• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Vitamín C proti starnutiu a na vitalitu

Vitamín C, odbornejšie nazývaný kyselina L-askorbová, patrí zrejme medzi najznámejšie vitamíny a látky pre ľudské telo. Všeobecne sa považuje za veľmi dôležitý stimulant imunity, no má oveľa širšie účinky. Je tiež veľmi dôležitou súčasťou zloženia tabliet eSlim.

Charakteristika vitamínu C

Kyselina L-askorbová patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Tento vitamín je citlivý na teplo a tiež na oxidáciu, pričom ide o blokátor voľných radikálov. Z toho vyplýva aj najdôležitejší význam vitamínu C a to antioxidačný účinok na bunky.

Medzi ďalšie dôležité funkcie vitamínu C v organizme patria:

 • regulácia aminokyselín a ich metabolizmu, napríklad L-Karnitínu
 • podpora vstrebávania niektorých stopových prvkov, napríklad železa
 • udržiavanie pevnosti ciev a ich stien, najmä drobných kapilár, napríklad v oku
 • vitamín je tiež súčasťou tvorby kolagénu a niektorých neurotransmiterov

Hoci má tento vitamín veľmi dôležité postavenie a funkcie v ľudskom tele, paradoxne, náš organizmus si ho nevie vyrobiť. Človek je tak odkázaný len na príjem vitamínu z okolitého prostredia, napríklad vo forme ovocia, zeleniny alebo špeciálnych výživových doplnkov.

Účinky vitamínu C

Z pohľadu zloženia je kyselina L-askorbová súčasťou tabliet eSlim najmä kvôli pozitívnemu účinku na bunkové starnutie, no to zďaleka nie je jediným vplyvom, ktoré na náš organizmus má. V tabletkách sa tiež nachádza aj ako podporná látka pre dôležitejší L-Karnitín.

Pre naše telo má vitamín C tieto dôležité účinky a benefity:

Antioxidačná funkcia: Vitamín C je antioxidant, čo znamená, že pôsobí proti vplyvu voľných radikálov v bunkách. Výsledkom je tak spomalenie starnutia buniek, čo vplýva aj na ich lepšiu funkciu a stav, čo sa prejaví na fungovaní celého organizmu.

Podpora imunity: Vitamín je samozrejme veľmi známym prostriedkom na podporu imunity. Jednak podporuje tvorbu a stimuláciu protilátok, zároveň však má aj pozitívny vplyv na stav buniek, čím zlepšuje ich odolnosť voči napadnutiu patogénnymi organizmami.

Vplyv na ďasná, svaly, kosti a chrupavky: Vitamín je rovnako tak dôležitým stimulantom kolagénu, čo je látka známa aj ako spojivové tkanivo ovplyvňujúce stav a funkčnosť pohybového aparátu. Okrem toho pomáha pri znížení krvácania ďasien.

Pomoc pri vstrebávaní látok: Rovnako tak je kyselina L-askorbová dôležitá ako podpora a pomoc pri syntéze či vstrebávaní iných látok v ľudskom organizme. Pomáha na tvorbu už spomínaného L-Karnitínu, ale aj na vstrebávanie a metabolizmus kyseliny listovej.

Zlepšenie odolnosti organizmu: Vitamín C v dostatočnej hladine zabraňuje tvorbe nadmerného počtu stresových hormónov, vďaka čomu pôsobí aj na lepšiu mentálnu odolnosť organizmu. Rovnako tak zlepšuje odolnosť voči infekciám a pôsobí voči nim preventívne.

Podpora stavu pokožky: Kyselina L-askorbová dôležitá pre stav pokožky. Nielen, že spomaľuje jej starnutie, ale pomáha aj pri redukcii pigmentových škvŕn na pokožke a v prípade poranení alebo poškodení pokožky urýchľuje proces hojenia.

Výskyt vitamínu C v potravinách

Jednou z najviac prirodzených foriem, ako dopĺňať vitamín C do svojho tela, je jeho príjem v potravinách. Ak ide o vplyv na imunitu, konzumácia ovocia a zeleniny je pre tento účinok postačujúca. Niekedy ale môže byť nevyhnutné aj dopĺňanie vo forme tabliet.

Najlepším zdrojom kyseliny L-askorbovej spomedzi všetkých potravín sú:

 • ovocie, konkrétne najviac vitamínu obsahuje tropické ovocie typu kiwi, pomaranč, citrón a liči, vitamín obsahujú ale aj ríbezle a jahody
 • zelenina, kde prevládajú viaceré druhy zelenej a červenej papriky, dobrým zdrojom sú tiež špenát, petržlenová vňať a brokolica
 • koreniny a niektoré špecifické druhy zeleniny, najmä cesnak, z korenín sú najlepším zdrojom fenikel a kôpor

Užívanie, nedostatok a predávkovanie vitamínom C

Kyselina L-askorbová patrí medzi látky, ktorých správna hladina významne zlepšuje fungovanie organizmu. Dospelý človek by mal za normálnych okolností prijať 75 do 90 mg vitamínu denne, v prípade vyššej oxidačnej záťaži aj viac, to isté platí v prípade choroby.

Vysoký alebo naopak nízky príjem vitamínu sú viditeľné:

 • pri miernom nadbytku sa vitamín vylúči močom, telo si zásobu nerobí
 • extrémne nadmerná hladina má za následok obvykle hnačku a podráždenie žalúdka
 • nedostatok sa prejaví na zuboch, únave a v oslabení obranyschopnosti
 • ak je príjem vo forme ovocia a zeleniny, extrémny nadbytok vitamínu nehrozí

Najčastejšie a najdôležitejšie otázky

To, že vitamín C patrí medzi najznámejšie vitamíny vôbec, so sebou prináša viacero otázok. Tie sa týkajú najmä jeho využitia pre konkrétne situácie, ale aj niektorých praktických náležitostí ohľadom spôsobu príjmu vitamínu do tela.

Toto sú otázky o vitamíne C, na ktoré by ste určite mali poznať odpovede:

Kto by mal vitamín C užívať najviac alebo osobitne?

Z benefitov a účinkov vitamínu môžu ťažiť predovšetkým ľudia s vyšším rizikom infekcie alebo tí, čo sú pod vplyvom výraznejších stresových faktorov. Vitamín sa preto najviac odporúča užívať pre tehotné a dojčiace ženy, novorodencov a tiež pre fajčiarov.

Má užívanie kyseliny L-askorbovej nejaké nežiaduce účinky?

V prípade dodržiavania dennej dávky nie je užívanie vitamínu C problémom. Pozor si však musia dávať ľudia užívajúci antikoagulanty, antacidy s obsahom hliníka a kortikosteroidy, nakoľko tu je vitamín v interakcii s vyššie spomínanými látkami.

Môže nedostatok vitamínu C spôsobiť nejaké ochorenia?

Výrazne a dlhodobo nižšia hladina vitamínu C býva spojený s vyšším rizikom vzniku viacerých zdravotných problémov a chorôb. Ide napríklad o anémiu, sivý zákal, hormonálnu nerovnováhu, tvorbu žlčových kameňov, neplodnosť alebo nadmernú krvácavosť.

Je rozdiel v príjme vitamínu medzi potravinami a výživovými doplnkami?

Z hľadiska biologickej dostupnosti na forme prijatia vitamínu C nezáleží, rozdiel medzi potravinami a suplementmi nie je až tak veľký. Optimálne je obe formy skombinovať, jedálniček by mal určite obsahovať dostatok ovocia a zeleniny.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite