• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Rýchle chudnutie vs. dlhodobé chudnutie a ako na chudnutie bez diét aj jojo efektu

jojo efekt

V súčasnosti, keď sa kladie stále väčší dôraz na vzhľad a kondíciu, sa čoraz viac ľudí snaží nájsť rýchle spôsoby chudnutia. Ide o chudnutie, ktoré sľubuje úspechy za 1, 3, 7 alebo 30 dní, no treba mať na pamäti fakt, že rýchlosť neznamená vždy úspech.
Existujú dva spôsoby chudnutia a to rýchle chudnutie pomocou diét, hladovky či extrémneho cvičenia, alebo chudnutie založené na komplexnom prístupe a dlhodobých výsledkoch. Výsledky medzi nimi sú veľké. Aké chudnutie je zdravé, čo je rýchle chudnutie v praxi, prečo má nežiaduce účinky a ako schudnúť bez diét alebo jojo efektu?

Čo je chudnutie a prečo je chudnutie zdravé pre vaše telo

Chudnutie je proces spočívajúci v redukcii hmotnosti na zdravú a optimálnu hodnotu, ktorá je individuálne závislá od každého človeka podľa viacerých podmienok.

Jedným z hlavných ukazovateľov, ktoré sa používajú na hodnotenie telesnej hmotnosti, je Index telesnej hmotnosti, známy aj pod skratkou BMI. Ten berie do úvahy hmotnosť a výšku človeka, pričom veľa závisí aj od veku, pohlavia a telesnej stavby.

BMI sa vypočíta jednoducho ako podiel hmotnosti v kilogramoch a výšky v metroch, pričom výsledné číslo je umocnené na druhú. V praxi tak vzorec vyzerá nasledovne: BMI = hmotnosť (kg) / (výška (m))². Výsledkom je číslo, ktoré je všeobecne platné a určí, či máte ideálnu hmotnosť alebo nie. Ak vyjde BMI pod 18,5, máte dokonca podváhu.

Pri ideálnej váhe sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 19,0 až 25,0. Pokiaľ je však BMI vyššie ako 26,0, ide už o nadváhu. Ešte horšie je to pri obezite, vtedy BMI vychádza v hodnote 30,0 a viac. Ak teda máte BMI už nad 26, je najvyšší čas začať chudnúť.

Vzhľad by však nemal byť jedinou motiváciou chudnutia. Dôležitými sú zlepšenie  fyzického zdravia, zvýšenie kondície, zníženie rizika srdcových ochorení a vysokého tlaku, lepší krvný obeh, zdravšie trávenie, efektívnejší metabolizmus a tiež viac sebavedomia. Je prirodzené, že tieto efekty chcete dosiahnuť rýchlo, no dôležitejšie je ich trvanie.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Prečo je rýchle chudnutie za týždeň či mesiac nezdravé

V snahe dosiahnuť rýchle výsledky pri chudnutí  pristupuje mnoho ľudí  k extrémnym metódam, ktoré sľubujú úbytok váhy za veľmi krátky časový úsek.

Mnohí z nich sa nezamýšľajú nad dôsledkami a rizikami spojenými s rýchlym chudnutím za tak krátky čas,  napríklad za týždeň alebo mesiac. Takýto spôsob chudnutia môže narobiť veľa škody, konečný výsledok je krátkodobý a tiež nedostatočný.

Medzi najväčšie zdravotné riziká a nevýhody patria:

 • rýchle chudnutie spôsobuje nielen stratu tukových zásob, ale najmä ochabnutie a stratu svalových vlákien, čo má negatívny vplyv na fyzický výkon
 • nedostatočný príjem živín môže spomaliť metabolizmus a narušiť fungovanie tráviacej sústavy, vrátane zhoršenia krehkej črevnej mikroflóry
 • príliš rýchle chudnutie je rizikom pre vyčerpanie organizmu, oslabenie imunitného systému, vitality nervovej sústavy a zhoršenie zdravia srdca
 • priam samozrejmosťou je jojo efekt, čo znamená, že po skončení diéty a extrémneho cvičenia sa váha rýchlo vráti a niekedy priberiete ešte viac

Zdravé chudnutie by malo byť postavené na dlhodobých a udržateľných zmenách v strave a životnom štýle. Základom je kalorický defiticit, že musíte viac kalórií spáliť, ako ich prijmete, no súčasne musíte tento stav udržať dlhodobo a bez ohrozenia zdravia. Pomalšie a stabilné chudnutie poskytuje tiež organizmu čas na prispôsobenie sa zmenám.

Princípy, ako chudnúť dlhodobo, bez diét a bez jojo efektu

Keď príde na chudnutie, dôležitý nie je rýchly výsledok, ale cesta k nemu. Ako dosiahnuť úbytok váhy bez nutnosti podstúpiť drastické diéty, hladovky alebo excesívne cvičenie, no súčasne sa vyhnúť nepríjemnému jojo efektu alebo ohrozeniu zdravia?

Pre dlhodobé a úspešné chudnutie sú tieto zásady:

Sledovanie kalórií a ich postupné znižovanie: Tento prístup je dôležitou stratégiou pre dlhodobé chudnutie bez jojo efektu. Snažte sa preto používať kalorické tabuľky a zároveň si vypočítajte hodnotu svojho metabolizmu, vrátane toho bazálneho. Cieľom musí byť zníženie príjmu kalórií pod hodnotu, ktoré vaše telo priemerne denne spáli.

Žiadne hladovanie alebo extrémne diéty: Pri dlhodobom chudnutí je dôležité vyhnúť sa hladovaniu aj extrémnym diétam obmedzujúcim nejaké konkrétne živiny. Takýto prístup má totiž negatívny vplyv na zdravie a spomaľuje metabolizmus. Je lepšie sa zamerať na vyváženú stravu, ktorá poskytuje potrebné živiny, avšak v zdravšej miere.

Pravidelné stravovanie v menších porciách: Namiesto jedla vo veľkých porciách je vhodné stravovať sa viackrát denne, ale v menších dávkach. Odporúča sa 5 až 6 malých jedál denne, čím udržujete stabilnú hladinu energie, aktívny metabolizmus a zdravé trávenie. Počet jedál je na vás, no riaďte sa tým, že nejete aspoň 2 hodiny pred spaním.

Viac bielkovín a vlákniny v strave: Bielkoviny si môžete vybrať z rôznych zdrojov, najlepšie sú chudé mäso, ryby, vajcia, strukoviny a orechy. V prípade vlákniny si vyberte celozrnné obilniny, ovocie, zeleninu a strukoviny. Bielkoviny sú dôležité proti ochabovaniu svalov a odbúravaniu svalových vlákien, vláknina na zasýtenie.

Dlhodobý pravidelný pohyb: Pohyb je kľúčový pre udržanie zdravej hmotnosti a podporu chudnutia. Dôležité je mať dostatok pohybu každý deň, ideálna a prirodzená je aktívna chôdza, naopak, sedavé zamestnanie je to najväčšie zlo. Na doplnenie je dobrý kondičný šport, napríklad cyklistika, korčuľovanie, plávanie a ľahký beh.

Pravidelné zapisovanie progresu: Zaznamenávanie svojho pokroku je dôležitou súčasťou dlhodobého chudnutia. Zapisovanie váhy, obvodu brucha či fotografie postavy vás motivuje a zároveň vám to pomáha sledovať prvé zmeny. Štatistika posilní vašu motiváciu a dôveru vo vlastné schopnosti a zároveň budete mať presné hodnoty progresu.

Aká je najlepšia prirodzená podpora dlhodobého chudnutia?

V dnešnej dobe, keď je chudnutie jednou z najdiskutovanejších tém týkajúcich sa zdravia a životného štýlu, je dôležité chudnúť prirodzene a dlhodobo. Okrem vyššie uvedených zásad je dobré sa držať aj ďalších overených a komplexných možností.

Medzi najlepšie formy prirodzenej podpory patria:

Preč s nezdravými jedlami: Potraviny, ktoré sú často bohaté na nasýtené tuky, konzervačné látky a vysoký obsah cukru či soli nesmú vo vašom jedálničku mať miesto. Fast food, konzervy, polotovary či sladkosti a chipsy, to všetko sú jedlá, ktoré vášmu telu neposkytujú potrebné živiny, naopak, podporujú nadmerné ukladanie kalórií.

Koniec alkoholu a sladeným nápojom: Pre dlhodobé chudnutie je dôležité minimalizovať nielen rizikové jedlá, ale alkohol a sladené nápoje.  Tým eliminujeme zbytočné kalórie a cukry a v prípade alkoholu aj látky škodlivé pre metabolizmus či svaly. Pozor si dajte aj na džúsy, ktoré môžu pôsobiť zdravo, no obsahujú tiež veľa cukrov.

Pravidelné pitie vody počas celého dňa: Dostatočný príjem tekutín je dôležitým pomocníkom pri chudnutí. Odporúča sa vypiť 1,5 až 2 litre tekutín denne a najlepšou voľbou je čistá voda, ktorá hydratuje a neobsahuje žiadne kalórie. Ďalšie zdravé možnosti sú bylinné čaje a čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy bez pridaného cukru.

Viac rýb, ovocia, zeleniny a orechov: Zahrnutie rýb typu losos, citrusových a lesných plodov, špenátu, cibule, brokolice a orieškov všeobecne je kľúčové pre úspešné chudnutie. Sú bohaté na živiny, vitamíny, aminokyseliny aj vlákninu, ktoré podporujú metabolizmus, trávenie a zvyšujú pocit sýtosti. Toto by mal byť základ jedálnička.

Nevynechávanie raňajok a striedma večera: Tieto stravovacie návyky podporujú optimálnu metabolickú funkciu a udržiavajú zdravú telesnú hmotnosť. Raňajky zabezpečujú potrebnú energiu do začiatku dňa a udržiavajú hladinu cukru v krvi a striedma večera zabraňuje prejedaniu sa pred spaním a pomáha telu efektívne spaľovať kalórie.

Raz týždenne intenzívny tréning: Vysokou intenzitou cvičenia typu HIIT, silový tréning alebo crossfit môžete spáliť najviac kalórií a súčasne tým podporíte metabolizmus a zabránite ochabnutiu svalov. Intenzívny tréning tiež zlepšuje kondíciu, vytrvalosť a pomáha udržiavať hmotnosť, pričom aj pri dlhodobom chudnutí podporí jeho rýchlosť.

Dostatok plnohodnotného spánku: Kvalitný, pravidelný a zdravý spánok je neoddeliteľnou súčasťou dlhodobého chudnutia. Spánok zohráva dôležitú úlohu v regulácii hladiny hormónov a metabolizme, na regeneráciu a zmierňuje negatívny vplyv stresu. Pre dosiahnutie optimálneho zdravia sa odporúča spať aspoň 7 až 9 hodín každý deň.

Doplnky výživy: Prírodné doplnky sú užitočným prostriedkom na podporu dlhodobého chudnutia. Najlepšie sú tie, ktoré obsahujú kombináciu účinných bylinných extraktov, aminokyselín a vitamínov, takže pôsobia komplexne a prirodzene. Môžu podporiť metabolizmus, znížiť chuť do jedla a zlepšiť spaľovanie uložených kalórií.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Najčastejšie otázky o rýchlom a pomalom chudnutí

Ak sa vydáte na cestu za chudnutím, pravdepodobne budete mať otázky o rýchlosti aj efektivite tohto procesu. Podstatné je zamerať sa na udržateľný prístup k chudnutiu, k čomu vám môžu pomôcť aj skúsenosti iných ľudí z internetových diskusií.

Medzi najviac riešené dotazy a otázky k téme patria:

Je rýchle chudnutie bezpečné pre zdravie organizmu?

Rýchle chudnutie môže byť účinné pri strate hmotnosti, ale zväčša len krátkodobo a aj s rizikami pre zdravie. Extrémne diéty a drastické zníženie kalórií môžu spôsobiť stratu svalovej hmoty, spomalenie metabolizmu a nedostatok živín. Rýchle chudnutie je často spojené aj s jojo efektom, takže hmotnosť sa rýchlo vráti naspäť.

Čo je pre udržateľné chudnutie to najdôležitejšie?

Udržateľné chudnutie je také, ktoré je bez spomínaného jojo efektu a je o trvalom znížení hmotnosti a jej udržaní. Musí zahŕňať vyváženú stravu, pravidelnú aktivitu a zlepšenie spôsobu stravovania.  Dôležité sú aj vyhýbanie sa stretu, zdravý spánok, zdravý pitný režim a obmedzenie negatívnych faktorov typu alkohol alebo fajčenie.

Aký je vplyv rýchleho chudnutia na metabolizmus?

Príliš rýchlou stratou hmotnosti sa môže narušiť aj metabolická aktivita a látková premena. Telo môže reagovať na nedostatok kalórií tým, že ukladá viac energie vo forme tuku do zásoby a aj látková premena je pomalšia. To môže viesť k zníženiu bazálnej metabolickej rýchlosti a následne k ťažšiemu trvalému udržaniu hmotnosti.

Je možné udržať si výsledky pri rýchlom chudnutí?

Rýchle chudnutie môže priniesť krátkodobé výsledky, ale ich udržanie dlhodobo je náročné. Jojo efekt, kedy sa hmotnosť vráti po diéte späť, je častým javom po jej rýchlej strate. Nedostatočné množstvo živín a nízko kalorické či iné extrémne diéty spôsobia narušenie prirodzených procesov v tele, takže po ich skončení sa efekt stráca.

Aké sú výhody pomalého chudnutia oproti rýchlemu?

Pomalé chudnutie má oproti rýchlemu chudnutiu najmä zdravotné a hmotnostné výhody. Postupná strata hmotnosti umožňuje udržateľnosť výsledkov a minimalizuje riziko jojo efektu. Podporuje aj stravovacie návyky, dlhodobo zlepší jedálniček a prispieva k zlepšeniu životného štýlu. To rýchle je len o krátkodobom efekte na pár dní.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Mnohí často uvažujú o tom, že by bolo vhodné zbaviť sa pár kilogramov, no len málokto si uvedomuje, aké veľké úsilie si to vyžaduje. Namiesto rýchlych skratiek je lepšie spoľahnúť sa na osvedčenú silu prírody v podobe koncentrovaných doplnkov.

Majú výhodnú formu, dostupnosť aj spôsob užívania:

 • sú voľne dostupné bez potreby lekárskeho predpisu alebo návštevy a vyšetrenia lekára, čo vám poskytuje ľahký a rýchly prístup priamo z domu
 • obsahujú zložky pochádzajúce z prírody, najmä kvalitné rastlinné extrakty, minerály, aminokyseliny a vitamíny, sú teda bez nežiaducich účinkov
 • nemusíte riešiť ani užívanie či dávkovanie, stačí sa riadiť inštrukciami od výrobcu, pričom doplnky môžete používať dlhodobo viac mesiacov
 • ich užívanie môžete kombinovať aj s inými opatreniami, pričom sú ich doplnením, čo znamená, že ide o synergiu pôsobenia viacerých efektov

Prírodné doplnky sú ideálnym spoločníkom pre dlhodobé užívanie a to vďaka ich zloženiu zo 100 % prírodných zdrojov. Podporujú efektívne, komplexné, dlhodobé a zdravé chudnutie, netreba si ich zamieňať s jednoduchými spaľovačmi tukov. Pomáhajú aj na lepšie trávenie, metabolizmus, zníženie hladu, spaľovanie kalórií a termogenézu.

eSlim® špeciálne na chudnutie a pre podporu zdravej hmotnosti

Ak chcete chudnúť dlhodobo, trvalo, bez extrémnych diét, 100 % prírodne a najmä bez neželaného jojo efektu, treba siahnuť po prírodných doplnkoch.

Jednou z najlepších značiek, aspoň podľa praktických skúseností, je eSlim®. Ide o perorálne tablety s overeným zložením, ktoré sú schválené Úradom verejného zdravotníctva SR a viete ich kúpiť bez toho, aby ste museli ísť za lekárom či mať recept.

eSlim® ponúka účinky v nasledovných oblastiach:

 • zlepšuje a podporuje funkciu metabolizmu prijatých živín
 • znižuje chuť na jedlo a teda riziko nadmerného prejedania
 • pomáha spaľovať uložené tuky ako aj tuky prijaté zo stravy
 • znižuje ukladanie tuku v tele a zvyšuje fyzickú výkonnosť
 • prispieva k termogenéze, ktorá uľahčuje spaľovanie kalórií

Všetky tieto vplyvy sú výsledkom koncentrovaného a komplexného zloženia doplnku. Ten obsahuje vysokokvalitné extrakty rastlín Citrus aurantium, Zelený čaj a Guarana, ktoré sú doplnené o kofeín, chilli extrakt, aminokyselinu L-Karnitín a vitamín C. Doplnok sa užíva na dennej báze, dávkovanie je 2 kapsuly ráno a 2 pred aktivitou cez deň.

eSlim® obsahuje prirodzené látky, nenájdete tu žiadne rizikové syntetické zložky a nekvalitné prísady. Vďaka tomu nemá žiadne vážnejšie vedľajšie účinky. Ak chcete chudnúť dlhodobo a úspešne, objednať si ho môžete priamo z domu cez oficiálny eshop.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Zhrnutie a skúsenosti s rýchlym aj dlhodobým chudnutím

Dnešná rýchla doba priam nabáda k rýchlym alebo okamžitým výsledkom a to aj pri chudnutí. Je síce pravda, že ak trpíte nadmernou obezitou alebo nadváhou, môžu vám okamžité diéty, hladovky či nadmerné cvičenie pomôcť, to je ale len krátkodobé.

Skúsenosti ukazujú, že v takmer 100 % prípadov sa po konci časovo obmedzených opatrení hmotnosť vráti do pôvodných hodnôt, alebo dokonca ešte priberiete.

Dlhodobé chudnutie je síce časovo aj energiou náročnejšie, prináša však trvalé výsledky. Jeho cieľom nie je iba zníženie hmotnosti, ale celkovo zdravší a kvalitnejší život, ktorý zahŕňa jedálniček, životosprávu ako takú, pohybové aktivity aj pitný režim. Základom je komplexné pôsobenie na všetky aspekty, ktoré vplývajú na príjem a výdaj energie.

Veľmi dôležité je obmedziť negatívne faktory typu fajčenie, alkohol, stres alebo konzumácia sladkostí, slaných pochutín a sladkých nápojov. Ak k tomu pridáte cielené pozitívne opatrenia zamerané na vyváženú stravu a výdaj energie, úspech sa určite dostaví.

Zabúdať netreba ani na silu prírody a to v podobe bylinných doplnkov výživy. Dobrým príkladom je eSlim®, ktorý má široké zloženie a rovnako tak aj široké účinky. Ak chcete schudnúť bez diét, hladovky či jojo efektu, tento doplnok je najlepšou cestou. Spolu s ďalšími režimovými opatreniami prispeje k zdravému a dlhodobému schudnutiu.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite