Kto by mal a kto by naopak nemusel chudnúť a kedy je najlepšie začať s chudnutím
Posadnutosť dokonalosťou či ideálom sa dá dnes postrehnúť prakticky na každom kroku aj v bežnom živote. To isté platí aj o chudnutí, hlavne v súvislosti s otázkou, kto musí a má a kto by už nemusel alebo nemal chudnúť. Odpovede pritom nie sú tak jednoznačné.
Ako zistiť, či by ste mali chudnúť a kedy začať
To, či by mal človek začať chudnúť, môže vyplynúť z dvoch druhov príčin. Prvým sú tie subjektívne, kde ide hlavne o vlastný pocit, prípadne o názor blízkeho okolia. Takáto príčina je síce z hľadiska vôle dôležitá, ale ešte nemusí byť určujúca.
Naopak, oveľa dôležitejšie je pozerať na objektívne príčiny a faktory:
- tým, ktoré patria medzi najznámejšie, je tzv. index BMI, čiže index telesnej hmotnosti, ktorý môže číselne vypočítať to, či máte podvýživu, ideálnu váhu alebo nadváhu
- dôležitý je aj obvod pása, o chudnutí treba začať uvažovať u tých mužov, u ktorých je obvod pása nad 94 cm a u tých žien, u ktorých obvod pása prekračuje 80 cm
- dôležitý je aj celkový tvar a typ postavy, u niektorých ľudí nemusí byť chudnutie nevyhnutné aj vtedy, ak majú trocha väčší objem pásu, rozhoduje celá postava
- rovnako tak treba pozerať aj na životosprávu, ak konzumujete príliš veľa jedál počas dňa, je na mieste redukcia jedálničku a to aj bez ohľadu na hmotnosť
Práve posledný faktor je veľmi dôležitý a veľa ľudí ho podceňuje. Konzumácia jedla z fast foodov, nadmerný príjem sacharidov, solí a tukov v podobe sladkostí, slaných pochutín či hotových pokrmov, to všetko možno zaradiť kategórie „skrytý zabijak“.
V týchto prípadoch, ak je človek pohybovo nadpriemerne aktívny, dokonca nemusí prísť ani k štandardnému nárastu hmotnosti, čiže ani k zvýšeniu obvodu pása. Charakter a hlavne obsahové látky v týchto jedlách však môžu vážne narušiť zdravé fungovanie trávenia, metabolizmu, tráviacej sústavy a tiež ohroziť zdravie srdca a ciev.
Situácie, kedy netreba zvažovať chudnutie
Vyššie spomínané prípady sú dobrým príkladom, kedy je chudnutie naozaj potrebné a to niekedy aj bez viditeľných prejavov a príznakov. Rovnako tak však existujú aj príklady a situácie, kedy by to bolo naopak skôr kontraproduktívne.
Toto sú tie prípady, kedy chudnúť naozaj netreba:
Obdobie po tehotenstve: Tehotenstvo patrí medzi tie obdobia, kedy dochádza k nárastu telesnej hmotnosti celkom prirodzene, telo matky musí totiž vyživovať aj rastúci plod. Po pôrode by malo prísť k samovoľnému zhodeniu nadváhy aj bez významnej redukčnej diéty, stačí sa len zdravo stravovať.
Obvod pása pod 80 cm / 94 cm: Pokiaľ patríte do kategórie, že máte podľa pohlavia obvod pása buď menej, ako 80 cm v prípade žien, alebo menej, ako 94 cm v prípade mužov, nie je potrebné prijímať žiadne drastické diétne opatrenia. Postačí jednoducho zlepšiť jedálniček a zamerať sa na pravidelný pohyb.
Fajčíte: V prípade, že ste fajčiarom a uvažujete o chudnutí kvôli nadváhe, mali by ste sa sústrediť predovšetkým na fajčenie samotné a obmedziť ho. Fajčenie je totiž pre telo veľká záťaž, hlavne z hľadiska energetického metabolizmu, čo v praxi znamená, že je bežné, ak fajčiari viac konzumujú jedlo.
Zdravotné problémy a faktory, ktoré treba brať do úvahy
Pokiaľ sa rozhodnete začať chudnúť, treba vziať do úvahy aj niektoré individuálne faktory súvisiace so zdravotným stavom. Tie môžu pomôcť aj pri určení ideálneho času, kedy je najlepšie začať s chudnutím alebo zmenou životosprávy.
Toto sú tie faktory a okolnosti, ktoré treba zvážiť:
Potravinové alergie: V prípade, že máte potravinovú alergiu, musíte to zvážiť aj pri optimalizácii jedálnička na chudnutie. V prípade, že máte alergiu na niektoré typy živočíšnej stravy, viete ich nahradiť aj rastlinnou, avšak budete potrebovať vyššie množstvo, čo môže byť pri chudnutí problém.
Problémy s krvným tlakom: Najčastejšie majú problémy s príliš vysokým krvným tlakom práve ľudia trpiaci nadváhou či obezitou. V tomto prípade je potrebné ako súčasť podporných opatrení obmedziť soľ, rovnako tak používanie sójovej omáčky, ale tiež obmedziť aj alkohol a vplyv stresových faktorov.
Cukrovka: Diabetes patrí tiež medzi pomerne časté súvisiace a sprievodné problémy u ľudí, ktorí majú nadváhu. Aj v tomto prípade treba tomuto stavu prispôsobiť jedálniček a skladbu surovín, našťastie, už to nie je taký problém, ako v minulosti. V bežnom supermarkete už nájdete bohatý výber „dia potravín“.
Pohybové problémy: Pohybový aparát, hlavne ak ide o kĺby, obvykle výrazne trpí v prípade, ak má človek nejaký ten kilogram navyše. Nakoľko súčasťou chudnutia býva aj pravidelný pohyb, treba v tomto prípade začať veľmi zvoľna, napríklad chôdzou a nenáročnými cvikmi. Začnite tiež užívať kĺbovú výživu.
Problémy s metabolizmom: Veľmi častým súvisiacim faktorom sú aj metabolické problémy. Tie vychádzajú nielen z nesprávnej životosprávy, ale niekedy aj z vplyvu predošlých extrémnych diét. Zamerať sa preto treba aj na posilnenie metabolizmu, napríklad aj prostredníctvom tabliet značky eSlim®.
Úradom verejného
zdravotníctva SR
vrátenia
peňazí
v Slovenskej republike
(Európska únia)
doručenie
balíka
pri doručení
cez Packeta
produkt v najvyššej
kvalite