• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Ktoré nezdravé potraviny pri chudnutí vynechať a čo spôsobuje nezdravé stravovanie?

nezdravé potraviny

V čase, keď sa snažíte chudnúť alebo všeobecne dosiahnuť zdravú váhu a zlepšiť stravovacie návyky, je dôležité mať na pamäti, že nie všetky potraviny sú v rovnakej miere prospešné pre váš cieľ. Niektoré sú nezdravé a priam nevhodné počas chudnutia.
V tomto článku sa pozrieme na niektoré z tých najviac nezdravých potravín a na ich negatívny vplyv počas chudnutia. Zistíte, čo vynechať z vášho jedálnička a tiež to, aké riziká so sebou nezdravé potraviny prinášajú. Dotkneme sa aj pitného režimu a nápojov a povieme si tiež niečo viac o tom, ako prirodzene podporiť chudnutie cez životosprávu.

Čo sú nezdravé potraviny a čo spôsobuje nezdravá strava?

Nezdravé potraviny sú potraviny s vysokým obsahom kalórií a nízkym obsahom zdravých a podstatných výživných látok typu vitamíny, minerály, aminokyseliny, zdravé tuky a bielkoviny. Ich zloženie tak pre organizmus nemá takmer žiadny prínos.

Tieto potraviny obsahujú nezdravé živočíšne tuky, nadmerné množstvo rafinovaných cukrov a vysoké množstvo soli. Ich konzumácia môže mať negatívne účinky nielen na hmotnosť, ale všeobecne na celkové zdravie. Nezdravá strava je bohatá na kalórie a chudobná na výživné látky, čo spôsobuje priberanie a zhoršuje energetický metabolizmus.

Navyše, nezdravé potraviny môžu spomaliť metabolizmus, zhoršiť trávenie a črevnú mikroflóru, oslabiť imunitný systém, spôsobiť únavu a znížiť výkon.

Nadmerná konzumácia rafinovaných cukrov a nasýtených tukov so sebou prináša aj príliš veľa nevyužiteľných kalórií. To má vplyv na ich efektívne spaľovanie, čo môže následne viesť k nadbytočnému ukladaniu tukov a teda k priberaniu na váhe.

Nedostatok prospešných živín a vysoká prítomnosť škodlivých látok v potravinách má tiež všeobecný vplyv na zdravie. Zvýšený cholesterol, zhoršený krvný obeh, problémy s krvným tlakom, horšie trávenie, riziko zažívacích ochorení, znížená výkonnosť, ohrozenie zdravia a funkcie srdca či únava sú iba špičkou ľadovca týchto vplyvov.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Nezdravé potraviny, jedlá a nápoje nevhodné na chudnutie

V dnešnom uponáhľanom svete, kde je pokušenie nezdravých potravín a jedál na každom rohu, si treba špeciálne pripomenúť tie, ktoré sú najviac škodlivé.

Týmto by ste sa mali, ak chcete chudnúť, vyhnúť:

Polotovary: Čiastočne aj úplne spracované potraviny vo forme konzervovaných, zmrazených či chladených produktov musíte z jedálnička vyhodiť ihneď. Ich nutričná hodnota je nízka a môžu obsahovať veľké množstvo pridaného tuku, soli a kalórií, čo ich robí nezdravými. Tiež môžu spôsobiť alergické reakcie alebo dlhodobé tráviace ťažkosti.

Fast food: Fast food je typ potravín, ktoré sú charakterizované vysokým obsahom tuku, soli a prázdnych kalórií. Chýbajú v nich potrebné živiny, ako sú vitamíny, minerály a vláknina. Ich častá konzumácia vedie k nadváhe, vysokému krvnému tlaku, riziku srdcových ochorení, cukrovke, zvýšenému cholesterolu a najmä k ukladaniu tukov.

Sladkosti: Medzi naozaj nezdravé potraviny patria aj sladkosti, ktoré sú známe svojím vysokým obsahom jednoduchých cukrov, kalórií a nízkou výživovou hodnotou. Ich nadmerná konzumácia vedie k rýchlemu zvýšeniu telesnej hmotnosti a riziku vzniku obezity a cukrovky. Navyše, môžu mať negatívny vplyv na energiu a sústredenie.

Slané pochutiny: Slané pochutiny majú tiež negatívny vplyv na chudnutie a to hneď z viacerých dôvodov. Obsahujú vysoké množstvo soli, čo môže spôsobiť zadržiavanie vody a nadúvanie, tiež obsahujú veľa nezdravých tukov a sú veľmi bohaté na prázdne kalórie. To všetko sa odrazí na metabolizme aj zvýšenom ukladaní tukov v tele.

Tučné mäso a údeniny: Bravčové, hovädzie aj divinové mäso, obzvlášť ak ide o vyprážanie alebo pečenie, patrí k nezdravým typom potravín. Pozor dajte na salámy, klobásy a údeniny, ktoré majú veľa nasýtených tukov, kalórií, solí a konzervantov. Ich konzumácia prispieva k nadváhe, riziku srdcových ochorení a zvýšenom cholesterole.

Biela múka: Biela múka je používaná v mnohých potravinách, pečivom počínajúc až po cestoviny a pizzu končiac. Ak chcete schudnúť, je lepšie sa jej vyhnúť, obsahuje vysoké množstvo sacharidov a príliš málo vlákniny. Nadmerná konzumácia potravín s jej obsahom vplýva negatívne na hladinu cukru v krvi a spôsobuje únavu.

Vyprážané jedlá: Nielen nevhodným výberom surovín, ale aj nevhodným spôsobom úpravy môžete ohroziť chudnutie. Bez ohľadu na to, o akú potravinu pôjde, ak sa rozhodnete ju piecť, grilovať alebo vyprážať na rastlinnom oleji, masti či masle, koledujete si o problémy. Nielen s hmotnosťou, ale aj zdravím srdca, ciev a tráviacej sústavy.

Kupované sušené ovocie: Ovocie je zdravé, no existuje jedna výnimka a tou je to sušené. Obsahuje totiž pridaný cukor a vyššiu koncentráciu kalórií v porovnaní s čerstvým. Je chudobné na vlákninu, zato sú v ňom chemické látky, stabilizátory a konzervanty. Ak už chcete mať sušené ovocie, to najzdravšie si pripravíte doma.

Ovocné jogurty, majonéza a tatárska omáčka: Možno sú chutné, ale aj tieto potraviny by ste si mali dobre premyslieť. Ovocné jogurty obsahujú pridaný cukor, čo zvyšuje ich kalorickú hodnotu a podporuje ukladanie tukov. Ešte bohatšie na tuky a kalórie sú majonéza a tatárska omáčka, hoci je pravda, že obsahujú dosť bielkovín.

Alkohol a energetické nápoje: Ak ide o nápoje, najviac nezdravým nielen pre chudnutie je alkohol. Má veľa kalórií a málo živín, čo znamená, že prispieva k priberaniu a znemožňuje chudnutie. Energetické nápoje obsahujú veľké množstvo cukru a stimulantov, ktoré môžu zvýšiť chuť do jedla a súčasne narúšajú funkcie srdca a nervov.

Sladené limonády: Veľké množstvo pridaného jednoduchého cukru obsahujú aj rôzne limonády, či už colového alebo iného typu. Majú vysokú kalorickú hodnotu, málo alebo žiadne živiny, nepriaznivo ovplyvňujú hladinu cukru v krvi a zvyčajné sú aj veľmi sýtené. To neprospieva metabolizmu, tráveniu a už vôbec nie chudnutiu.

Ktoré potraviny sú vhodné a zdravé a ako podporiť chudnutie?

Pri chudnutí je dôležité nielen vynechať nezdravé potraviny, ale zamerať sa vo svojom jedálničku aj na tie zdravé. Môžu pozitívne ovplyvniť nielen telesnú hmotnosť, ale celkovo aj zdravie, vrátane fungovania srdca, nervového systému a svalstva.

Medzi zdravé potraviny a zásady stravovania patria:

Ovocie a zelenina: Zrejme najviac zdravými potravinami pri chudnutí sú ovocie a zelenina. Sú plné vitamínov, minerálov a vlákniny, čo podporuje trávenie aj metabolizmus. Z ovocia odporúčame jahody, jablká, grapefruity a maliny, zo zeleniny zvoľte špenát, brokolicu, paradajky a papriku. Majú nízky obsah kalórií a veľa živín.

Ryby a morské plody: Skvelým zdrojom kvalitných bielkovín, omega-3 mastných kyselín a minerálov sú práve ryby a dary mora. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť lososa, sardinky, tuniaka či pstruhy, z morských plodov sú najlepšie ustrice, krevety a mušle. Okrem živín majú význam aj pre spaľovanie tukov a minimum kalórií.

Orechy a semiačka: Orechy a semiačka sú skvelým doplnkom stravy pri chudnutí. Sú bohaté na zdravé omega kyseliny, vlákninu a najmä aminokyseliny a minerály, ktoré prospievajú svalom, metabolizmu a pre správne hospodárenie s energiou.  Najlepšie sú mandle, kešu, lieskové a vlašské orechy a slnečnicové a aj ľanové semiačka.

Chudé mäso: Pre tých, ktorí sa snažia schudnúť a zároveň posilniť svoje svaly a kondíciu, je chudé mäso nenahraditeľné. Obsahuje vysoký podiel bielkovín pre budovanie svalovej hmoty a udržiavanie sýtosti. Odporúčame vám kuracie prsia, morčacie mäso a hovädzie mäso s nižším obsahom tuku, sú bohaté na železo, zinok aj vitamíny B.

Pravidelné a menšie porcie: Okrem potravín je pre chudnutie dôležitý aj spôsob stravovania. Jeho základom by mali byť pravidelnosť a správne veľkosti porcií. Jesť by ste mali častejšie, ideálne 5 až 6 menších jedál denne, aby sa udržala stabilná hladina energie, metabolizmu a nasýtenia. Vyhýbajte sa hladovkám alebo vynechávaniu jedál.

Voda ako základ pitného režimu: Zmeny treba spraviť aj v pitnom režime. Voda by mala byť jeho základom, lebo hydratuje telo a podporuje metabolizmus, zatiaľ čo šťavy obsahujú vitamíny a minerály potrebné pre zdravie. Medzi najhodnotnejšie patria pomarančová a grapefruitová šťava a zeleninové šťavy zo špenátu a mrkvy.

Dostatok pohybu aj spánku: Pravidelná fyzická aktivita je pri chudnutí základom výdaju energie a kalórií a môže spáliť tie, ktorých je v potrave priveľa, ako aj tie, ktoré sú už v tele uložené. Skombinujte prirodzený typ pohybu, napríklad chôdzu, so športom na kondíciu typu beh a plávanie a intenzívny HIIT tréning so silovým na svalstvo.

Doplnky výživy: Prírodne a prirodzene podporiť metabolizmus, spaľovať tuky, znížiť pocity hladu a zlepšiť kondíciu? Doplnky s komplexným prírodným zložením sú užitočným nástrojom pri chudnutí a to po viacerých stránkach. Sú dostupné voľne, majú formu tabliet a kapsúl pre jednoduché dávkovanie a viete ich užívať dlhodobo.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Najčastejšie otázky o nezdravých potravinách a stravovaní

Témy o nezdravých potravinách, ale tiež o dôsledkoch nezdravého stravovania, prinášajú množstvo otázok, na ktoré sa hľadajú odpovede. Poďme sa pozrieť na niektoré z tých najčastejších, ktoré sa muži aj ženy pýtajú v online diskusiách.

Toto sú tie dotazy, ktoré sa rozoberajú asi najviac:

Ako alebo podľa čoho rozpoznať nezdravé potraviny?

Nezdravé potraviny spoznáte pomerne jednoducho. Pozrite si ich zloženie a skontrolujte množstvo kalórií, tukov, cukrov, soli a sodíka. Nezdravé potraviny majú často vysoký obsah práve týchto zložiek. Varovným signálom sú aj vyšší obsah umelých farbív, príchutí, stabilizátorov a konzervačných látok, ktoré spomalia metabolizmus.

Aké sú dôsledky nadmerného príjmu nezdravých potravín?

Nadmerný príjem nezdravých potravín nevplýva iba na chudnutie, ale celkovo na zdravie. Medzi najčastejšie negatíva patria nárast telesnej hmotnosti, riziko obezity alebo nadváhy a metabolický syndróm. Okrem toho prispieva nezdravá strava aj k vysokému krvnému tlaku, ochoreniam srdca, zvýšenému cholesterolu a spôsobuje cukrovku.

Čo by malo byť hlavným kritériom pri výbere potravín?

Pri výbere potravín je zamerajte na ich výživovú hodnotu. Medzi zdravé potraviny na chudnutie patria tie bohaté na bielkoviny, zdravé omega tuky, vlákninu, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Najlepšie sú čerstvé a surové potraviny, ak ide o tepelnú úpravu, dajte prednosť vareniu, duseniu a pečeniu na zdravom oleji.

Ako ovplyvňujú chudnutie nápoje a pitný režim?

Zásadne a to hneď z viacerých dôvodov. Nezdravé nápoje majú obvykle veľa kalórií, cukru a ťažko stráviteľných látok, ktoré významne zaťažia tráviacu sústavu, spomalia metabolizmus a kalórie v nich sa nedokážu účinne premeniť na energiu. To prispieva k ich ukladaniu do tukových tkanív a súčasne sa narúša zdravá hladina cukru v krvi.

Pomôžu mi schudnúť doplnky výživy aj bez stravy?

Doplnky výživy samy o sebe nepomôžu schudnúť, ak sa nezdravo stravujete. Je nevyhnutné, aby ste mali vyváženú a zdravú stravu. Avšak, správne vybrané doplnky výživy môžu efektívnejšie podporiť chudnutie tým, že výrazne podporujú spaľovanie tukov, zvyšujú metabolické činnosti, znižujú hlad a zlepšujú efektivitu trávenia.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Každý pristupuje k chudnutiu individuálne, no niektoré faktory, napríklad zdravé potraviny, majú univerzálny účinok. Bez ohľadu na to, aká bude vaša cesta k úspechu, môžete podporiť zníženie hmotnosti, metabolizmus aj spaľovanie tukov cez doplnky.

Majú prírodné zloženie a teda aj prirodzené účinky:

  • kombinácia bylinných extraktov a aminokyselín redukuje chuť do jedla a pocity hladu a tak zabraňuje prejedaniu a nadmernému príjmu kalórií
  • prírodné a rastlinné spaľovače tukov na druhú stranu stimulujú spaľovanie tukov, vrátane spaľovania už uložených tukových zásob na tele
  • komplexné prírodné zloženie posilňuje dôležité metabolické procesy, redukuje ukladanie tukov a urýchľuje trávenie aj celý metabolizmus
  • viaceré zložky doplnkov napomáhajú znížiť únavu, zvýšiť fyzický výkon a kondíciu, zlepšiť regeneráciu po tréningu a zmierniť vplyv stresu na telo

Prírodné doplnky majú mnoho výhod v porovnaní s ich syntetickými variantmi, pričom najviac sa to prejaví v prirodzenom a bezpečnom pôsobení bez obáv vážnejších rizík, vedľajších účinkov a kontraindikácií. Ich zloženie je samozrejme overené, sú schválené Úradom verejného zdravotníctva a užívanie je možné aj viac mesiacov.

eSlim® špeciálne na chudnutie a na spaľovanie kalórií

Hoci na trhu je viacej rôznych doplnkov na chudnutie jeden z nich vyčnieva svojim zložením a teda aj účinkami. Ide o značku eSlim®, ktorá je na trhu už 5 rokov.

Spája cenovú dostupnosť, komplexné zloženie z bylín Divý pomaranč, Guarana, Zelený čaj, extraktov z chilli a kofeínu a dôležitej aminokyseliny L-karnitín s vitamínom C. Výsledkom je prirodzené pôsobenie s možnosťou dlhodobého užívania.

Účinky eSlim® sú v týchto oblastiach chudnutia:

  • podporuje metabolické procesy v tele a rýchlejší metabolizmus
  • zvyšuje účinnosť spaľovania kalórií aj existujúcich tukov
  • zlepšuje proces termogenézy, čiže vzniku energie z trávenia
  • znižuje pocity hladu a teda aj riziko nadmerného prejedania sa
  • má stimulačný vplyv na fyzickú aj psychickú vitalitu

Doplnok bol podrobený laboratórnym testom a získal certifikát od Úradu verejného zdravotníctva SR. To znamená, že sa nemusíte báť žiadnych vážnejších vedľajších účinkov a bez problémov môžete eSlim® dlhodobo užívať. Denná dávka pozostáva zo 4 kapsúl, ktoré sa užívajú systémom 2 ráno a 2 večer pre čo najefektívnejšie účinky.

Vďaka prírodnému zloženiu je tento doplnok dostupný bez potreby lekárskeho receptu alebo vyšetrenia u lekára. Zakúpiť si ho môžete vo viacerých veľkostiach balení a to priamo na oficiálnej webovej stránke, domov vám ho potom doručí kuriér.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Zhodnotenie a skúsenosti s nezdravými potravinami

Nezdravý spôsob stravovania a zlé stravovacie návyky sú jedným z hlavných faktorov, ktoré nielen, že znemožňujú chudnutie, ale aj ochudobňujú telo o živiny. Najväčšími hriešnikmi sú fast food jedlá, polotovary, alkohol, sladkosti a slané pochutiny.

Tieto potraviny majú vysoký obsah kalórií, sacharidov a nezdravých tukov a zároveň nízky obsah živín, ktoré váš organizmus potrebuje. Práve kalórie a ich príliš vysoké množstvo sú najväčší problém, keďže za bežných podmienok ich vaše telo nemá šancu spáliť a ukladá ich v podobe tukových zásob. Zároveň podporujú hlad a prejedanie sa.

Naopak, zameranie sa na čerstvé potraviny je kľúčové a ovocie, zelenina, chudé mäso a ryby sú bohaté na živiny, vitamíny, minerály, vlákninu aj aminokyseliny.

Skúsenosti ukazujú, že dodržiavanie zdravej a pravidelnej stravy, pitie vody ako základu pitného režimu , vyhýbanie sa sladeným nápojom a najviac nezdravým potravinám sú kľúčom k úspechu. Pre ešte efektívnejšie spaľovanie kalórií a tukov, ale aj zníženie hladu a celkovú podporu chudnutia majú význam tiež podporné doplnky výživy.

Jednou z najlepších dlhodobo overených značiek v tejto oblasti je eSlim®. Ide o perorálne kapsuly, obsahujúce prírodné zložky v kombinácii prírodných spaľovačov, aminokyselín aj bylinných extraktov, ktorých ich účinky sú dlhodobé a komplexné.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite