• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Je možné chudnutie bez cvičenia? Áno, ale skúsenosti ukazujú, že nie je efektívne

cvičenie fitness

Chudnutie bez cvičenia a diét je snom zrejme každého človeka. Bohužiaľ, niečo také je čistá utópia, nakoľko minimálne zmena stravovania je nevyhnutným predpokladom zníženia hmotnosti, predovšetkým v prípadoch väčšej nadváhy.

Prečo sú cvičenie a pohyb pre chudnutie potrebné

Chudnutie bez excesívneho alebo príliš náročného cvičenia je síce teoreticky možné, ale takýto postup má viacero nevýhod, ktoré robia znižovanie hmotnosti veľmi neefektívnym. Aspoň minimálnu úroveň pohybu je preto dobré zachovať.

Ak sa rozhodnete chudnúť bez pohybu či cvičenia, tak:

  • neviete efektívne rozhýbať trávenie a metabolizmus, môžete mať tiež problémy s pravidelným vylučovaním stolice a so zadržiavaním vody
  • nedochádza k natoľko efektívnemu spaľovaniu uložených tukov a ani prijatých kalórií, ako by to bolo s fyzickou aktivitou, chudnutie je pomalšie
  • si môžete v prípade veľmi drastických diét privodiť radikálny úbytok potrebných živín a zároveň spôsobiť ochabnutie svalstva, kostry a celého pohybového aparátu
  • riskujete aj iné zdravotné problémy v dôsledku nedostatku pohybu všeobecne, hlavne ak ide o kardiovaskulárny systém alebo nervový systém

Už len obyčajná chôdza aspoň 45 až 60 minút za deň vám môže pomôcť na zlepšenie látkovej premeny a na stimuláciu trávenia. V prípade behu, čo je skvelý kardio tréning a aeróbna aktivita, viete pri podobnom čase dokonca veľmi účinne spaľovať kalórie.

Špeciálne cviky, napríklad na formovanie brušného svalstva, na zadok alebo na posilnenie chrbtice nie sú samozrejme nevyhnutné, ale sú pre zdravé chudnutie prospešné. Aspoň minimálny pohyb, hlavne spomínaná chôdza, prípadne ešte lepšie beh, bicykel či plávanie, sú však pre čo najefektívnejšie schudnutie hlavne pri väčšej obezite nevyhnutné.

Bez zmeny stravovania a jedálnička to nepôjde

Ak o pohybe platí, že je potrebný pre efektívne chudnutie, pre optimalizáciu hmotnosti sú zmeny týkajúce sa stravovania a jedálnička absolútne nevyhnutné. Dobrou správou je, že nemusí ísť iba o nejaké extrémne diéty.

Práve naopak, lepšie je komplexnejšie pôsobenie:

Pravidelné stravovanie: Základom naštartovania a neustáleho udržania aktívneho metabolizmu je pravidelnosť stravovania. Ideálne je jesť každý deň prakticky vždy v tú istú dobu, pre čo najefektívnejšie fungovanie trávenia a látkovej premeny sa vyplatí jesť menšie porcie, ale častejšie počas dňa.

Jedzte pomalšie a v pokoji: Okrem pravidelnosti je dôležité nejesť rýchlo a v zhone, ale naopak, pomalšie a v absolútnom pokoji. Pomáha to na lepšie trávenie, ale hlavne dlhšie žuvanie umožní žalúdku, aby skôr vyslal do mozgu signál o nasýteniu. Nehrozí vám tak prejedenie sa, hlavne dezertmi po obede.

Obmedzenie jednoduché cukrov: To, čomu sa treba pri znižovaní hmotnosti a chudnutí rozhodne vyhýbať, sú jednoduché cukry. Tie sa nachádzajú hlavne v sladkostiach, nekvalitných čokoládach a tiež v sýtených nápojoch a limonádach. Namiesto cukru však môžete do jedál použiť med alebo stéviu.

Zelenina, ovocie a strukoviny: Tieto kategórie potravín by mali tvoriť naopak základ vášho jedálničku, hlavne ak ide o zeleninu a ovocie s vyšším obsahom vody. Okrem toho, že obsahujú veľa prospešných vitamínov, minerálov a stopových prvkov, sú skvelým zdrojom vlákniny pre trávenie, pocit sýtosti a metabolizmus.

Zdravé tuky áno: Mnoho ľudí sa pri chudnutí vyhýba tukom, no nie všetky sú škodlivé. Zároveň ide o základný typ živiny, ktorú je nevyhnutné neustále do tela dopĺňať, dôležité je len správne množstvo a zdravý zdroj. Medzi tie najlepšie patria ryby, orechy a niektoré typy semien, napríklad ľanové či tekvicové.

Pozor aj na pitný režim: Veľmi dôležité je nielen to, čo jete, ale aj to, čo pijete. Na metabolizmus a spaľovanie tukov pomáhajú najlepšie čistá voda, prípadne čistá voda s citrónom, zelený čaj, čierna káva alebo zeleninové nápoje na vodnej báze. Nemiešajte však v nápojoch súčasne zeleninu a ovocie.

Ako ešte zrýchliť a zefektívniť chudnutie

Na zlepšenie metabolizmu, na zníženie nadmernej chuti do jedla alebo aj na rýchlejšie spaľovanie kalórií je možné využiť aj niektoré iné režimové opatrenia či zmeny v rámci životného štýlu. Pomôžu vám aj všeobecne na zlepšenie zdravia.

Najdôležitejšie sú tieto tri:

Obmedzenie negatívnych vplyvov: Medzi negatívne faktory, ktoré spomaľujú chudnutie, ale sú hlavne všeobecne pre organizmu nezdravé, patria najmä fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a stres. Snažte sa preto tieto vplyvy v čo najväčšej miere eliminovať, najmä stres je podceňovaný, no nebezpečný.

Spánok a oddych: Okrem pravidelného pohybu je dôležité pre efektívne chudnutie aj oddychovať, či už od spomínaného stresu, pracovného alebo mentálneho vyťaženia a všeobecne od aktivity. Dostatok spánku zas má vplyv na správnu hladinu hormónov, ktoré zodpovedajú za pocity nasýtenia a hladu.

Probiotiká aj doplnky výživy: Na trávenie, metabolizmu, spaľovania tukov či správneho vylučovania môže siahnuť aj po doplnkoch výživy. Veľmi využívané sú probiotiká na trávenie a črevnú mikroflóru, ale aj prípravky typu eSlim®, ktoré sú špecializované na prirodzenú podporu chudnutia a majú prírodné zloženie.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite