• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Koľko krát denne jesť pri chudnutí? Pravidelnosť nakopne váš metabolizmus

dieta a pravidelnosť

Jedlo je pri chudnutí asi prvou a najdôležitejšou témou, ktorú ľudia riešia. Prakticky všetky diéty sa sústredia na to, aké potraviny konzumovať a ktoré treba naopak vynechať. Máloktorá z nich však pozerá aj na to, koľko krát denne je dobré jesť.

Dôležité je nielen to, čo jete, ale aj ako

Obmedzenie nezdravých potravín, hlavne takých, ktoré obsahujú nadmerné množstvo soli, jednoduchých cukrov či zlého cholesterolu a mastných kyselín, je pochopiteľne alfa a omega zdravej životosprávy a životného štýlu. Je to však len jedna strana mince.

Tou druhou stranou je spôsob, akým sa počas dňa stravujete a kedy. Bez ohľadu na akékoľvek všeobecné rady, treba jesť vždy vtedy, keď ste hladní, naopak, ak hladní ešte nie ste, nasilu do seba netlačte nič vrátane menšej desiatej alebo olovrantu. Nevyhnutným predpokladom chudnutia totiž je pomer medzi prijatými a vydanými kalóriami za deň.

Pokiaľ ide o to, koľko krát jesť a ako, tak platí, že:

  • či už budete jesť 3, 5 alebo 6 jedál denne, celkový objem kalórií prijatých za deň by mal byť rovnaký a zodpovedať fyzickej záťaži organizmu
  • raz za čas sa odporúča spraviť si „hladovkový deň“, v tento deň môžete skonzumovať menšie množstvo potravín, ako inokedy, pomôžete prečistiť vylučovaciu sústavu
  • nezabúdajte ani na správny príjem tekutín, nikdy nepite väčšie množstvo spolu s jedlom, rovnako treba po jedle mať odstup aspoň 30 minút
  • prijímajte počas dňa vyváženú stravu, nepreháňajte to ani s ovocím, ani so zeleninou, ani so živočíšnymi produktmi, zachovajte si pestrosť surovín

Pre schudnutie musíte jesť dostatočne často na to, aby ste mali váš metabolizmus neustále aktívny, zároveň však nie príliš veľa a príliš často, aby ste naopak tráviacu sústavu a črevá nezahltili. Po každom jedle je potrebné si dať prvú pol hodinu oddych, aby mohlo prebehnúť trávenie a posúvanie stravy, potom je naopak treba viac pohybu.

Základné zásady stravovania na chudnutie

Pokiaľ chcete využiť na chudnutie aj stravovanie, treba sa zamerať na zásady, pravidlá a princípy, ktoré vám pomôžu s podporu metabolizmu, lepším trávením, pravidelným vylučovaním a s čo najlepším využitím prijatých kalórií a energie.

Zamerajte sa preto na tieto oblasti a zásady:

Správne raňajky: Raňajky sú základom dňa a práve pri tomto jedle robia ľudia dve najčastejšie chyby. Prvou je ich vynechanie, čo znamená absenciu „štartéra“ metabolizmu počas dňa a veľký pocit hladu na obed. Druhou je prejedanie sa, čo spôsobí spolu s výdatnejšou konzumáciou jedla cez obed nadmerný príjem kalórií.

Jedzte pravidelne: Pravidelnosť ako vlastnosť má v ľudskom organizme významné postavenie. Tak, ako si musí naše telo pravidelne oddýchnuť od záťaže prostredníctvom spánku, by malo aj pravidelne jesť. Snažte sa všetky jedlá počas dňa konzumovať v približne rovnakom čase, tráviaca sústava si na to rýchlo zvykne.

Menšie porcie a častejšie: Pre metabolizmus je dôležité jeho neustále udržiavanie v  tempe. Veľmi dobrým prostriedkom na to je aj jednoduchá zmena stravovania podľa princípu, že porcie by mali byť počas dňa menšie, ale malo by ich byť viac. Platí to hlavne pri naozaj obéznych ľudí, im to pomôže najviditeľnejšie.

Žiadne nočné jedenie: To, že večera by mala byť striedmejšia, vie snáď už každý človek. Niekedy sa však stane, že je natoľko striedma, že ešte pred spaním príde menší pocit hladu. Tento pocit ale treba ignorovať, nakoľko jesť tesne pred spaním alebo kedykoľvek počas noci znamená 100 % riziko ukladania tukových zásob v tele.

Ako ešte podporiť metabolizmus

Okrem dodržiavania zásad správneho stravovania môžete rýchlosť a efektívnosť metabolizmu ovplyvniť aj ďalšími opatreniami či prostriedkami. Viaceré z nich sú navyše všeobecne prospešné nielen pre metabolizmus, ale celkovo pre zdravie.

Tu sú 4 možnosti, ktoré by ste mali využiť:

Pitný režim: Nielen pravidelné stravovanie, ale aj pravidelné pitie počas dňa má veľký význam pre metabolizmus a látkovú premenu v tele. Dôležité je však konzumovať nápoje, ktoré sú zdravé a pre telo prirodzené, ideálna je voda, prípadne voda s citrónom. Na zrýchlenie metabolizmu pomáha aj kvalitná káva, pite ju však s mierou.

Pravidelný pohyb: Dominantný vplyv na metabolizmus majú aj pohyb a fyzická aktivita počas dňa. Na podporu efektívnejšieho a rýchlejšieho metabolizmu je dobré skombinovať cielené cvičenie, napríklad beh či plávanie, s dostatočnou chôdzou a bežným pohybom počas celého dňa. Čo najmenej sa snažte používať výťahy aj auto.

Eliminácia zlých faktorov: Na spomalenie metabolizmu môžu mať vplyv aj niektoré zlozvyky či negatívne externé faktory, ktoré je potrebné v čo najväčšej miere minimalizovať. Ide hlavne o fajčenie, alkohol, stres, nedostatok oddychu a tiež nekvalitný spánok. Snažte sa týmto vplyvom vyhýbať dlhodobo, podporíte tak celkovo vaše zdravie.

Podporné prostriedky: Nemenej zaujímavým spôsobom, ako podporiť a zlepšiť stav metabolizmu, sú podporné prostriedky. Ide o rôzne tabletky, kvapky či kapsuly, ktoré zrýchľujú metabolizmus a trávenie, napríklad ako je aj značka eSlim®. Tá vychádza z rastlinných afrodiziak, kofeínu aj chilli extraktu, ktoré stimulujú trávenie.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite