• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Vedľajšie účinky detoxikácie

Detoxikácia je pre naše telo veľmi dôležitá a prospešná. Chemikálie, ktoré sa do nášho tela dostávajú z prostredia a zo stravy, sú v kombinácii so stresom pre naše telo veľmi nebezpečné. Často si ani neuvedomujeme, že toxíny, ktoré sa takto hromadia v našom tele, stoja za vážnymi ochoreniami.

Čo je to detoxikácia?

Detoxikácia je formou očisty tela. Toxíny sa do nášho tela dostávajú najviac zo stravy a prostredia, a telo si s nimi väčšinou dokáže poradiť samo. O prirodzenú detoxikáciu sa stará pečeň spolu s obličkami, ktoré prečisťujú krv a následne lymfatické uzliny, ktoré škodliviny odstraňujú. Ďalšiu zložku tvoria pľúca, tráviaci systém a pokožka. Čím viac sme ale vystavovaní týmto nečistotám a čím menej dávame telu priestor na samoočistu, tým skôr dochádza k jeho poškodeniu.

Poškodenie sa začne na úrovni buniek a postupným odumieraním buniek môže dôjsť až k poruchám celých orgánov. Preto sa v dnešnej dobe tak veľa hovorí o antioxidantoch, ktoré voči toxínom a voľným radikálom účinne bojujú. Samotná detoxikácia nám jednak zabezpečí zvýšený prísun antioxidantov a zároveň nám pomôže s rýchlejším odstránením všetkých nebezpečných látok z tela. No i napriek tomu, detox so sebou prináša aj mnohé nepríjemnosti.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Nevýhody detoxikácie

Pri detoxikácii je najdôležitejšia zmena stravovacích návykov a práve to so sebou často prináša nepríjemnosti vo forme hnačiek alebo, naopak, vo forme zápchy. Zvýšený prísun tekutín urýchli peristaltiku a tým aj vylučovanie. Surové čerstvé ovocie a nadbytok vlákniny vás môže potrápiť zápchami, niekedy až bolestivými. Nejde o dlhotrvajúci stav, takže sa určite nenechajte odradiť.

Väčšina detoxikačných kúr zahŕňa veľké množstvo zeleniny a ovocia, čo môže spôsobiť, že váš organizmus bude nadmerne prekyslený. Prejaví sa to pálením záhy, ktoré môže trvať aj niekoľko dní. Môžu za to hlavne citrusy, ktoré sú väčšinou hlavnou zložkou detoxikačnej diéty. Pomôcť vám môže zázvorový, feniklový alebo anízový čaj či pohár čistej vody.  

Častým vedľajším účinkom pri detoxikácii býva bolesť. Je to však celkom bežný dôsledok čistenia organizmu. Postupné uvoľňovanie toxínov do krvi môže spôsobiť bolesti hlavy. Tie môžete pociťovať aj v prípade, ak budete konzumovať zeleninu, v ktorej sa nachádzajú dusičnany. Napríklad zeler a repa vám môžu spôsobiť bolesti, pretože nadmerne rozširujú cievy. Okrem toho sa môžu pridružiť aj bolesti svalov, ktoré sú spôsobené náhlym poklesom kalorického príjmu. Nemusíte sa obávať ani siahať po liekoch proti bolesti, pretože tie celý proces iba spomalia.

Veľmi často sa stáva, že počas detoxu zostane naše telo dehydrované. Nedostatok tekutín môže následne podporiť silnejšiu bolesť hlavy i zápchu. Nezabúdajte preto počas očisťovania piť dostatočné množstvo vody – čaje ani smoothie nedokážu nahradiť čistú vodu. Odporúčanou dennou dávkou počas detoxikácie sú aspoň 3 až 4 litre vody. Dajte si ale pozor a nepite príliš veľa vody – hrozí nadmerné zriedenie krvi, pokles hladiny sodíka v krvi a s tým sa opäť spájajú bolesti, nevoľnosť až zvracanie.

Únava je ďalším nepríjemným sprievodným príznakom čistenia organizmu. Ak náhle znížite svoj kalorický prísun a rovnako aj prísun cukrov, vaše telo nebude mať energiu. Všetka energia sa minie na čistenie a vy sa tak budete cítiť oveľa horšie než pred detoxom. Najlepším spôsobom, ako sa tomuto vyhnúť, je zvoliť správny typ detoxikácie, respektíve nezačať s radikálnym detoxom náhle, zo dňa na deň.

Detoxikácia nie je pre každého a pokiaľ trpíte vážnejším či chronickým ochorením, je lepšie poradiť sa s lekárom. Pri väčšine detoxikačných kúr je základom stravy ovocie a zelenina. Tie sú veľkým zdrojom cukru, takže ľudia trpiaci cukrovkou by mali vyskúšať iný spôsob očisty. Problém môžu pociťovať aj ľudia trpiaci ochoreniami žlčníka, pretože počas detoxu sa väčšinou vylúčia tuky a to i tie zdravé, čo môže narušiť činnosť tohto orgánu.

Počas detoxikácie môžete pociťovať zvýšenú nervozitu, malátnosť, zhoršenie stavu pleti, zvýšenú teplotu, búšenie srdca a závraty. Preto venujte detoxikácii dostatok času a poriadne sa pripravte. Rozhodne sa neodporúča vrhnúť sa na ňu okamžite a nastaviť si ten najtvrdší režim; je lepšie postupovať pomaly a racionálne. V prípade akýchkoľvek ťažkostí radšej vyhľadajte lekára.

Ako sa vyhnúť vedľajším účinkom detoxikácie?

Pite veľa vody. Naše telo je z veľkej väčšiny tvorené vodou, preto ak chcete podporiť prirodzenú detoxikáciu, je nutné dodržiavať pravidelný pitný režim. V období detoxikačnej kúry by ste mali prísun vody zvýšiť, a to aj napriek tomu, že zelenina a ovocie ju obsahujú. Voda urýchli proces hojenia, podporí funkciu obličiek, ktoré prečisťujú krv, podporí čistenie tela cez pokožku vo forme potu a v neposlednom rade aj cez tráviaci trakt.

Prijímajte dostatočné množstvo vitamínu C. Vitamíny sú významné antioxidanty a pomáhajú bunky v našom tele chrániť pred voľnými radikálmi a toxínmi. Okrem iného, podporujú obnovu buniek, imunitu a činnosť pečene, ktorá je ďalším orgánom, v ktorom dochádza k detoxikácii. Veľké množstvo vitamínu C sa nachádza v citrusoch, jahodách, jablkách, ale aj v zelenine a v našom prípravku eSlim®, vďaka ktorému urýchlite proces chudnutia a zlepšíte činnosť metabolizmu.

Doprajte si viac spánku. Počas spánku sa naše telo regeneruje, všetky bunky sa obnovujú a škodliviny sa odplavujú. Navyše, kvalitný spánok podporuje aj chudnutie, takže čím viac budete spať, tým lepšie sa budete cítiť. Odporúča sa nastaviť si pravidelný spánkový režim, to znamená, chodiť spať v približne rovnakú hodinu každý deň a minimálne 7 hodín. Pozor, príliš dlhý spánok – viac ako 9 hodín denne, proces čistenia určite neurýchli, ba naopak, môže skôr uškodiť.

Nezabudnite na pohyb. O dôležitosti pravidelného pohybu vie už snáď každý. Aj niekoľkominútová prechádzka denne dokáže zlepšiť prúdenie krvi, tým pádom aj odvod odpadových látok, urýchliť metabolizmus, zlepšiť okysličenie orgánov a celkovo tak zlepšiť správny chod organizmu. Pokiaľ chcete svoje telo dokonalo očistiť, hýbte sa pravidelne – už len samotným potením urýchľujete detoxikáciu.

Vláknina je dôležitá. V bežnej strave prijímame iba minimálne množstvo vlákniny a pritom jej účinok na náš organizmus je nesmierny. Tým, že ju telo nevie stráviť, dokáže po ceste cez tráviaci trakt na seba nachytať škodlivé látky, baktérie a iné nestrávené zvyšky, ktoré môžu nášmu telu spôsobovať problém. Ak sa rozhodnete pre detox, určite zahrňte do svojej diéty dostatočné množstvo ovocia a zeleniny bohatej na vlákninu. Nachádza sa hlavne v jablkách, hruškách, kapuste, ale aj v strukovinách a orechoch.

Dôležité otázky

Odkiaľ sa dostávajú do tela toxíny?

Najväčším zdrojom toxínov sú cigarety, alkohol, konzervanty, dochucovadlá a farbivá v strave, liečivá podávané hospodárskym zvieratám, herbicídy a pesticídy, splodiny v ovzduší a sulfáty, ktoré sú vo všetkom, čo pení (sprchovacie mydlá, šampóny, zubné pasty).

Akým potravinám sa treba vyhnúť počas detoxu?

Vyhnúť by ste sa mali týmto potravinám, inak nemá detoxikácia žiadny účinok: rafinovaný cukor, biela múka, kofeín, alkohol, lepok, mliečne výrobky.

Aké potraviny počas detoxu jesť?

Listová zelenina (šalát, kel, kapusta,…), chia semienka, bylinky, koreniny, cesnak, zázvor či strukoviny sú potraviny, ktoré majú na telo blahodarný účinok. Dodajú prospešné vitamíny a minerály, podporujú proces hojenia, čistia črevá a dodávajú potrebnú energiu.

Kedy je ideálny čas na detox?

Väčšinou si každý spája detoxikáciu s jarou, no nie je to podmienkou. S detoxom môžete začať kedykoľvek. Avšak existujú určité obmedzenia – po prekonaní choroby, po úraze, po operácii a ďalších stavoch, kedy je telo vyčerpané a potrebuje dostatok živín.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

 

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite