• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Pomáha káva na chudnutie? Áno a nemusí byť len zelená

Káva a chudnutie

Chudnutie a káva je téma, ktorá priťahuje pozornosť už od nepamäti. Tento nápoj je na jednej strane vyzdvihovaný až do nebies, na druhej strane silnejú aj hlasy, ktoré poukazujú na vážne riziká spojené s nadmernou konzumáciou kávy. Aká je pravda?

Význam kofeínu pre organizmus a druhy káv

Ak nerátame v mnohých prípadoch lahodnú chuť, najdôležitejším dôvodom, prečo ľudia pijú kávu, je kofeín. Ide o známy stimulant nervového systému, ktorý pôsobí ako životabudič a má dlhodobejší účinok na fyzickú aj psychickú vitalitu, obvykle aj niekoľko hodín. V prípade pitia kávy na verejnosti ide aj o súčasť akéhosi sociálneho a spoločenského rituálu.

Na svete existuje veľké množstvo druhov a typov káv, u nás sú najčastejšie tieto:

  • zrnková káva, ktorá sa dá kúpiť vo forme celých zŕn určených na pomletie, alebo ako mletá káva, pričom táto káva sa dá pripraviť zalievaním aj pod tlakom
  • instantná káva, ktorá má výhodu v rýchlosti prípravy a v tom, že po nej nezostane na dne šálky žiadna usadenina, z hľadiska kvality a zloženie je ale horšou voľbou
  • káva v kapsuliach do kapsulových kávovarov, aj tu je výhodou rýchla a jednoduchá príprava, nie všetky druhy a typy káv sú ale rovnako kvalitné a chutné
  • melta, čo nie je síce pravá káva, ale u nás sa do tejto kategórie radí, pričom obvykle je vyrábaná z cereálií a neobsahuje kofeín, takže nemá stimulačný efekt

Káva je všeobecne považovaná za diuretikum, čiže prostriedok na odvodnenie, no nemusí tomu tak byť vždy, nakoľko môže vzápätí vyvolať tiež smäd. Význam pre organizmus má nielen v stimulácii nervovej či kardiovaskulárnej sústavy, ale aj pre trávenie.

Káva je prospešná pre zrýchlenie metabolizmu a pre zrýchlenie vylučovania, no má aj jednu zlú vlastnosť a tou je závislosť. Ak si totiž na kávu organizmus už raz zvykne, bude sa pri jej absencii správať presne tak, ako pri strate akejkoľvek inej návykovej látky, čiže sa prejavia abstinenčné príznaky. Jedným z tých najdôležitejších je, paradoxne, únava.

Výhody a benefity kávy

Kvalitná káva má pre ľudský organizmus v rozumnom množstve, čo býva limit 2 až 3 káv za deň, viaceré pozitívne vlastnosti a plusy. Dôvodom je hlavne kofeín, ale aj iné pozitívne zložky a látky, napríklad teobromín, teofylín a viaceré antioxidanty.

Medzi najdôležitejšie výhody a benefity kávy patria:

Zníženie únavy: Prvotným účinkom, ktorý sa dostaví už niekoľko minút po vypití kávy, je potlačenie únavy a vyčerpanosti a to tak fyzickej, ako aj psychickej. Človek má zrazu pocit, že má viac energie, že sa dokáže lepšie sústrediť, zlepší sa mu vnímanie okolia cez zrak a ďalšie zmysly a zlepší sa mu pozornosť a koncentrácia.

Celková stimulácia: Druhým vplyvom kávy je celková stimulácia. Platí to nielen v spomínanej oblasti pocitu energie a proti únave, ale aj v rámci nervového, kardiovaskulárneho, tráviaceho, vylučovacieho alebo pohybového systému. Dochádza aj k zvýšeniu fyzickej výkonnosti pri svalovej práci.

Zvýšenie krvného tlaku: Pre ľudí, ktorí majú dlhodobo problémy s nízkym krvným tlakom, je káva dokonca nevyhnutným prostriedkom na to, aby mohli bez väčších problémov počas dňa fungovať a znižuje u nich obvyklú malátnosť. Kofeín, ale aj iné látky, ktoré obsahuje, totiž zvyšujú krvný tlak a to zásadným spôsobom.

Zlepšenie nálady: Stimulačné účinky v mozgu a centrálnej nervovej sústavy sa po vypití kávy obvykle prejavujú nielen zlepšením pozornosti a koncentrácie, ale u mnohých ľudí aj zlepšením nálady. Mozog totiž uvoľňuje viac látok pozitívne pôsobiacich proti účinkom stresových hormónov, čo sa prejaví aj na mentálnej vitalite.

Antioxidačné pôsobenie: Kvalitné odrody kávy so správnym spracovaním obsahujú aj veľké množstvo antioxidačných látok dôležitých prakticky pre celý organizmus. Ide o látky, ktoré chránia bunky a tkanivá pred predčasným starnutím a pred pôsobením voľných radikálov, ktoré vytvárajú v organizme oxidatívny stres.

Káva a jej využitie pre chudnutie

Výberom správnej kávy, ale aj niektorými ďalšími zmenami a aktivitami súvisiacimi s jej pitím, je možné využiť tento obľúbený nápoj aj na chudnutie. Cieľom je maximalizácia vplyvu kávy na metabolizmus, trávenie a vylučovanie.

Tu sú 4 najdôležitejšie zásady, ktorých sa treba držať:

Množstvo a správny čas: Aby bola káva pre organizmus zdravá a pre chudnutie efektívna, treba zvoliť správny čas a množstvo. Prvú kávu vypite ráno, druhú dve hodiny po obede a ak máte v daný deň aj nejakú fyzickú aktivitu, tretiu tesne pred ňou.

Prvá káva nesmie byť nalačno: Pitie kávy na prázdny žalúdok hneď ráno spôsobuje podráždenie jeho sliznice a začiatok problému s pálením záhy. Najlepšie je piť kávu pol hodinu po raňajkách, pomôže vám aj s lepším natrávením ich obsahu.

Voda po káve: Ako už bolo povedané, káva má diuretické účinky, čiže odvodňuje organizmus. Nedostatok tekutín v tele zas spomaľuje metabolizmus a to je presne opak toho, čo pre chudnutie treba. Po káve si teda dajte vždy aspoň 2 dcl vody.

Čistá káva bez prísad: Aby ste dosiahli priaznivého účinku kávy na metabolizmus, ale zároveň sa vyvarovali aj nadmernému prísunu cukru či kalórií, mali by ste piť čistú kávu bez akýchkoľvek ďalších prísad. Zabudnite na mlieko alebo na sladidlá.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite