• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zdravé a nezdravé nápoje, ich vplyv na chudnutie a na čo si dať najviac pozor

nezdravé nápoje

Na metabolizmus, trávenie, spaľovanie tukov, chuť do jedla a teda komplexne na chudnutie majú veľký význam všetky nápoje, ktoré pijete. Niektoré sú zdravé, napríklad jogurtové, zeleninové a ovocné, iné nie, hlavne alkoholické a energetické.

Význam tekutín v tele a na chudnutie

Význam tekutín v organizme najlepšie ilustruje fakt, že 60 až 70 % objemu tela u dospelého človeka tvorení voda. Aj preto je potrebné počas dňa prijať 1,5 až 2,5 litra tekutín v závislosti od vonkajšej teploty, fyzickej námahy, veku alebo trávenia.

Samotné tekutiny sú potrebné pre viacero oblastí:

  • majú význam pre pokožku, vlasy, a nechty, svalstvo a pohybový aparát, srdce a krvný obeh a samozrejme aj pre tráviac systém a vylučovanie
  • vďaka tekutinám máte dostatok energie, dochádza k zmierneniu únavy a vyčerpania a hlavne pri fyzickej aktivite a športovaní sú nevyhnutné
  • z hľadiska chudnutia sú pravidelný pitný režim a dopĺňanie tekutín nevyhnutné pre správnu funkciu metabolizmu, čiže pre látkovú premenu
  • pitie má význam aj pre nervové a psychické funkcie a pre mentálnu vitalitu, pomáha proti bolestiam hlavy, na lepšie sústredenie a na pamäť

Voda a tekutiny majú zmysel pre zachovanie správnej funkcie tráviaceho systému aj čriev, rovnako tak sú dôležité na lepšie využitie tukov a tukových zásob, pomáhajú telu aj na zbavovanie sa škodlivých a toxických látok. Zrýchlenie metabolizmu, čo je tiež výsledok pravidelného pitia, má význam aj proti zadržiavaniu vody v tele.

Zdravé nápoje, ktoré vám pomôžu na chudnutie

Pitný režim je teda dôležitý pre viaceré oblasti fungovania ľudského tela, no nie všetky na prvý pohľad zdravé nápoje sú pozitívne aj pre chudnutie a jeho oblasti. Preto si treba vyberať, čo budete počas dňa piť a v akom množstve.

Na chudnutie sú najlepšie tieto nápoje:

Čistá voda: Z pohľadu chudnutia, metabolizmu a trávenia ešte nikto nevymyslel lepší nápoj, ako obyčajnú čistú vodu. Tá obsahuje všetky potrebné živiny aj stopové prvky pre správne fungovanie organizmu a pre činnosť všetkých sústav. Niekedy si ju môžete ozvláštniť kúskom citrónu či melónu na lepšie trávenie.

Zelený čaj: Druhým typom nápoja, ktorý by ste mali zaradiť do svojho pitného režimu, je zelený čaj. Ten ponúka oproti iným čajom vhodnejšie zloženie práve pre optimalizáciu a tiež pre udržanie hmotnosti. Obsahuje totiž veľa antioxidantov a polyfenolov, ktoré pomáhajú na spaľovanie tukov a metabolizmus.

Čierna káva: Všeobecne známym stimulantom trávenia, ale hlavne metabolizmu a lepšieho spaľovania kalórií, je čierna káva. Musí však ísť o kvalitnú a čerstvo pomletú kávu, ktorá obsahuje najväčšiu koncentráciu telu prospešných látok. Obsahuje veľa antioxidantov pôsobiacich na ochranu buniek.

Kefír: Tento nápoj, ktorý je známy aj u nás, pochádza originálne z Kaukazu a je výborným prostriedkom na črevnú mikroflóru a zlepšenie trávenia. Pomáha proti nadmernému premnoženiu kvasiniek a baktérií v tráviacej sústave a nepriamo aj na spaľovanie cukrov, tukov a nadbytočných kalórií.

Zeleninové nápoje: Zelenina je veľmi známym prostriedkom na chudnutie a to platí aj o zeleninových nápojoch, najlepšie s využitím vody ako ich základu. Do nej môžete pridať hlavne paradajky, uhorky, listy špenátu, chia semienka alebo aj mandle. Alternatívou vodového základu je mandľové mlieko.

Ovocné nápoje: Kombinácia vody a ovocia je najlepším možným základom pre ovocné nápoje podporujúce chudnutie. Takto si viete spraviť doma napríklad osviežujúce nápoje na leto pozostávajúce z jabĺk, jablčného octu, citrusových plodov, melónu, čučoriedok, brusníc, malín, banánov alebo čerešní.

Korenisté nápoje: Na chudnutie, termogenézu a lepšie spaľovanie kalórií vám pomôže aj korenie, ktoré môžete tiež využiť v nápojoch. Skombinovať môžete kurkumu, škoricu, bazalku, zázvor alebo aj chilli, ak máte radi štipľavú chuť. Koreniny môžete pridať do vody aj ovocných štiav s medom.

Nezdravé nápoje, ktorým je lepšie sa vyhnúť

Okrem zdravých typov nápojov a tekutín, ktoré vám pomôžu rozbehnúť metabolizmus a sú pozitívne aj z hľadiska živín, vitamínov a stopových prvkov, existujú aj viaceré typy takých, ktoré majú negatívny vplyv na chudnutie aj zdravie.

Vyhnúť sa treba hlavne nasledovným:

Energetické nápoje: Hoci kofeín je pre metabolizmus a chudnutie stimulačnou látkou a je aj základnou zložkou energetických nápojov, ich problém je, že ho obsahujú až nezdravé množstvo. Rovnako tak majú príliš veľa cukru, kalórií a môžu spôsobiť aj vážnejšie kardiovaskulárne problémy, hlavne so srdcom.

Alkoholické nápoje: Alkohol je považovaný za nezdravý a to nielen z pohľadu chudnutia. Pivo obsahuje napríklad veľa fytoestrogénov, čo je pre mužov škodlivé, víno pomáha len vo veľmi obmedzenom množstve a tvrdý alkohol dokonca organizmus oberá o vitamíny, minerály a má veľkú kalorickú hodnotu.

Sladené a ochutené nápoje: Do kategórie nezdravých nápojov, ktoré obsahujú veľa cukru, syntetických látok, farbív a  priveľa kalórií, patria aj známe limonády, kolové nápoje, sladené džúsy alebo ochutené vody. Mnoho ľudí si myslí, že ak siahne po light verziách bez cukru, je to v poriadku, ale ani tie nie sú prospešné.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v rámci Európy
vo Veľkej Británii

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri nákupe
nad 70 EUR

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite