bodov, ktoré ho ovplyvňujú. Prvým je kvalitná a vyvážená strava, druhý je aktívny pohyb a tretí sú ochorenia, genetika a hormóny. Prvé dva body vieme ovplyvniť, no pri treťom to nie je také jednoduché. Ochorenia ani genetiku ovplyvniť nevieme, no hormóny aspoň z časti hej. Zistite ako hormóny ovplyvňujú váhu a ako ich dokážete ovplyvniť vy.
Tieto hormóny za to môžu
Inzulín
Inzulín je tvorený v pankrease a jeho úlohou je regulácia hladiny cukru v krvi. Pri poruchách v jeho vylučovaní dochádza k známemu civilizačnému ochoreniu – cukrovke. Tento pankreatický hormón zodpovedá za zvýšené prenikanie glukózy do tkanív, znižuje zvýšený krvný cukor, premieňa glukózu a bielkoviny na tuk a usmerňuje ukladanie tuku do tukových buniek. V praxi to vyzerá tak, že keď sa najeme, pankreas začne vylučovať inzulín, ktorý následne vychytáva glukózu z krvi a ukladá ju do buniek vo forme glykogénu alebo ako tuk. V prvom rade sa ukladá ako glykogén, ktorý je priamou energiou pre naše svaly, no ak je glukózy nadbytok, premieňa ju na tuk.
Veľmi často dochádza k tomu, že bunky sa stanú voči inzulínu rezistentné, čo znamená, že pankreas tvorí nadbytok inzulínu a ten ukladá glukózu skôr vo forme tuku. Môže za to nadmerný príjem kalórií, tuk na bruchu, málo fyzickej aktivity a stres. Podľa mnohých štúdií bolo dokázané, že ľudia s inzulínovou rezistenciou oveľa pomalšie chudnú. Na to je vhodné zmeniť stravu a poradiť sa s lekárom. Pozor, pri neliečenej inzulínovej rezistencii často dochádza ku rozvoju cukrovky.
Estrogén
Hlavný ženský hormón, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu reprodukčného systému a rovnako aj pre funkciu mozgu, srdca, kostí a zdravú pleť. Okrem toho, že je vytváraný bunkami v tele, prijímame ho i z vonku vo forme hormonálnej antikoncepcie, pesticídov, plastov alebo z pridaných látok v potrave. Prečo je jeho normálna hladina dôležitá? Estrogén sa podieľa na znížení hladiny inzulínu, zvýšení tvorby dobrého cholesterolu (HDL) a znížení tvorby zlého cholesterolu (LDL). Pre nás je dôležitý i preto, že vytvára pocit sýtosti a udržiava dostatočnú hladinu energie.
Ak nastane porucha v jeho vylučovaní, nastáva presne opačný proces a dochádza k naberaniu na hmotnosti. Nerovnováha vzniká nielen prijímaním exogénneho inzulínu ale aj nadbytočným stresom, endokrinným ochorením a nadmernou fyzickou záťažou. Do správnej rovnováhy ho dostanete odstránením vyššie spomenutých vecí, ale aj bylinkami ako je šalvia alebo hloh.
Hormóny štítnej žľazy
Štítna žľaza je veľmi dôležitá žľaza, ktorá vylučuje niekoľko telu potrebných hormónov – tyroxín, trijódtyronín a kalcitonín. Tie sa podieľajú na hospodárení s vápnikom, regulácii metabolizmu a spolupodieľajú sa na všetkých pochodoch v organizme. Na správne fungovanie tejto žľazy je potrebný jód a práve preto dnes nájdete v obchodoch jódovanú soľ. Pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy sa vyskytuje buď náhle chudnutie alebo naopak, zvýšené priberanie a to v prípade, ak je znížená aktivita žľazy. Obe poruchy sa musia liečiť pomocou liekov alebo chirurgicky. Aby ste sa vyhli týmto nepríjemnostiam, pravidelne dopĺňajte do tela zinok, jód a vitamín D. Jód nájdete v morských rybách, v riasach, fenikle, kravskom mlieku, vajciach a v hrozne. Zdrojom vitamínu D sú tiež ryby, mäso a vajcia, ale väčšia časť sa tvorí v tele, k čomu je potrebné slnečné žiarenie.
Melatonín
Melatonín je zaujímavý hormón, ktorý je vylučovaný epifýzou počas spánku, presnejšie počas spánku v tme. Je totiž veľmi citlivý na svetlo, takže ak pracujete na smeny a zvyknete spať aj cez deň, môžete rátať s tým, že ho budete mať menej. S tým do určitej miery súvisia aj naše obľúbené telefóny, do ktorých zvykneme pozerať tesne pred zaspatím. Melatonín totiž ovplyvňuje aj kvalitu spánku, ktorá je v takomto prípade znížená a my sa ráno budíme unavení. Prirodzene sa tvorí v našom tele, no nájdeme ho i v paradajkách, vlašských orechoch, mandliach, bobuľovinách a v mlieku.
I keď sa priamo nepodieľa na chudnutí alebo priberaní, má naňho vplyv. Výskumy potvrdzujú, že ak máme kvalitný a ničím neprerušovaný spánok, sme nielen aktívnejší ale aj ľahšie chudneme. Takže, ak spíme málo, pri zapnutom televízore alebo iba počas dňa, môžeme očakávať zníženú tvorbu melatonínu a s tým spojené priberanie.
Leptín
Známejší tiež ako hormón sýtosti, spolupracuje so všetkými vyššie spomenutými hormónmi. Výsledkom toho je vnímanie pocitu ako veľmi sme hladní, ako rýchlo spálime prijaté kalórie a tiež určujú osud kalórii – či sa spália alebo uložia. Pri správnom fungovaní je pre nás leptín mimoriadne dôležitý, pretože dokáže znižovať tukové zásoby a naopak, pri poruche, máme pocit neustáleho hladu. Leptín sa tvorí v tukových bunkách, čo znamená, že čím viac ich máte, tým viac je leptínu. To ale neplatí. Bohužiaľ, pri nadmernom množstve leptínu sa aj naňho, tak ako tomu je pri inzulíne, stávajú bunky rezistetné.
Ako ich udržať v správnej rovnováhe?
Na to, aby ste udržali správnu rovnováhu týchto hormónov je v prvom rade dôležité dodávať telu potrebné látky. Také, ktoré podporujú správnu funkciu žliaz, ktoré tieto hormóny vylučujú. Okrem toho je vhodné vyhnúť sa nadmernému stresu a pridať do života trochu pohybu. Nezabudnite ani na kvalitný spánok a obmedzte alkohol a cigarety. Pokiaľ dokážete tieto veci zmeniť, aspoň z časti, nemali by ste mať absolútne žiaden problém schudnúť.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite