• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Obezita: aké má príčiny, príznaky, stupne a aká je najlepšia liečba

príčiny obezity

Na prvý pohľad je obezita len vonkajším problémom, ktorý má väčšina ľudí tendenciu zľahčovať. Kým niektorých príliš netrápi, že majú „nejaké to kilo“ navyše, u iných sa možno stretnúť s argumentom, že ide len o estetický problém zovňajška. Ani jedno nie je správne.

Čo je obezita a aké má príčiny

Obezita je charakterizovaná ako nadmerné ukladanie tukov. Ide o chronické ochorenie, ktoré je typické zvýšením obvodu pásu, no nielen tam, ale všeobecne zvýšením celej telesnej hmotnosti. Vôbec nejde iba o estetický problém, ale o závažné ochorenie, ktoré neovplyvňuje len to, ako vyzeráte, ale má vplyv aj na celé fungovanie organizmu.

Príčin môže byť viac, pričom podľa nich rozlišujeme dva typy obezity:

  • prvým typom je primárna obezita, kde je príčinou nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie, napríklad nesprávny príjem potreby alebo nedostatok pohybu
  • druhým typom je sekundárna obezita, kde je jej príčinou nejaký iný vplyv, typicky buď dedičnosť, lieky, vrodené choroby alebo ochorenia získané počas života

Pokiaľ ide o príjem stravy, nemusí ísť vyložene iba o nadmerný príjem, aj keď ten býva základným kameňom úrazu. Zvážiť treba aj zloženie, napríklad prebytok tukov a cukrov, rovnako tak pravidelnosť stravovania. Samozrejme, negatívom pri prvom type je aj sedavý spôsob života či práce a hlavne nedostatočný pravidelný a prirodzený pohyb.

V prípade sekundárneho typu obezity býva za týmto problémom najčastejšie vplyv endokrinologických ochorení, psychických problémov a porúch a hormonálne odchýlky. Negatívom sú aj niektoré kategórie liekov, napríklad psychofarmaká a neuroleptiká.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Stupne obezity

Podľa závažnosti obezity sa rozoznáva jej viacero stupňov, ktoré závisia od tzv. BMI, čo je skratka pre body mass index, čiže index telesnej hmotnosti. Pre každý stupeň obezity je určená špecifická hodnota tohto indexu, ktorá ho jednoznačne definuje.

So stupňom obezity však súvisí aj riziko naviazania ďalších ochorení a komplikácií:

Nadváha: Najmiernejšou formou obezity je stav zvaný nadváha, kde je BMI v intervale hodnôt 25 až 29,9. Tento stav je ešte zvrátiteľný, riziko komplikácii je mierne.

Obezita I. stupňa: Stredne zvýšené riziko komplikácií, najmä srdcovo-cievnych, už prináša obezita I. stupňa, ktorá nastáva pri vyšších hodnotách BMI od 30 do 34,9.

Obezita II. stupňa: V prípade, ak vyšetrenie ukáže, že máte BMI od 35 do 39,9, ide už o obezitu II. stupňa, ktorá má vysoké riziko možných súvisiacich komplikácií.

Obezita III. stupňa: Tretí stupeň obezity je najťažšou formou, kde je vážne riziko viacerých metabolických a iných ochorení. V tomto prípade je BMI v hodnote nad 40.

Príznaky a diagnostika obezity

Obezita sa prejavuje najčastejšie zvýšením hmotnosti, čo je najviac viditeľný príznak. Medzi tie menej viditeľné patria práve výskyt spomínaných komplikácií v podobe rôznych ochorení kardiovaskulárneho a metabolického typu.

Veľmi dobrým príznakom je aj obvod pásu, kde možno tiež rozoznať obezitu:

  • u mužov je obezita už pri obvode pásu nad 94 cm, pri obvode od 102 cm treba rátať s vysokým rizikom súvisiacich komplikácií
  • u žien je obezita pravdepodobná pri obvode pásu od 80 cm, v ich prípade nastáva vážnejší stav už pri obvode pásu od 88 cm

Základom pre diagnostiku a stanovenie stupňa obezity je spomínané určenie indexu telesnej hmotnosti, kde ako premenné vstupujú výška a hmotnosť. Sekundárne sa preto zisťuje aj obvod pásu, prípadne pomer pásu a bokov. Pre správne nastavenie liečby treba zistiť aj množstvo podkožného tuku a množstvo lipidov v krvi.

Liečba a riešenie obezity

Drvivá väčšina, podľa štatistík vyše 95 % prípadov obezity, spadá do kategórie primárneho typu. Tomu zodpovedá aj prístup k liečbe tohto stavu, ktorý zahŕňa pôsobenie vo viacerých oblastiach a smeroch, hlavne režimové opatrenia.

Tu sú najčastejšie možnosti riešenia, ktoré môžete aj kombinovať:

Diéta: Najdôležitejším opatrením je úprava stravovania, ktorá však musí byť celoživotná. Dôležité je prijímať menej nezdravých tukov a zložených cukrov a viac sa zamerať na vlákninu, ovocie a zeleninu. Stravovanie musí byť tiež pravidelné.

Pohyb a fyzická aktivita: Okrem príjmu energie je dôležitý aj jeho výdaj a na to je najlepší pravidelný pohyb či prirodzená fyzická aktivita. Najlepšie sú častá chôdza a viac krát do týždňa nejaký nenáročný šport, napríklad bicyklovanie alebo plávanie.

Špeciálne prípravky: Na trhu sú dostupné aj špeciálne voľne dostupné prípravky v podobe tabliet určených na perorálne užívanie, napríklad ako je značka eSlim®. Fungujú na prírodnej a prirodzenej báze a pomáhajú na metabolizmus aj lepšie spaľovanie tukov.

Lieky: Farmakologická liečba obezity spočíva v podávaní centrálnych anorektík znižujúcich chuť do jedla, prípadne liekov znižujúcich vstrebávanie živín z tráviaceho traktu. Niektoré iné lieky, napríklad pre liečbu cukrovky, môžu tiež znížiť chuť na jedlo.

Chirurgická liečba: Pre tých, u ktorých nepomôže žiadne z predošlých riešení, je možná ešte chirurgická liečba obezity. Najčastejšie sa vykonáva zmenšenie objemu žalúdka v podobe jeho bandáže, prípadne chirurgické skrátenie tráviaceho traktu.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite