• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Zdravý životný štýl, jeho účinky na chudnutie a aký pohyb a strava ho tvoria

zdravý životný štýl

O zdravom životnom štýle mnohí ľudia iba hovoria a píšu, no niektorí sa tak snažia aj skutočne žiť. To, aký životný štýl máte, dokáže vaše zdravie ovplyvniť v priemere až na 80%, najmä ak ide o telesnú hmotnosť, chudnutie alebo naopak priberanie.
Zvyšných 20% ovplyvňujú predovšetkým ostatné faktory, napríklad dedičnosť, genetická predispozícia alebo zdravotná starostlivosť. Zdravý životný štýl podľa väčšiny dostupných štúdií predlžuje vek a kvalitu života, či už ide o fyziologické zdravie alebo to psychomatické. Čo všetko do neho patrí, ako by mal vyzerať a aké sú jeho účinky?

Čo je životný štýl a jeho vplyv na zdravie a chudnutie

Životný štýl je všeobecný pojem pre súhrn všetkého, ako žijete, čo jete a čo všetko vplýva na vaše fyziologické zdravie, psychologické zdravie a život. Patria sem stravovacie návyky, pitný režim, zlozvyky, pohybová aktivita, vplyv stresu aj vplyv okolia.

Pri zdravom životnom štýle ľudia cieľavedome, dlhodobo, pravidelne a systematicky riešia zdravé stravovanie, pohyb, spánok, elimináciu stresu aj psychohygienu.

Životný štýl je tiež ovplyvnený jedálničkom, pitným režimom, množstvom a zastúpením živín v tele a toxickými látkami, napríklad obsiahnutými v alkohole, cigaretách či z okolitého ovzdušia a prostredia. Všetko toto vplýva na fyziológiu organizmu a to, v akom stave sa nachádza. Vplyv je viditeľný vo fyziologickej aj psychogénnej oblasti.

Ak ide o zdravý životný štýl a jeho vplyv na telesnú hmotnosť, zdravé stravovacie návyky v spojení s pohybom sú najlepšou prevenciou proti vzniku nadváhy či obezity a pozitívne vplývajú nielen na chudnutie, ale aj udržanie zdravej hmotnosti.

To so sebou prináša aj zdravé fungovanie srdca, ciev, metabolizmu či trávenia. Ľudia, ktorí naopak nedodržujú zásady zdravého životného štýlu, majú komplikácie týkajúce sa cholesterolu, nadmernej telesnej hmotnosti, únavy, krvného tlaku či imunity. Okrem toho sa dĺžka ich života skracuje rýchlejšie a jeho kvalita je omnoho nižšia.

Oblasti, ktoré do zdravého životného štýlu patria

Čím je človek starší, tým viac si uvedomuje dôležitosť zdravého životného štýlu. Jeho nedodržiavanie alebo „cheatovanie“ si môžu časom vypýtať svoju daň.

Či sa vám to páči, alebo nie, ignorovaním zdravých zásad životného štýlu klesá kvalita vášho života, prichádzajú rôzne ochorenia a výrazne sa zhoršuje aj vaša kondícia. Na to všetko vplývajú určité faktory, či už vonkajšie alebo čiastočne aj vnútorné.

Medzi oblasti zahŕňajúce zdravý životný štýl patria:

 • jedálniček a spôsob konzumácie stravy, skladba potravín môže zhoršiť aj zlepšiť funkcie metabolizmu a zdravie a funkcie tráviacej sústavy
 • pitný režim, kde dostatočný a pravidelný príjem tekutín je zdrojom živín, minerálov a vitamínov a súčasne pomáha na vyplavovanie škodlivín
 • fyzická aktivita, ktorá zahŕňa prirodzený pohyb, ale aj cielené športovanie alebo cvičenie a to v podobe aeróbnych aj anaeróbnych aktivít
 • oddych pre organizmus, aby sa zregeneroval, oddýchol, doplnil vydanú energiu a počas spánku dokázal obnoviť celý nervový systém

Ak ide o faktory, ktoré na spomínané oblasti pôsobia, sú to skladba stravy, forma a zloženie živín a prijatých látok do tela, spôsob ich využitia v organizme a spálenia alebo uloženia, fyzická námaha, psychosomatická záťaž, fyziologický odpočinok a psychogénny oddych. Spomenuté faktory životný štýl ovplyvňujú pozitívne aj negatívne.

Ktoré faktory zhoršujú zdravý životný štýl

Rodičia sa snažia viesť svoje deti k zdravému životnému štýlu už od samého detstva. Mnoho ľudí to vie, avšak napriek tomu nerobia nič pre zlepšenie svojho životného štýlu. Nezdravý spôsob životného štýlu je absolútnym protikladom toho zdravého.

Tu sú faktory, ktoré životný štýl zhoršujú najviac:

Fajčenie a alkohol: Neexistuje nič, čo by poškodzovalo ľudské zdravie tak výrazným spôsobom, ako je konzumácia alkoholu alebo fajčenie cigariet. Predovšetkým ide o srdcovo-cievne ochorenia a vznik rakoviny, ktoré sú často vyvolané hlavne týmito dvoma faktormi. Okrem toho zhoršujú činnosti metabolizmu čo vplýva na hmotnosť.

Tučné, mastné, sladké a presolené jedlá: V dnešnej dobe je úplne normálne, že sa nestíhate najesť alebo navariť si doma a tak zvolíte rýchle občerstvenia alebo polotovary, ktoré sú nezdravé. Vymenované typy jedál neobsahujú takmer žiadne prospešné živiny a sú najlepším príkladom nezdravého stravovania a nezdravej životosprávy.

Málo ovocia, zeleniny a rýb: Dostatočný príjem ovocia, zeleniny a konzumácia rýb sú v dnešnej dobe čoraz viac v zabudnutí. V týchto potravinách sa nachádza najviac živín, ktoré podporujú všetky biologické činnosti organizmu. Pri ich dlhodobej absencií hrozí telu nedostatok vitamínov a následne sa to prejaví na zdraví organizmu.

Priveľa stresu a málo spánku: Stres je jedným z faktorov, ktoré človek nedokáže ovládať, avšak dokáže ho spracovať. Pokiaľ ste dlhodobo vystavený stresu, či už v práci alebo kvôli osobným problémom, prejaví sa to. Stres výrazne ovplyvňuje kvalitu zdravia, zhoršuje spánok a ak je spánku málo, vidno to na metabolizme, trávení aj imunite.

Nezdravý biorytmus počas dňa: Nastavenie vášho biorytmu ovplyvňuje psychické aj telesné funkcie a tiež vašu výkonnosť. Nezdravý biorytmus vzniká v dôsledku nadmernej pracovnej záťaže, dlhým ponocovaním alebo naopak, pospávaním počas dňa. To sa nevyhnutne odrazí v telesnej hmotnosti a zdraví kardiovaskulárnej aj nervovej sústavy.

Nedostatok pohybu: V dnešnej dobe mnoho ľudí preferuje namiesto pohybu na zdravom vzduchu pobyt v obchodnom centre a prirodzenú chôdzu nahradilo auto. Fyzické a pohybové aktivity majú obrovský význam pre fyziologické aj psychogénne funkcie a zdravie. Málo pohybu v spojení so sedavou prácou sú pre životný štýl smrtiace.

Ako na zdravý životný štýl? Strava, pohyb, bylinky aj oddych

Životný štýl je spôsob života a preto, ak chcete zmeniť nezdravý na zdravý, musí to byť o komplexnej zmene prístupu k celému životu. Názory odborníkov na zdravý životný štýl sú pomerne jasné a zahŕňajú jedálniček, pitný režim, pohyb aj oddych.

Medzi najlepšie zmeny životného štýlu patria tieto:

Zdravý jedálniček plný živín: Pre zdravý životný štýl je mimoriadne dôležité konzumovať potraviny, ktoré sú plné živín. Vo vašom každodennom jedálničku by mali byť ryby, chudé mäso, oriešky, zdravá zelenina a ovocie, strukoviny a semiačka a to v optimálnom mixe. Iba tak dostanete do tela zdravé tuky, bielkoviny, vlákninu a sacharidy.

Pravidelné stravovanie: Pravidelné stravovanie je tiež dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Pri normálnom stravovaní 5 porcií denne v rovnakom čase dokáže telo lepšie spracovať prijatú stravu. Vyhýbajte sa prejedaniu alebo naopak hladovaniu, naopak, čím väčší počet menších porcií za deň, tým lepšie trávenie a metabolizmus.

Zdravý pitný režim: Nielen jedlo, ale aj príjem tekutín je podstatný pre zdravý životný štýl. Veľa ľudí pije tekutiny len vtedy, keď majú smäd, ale aj tu platí, že kľúčom je piť pravidelne a v menšom množstve. Držte sa pomeru, že človek by mal vypiť na každých 15 kg svojej telesnej váhy denne 0,5 litra tekutín, ideálne vody, čajov a štiav.

Pravidelný pohyb: Každý druh pohybovej aktivity má význam nielen pre fyzické zdravie, ale aj pre to duševné. Vďaka fyzickej aktivite sa zvyšuje energetický výdaj, stimulujú sa trávenie a metabolizmus a zlepšuje kondícia. Snažte sa čo najviac chodiť pešo a k tomu pridajte nejakú cielenú aktivitu, napríklad beh, bicykel, korčule, plávanie či HIIT.

Odpočinok cez deň proti stresu: Zdravý životný štýl je ovplyvnený aj oddychom v rámci rušného dňa a elimináciou stresových vplyvov. Pri nárazovom strese telo produkuje hormón kortizol, ktorý vplýva na metabolizmus, trávenie aj chuť do jedla. Kvalitným odpočinkom dokážete stres účinne zmierniť a mať pod kontrolou jeho negatíva.

Obmedzenie fajčenia a alkoholu: Fajčenie je jedným z najhorších faktorov a kým sa ho nezbavíte, svoj životný štýl nezlepšíte. Treba ho obmedziť úplne, pretože veľmi negatívne vplýva na celý organizmus, nielen na chudnutie. Druhou zmenou musí byť čo najväčšie obmedzenie alkoholu, ideálne tiež úplne, alebo aspoň na minimum.

Plnohodnotný zdravý spánok: Nielen aktivita, ale aj oddych sú pre vás dôležité. Počas dňa si doprajte čas odpočinku, čo pomôže aj na zmiernenie stresu a jeho negatívnych vplyvov telo. Venujte sa nejakému hobby alebo nenáročnej činnosti. V noci je nevyhnutný kvalitný spánok, ktorý by mal trvať aspoň 8 hodín bez rušivých vplyvov.

Doplnky výživy: Na podporu efektívnejšieho chudnutia, ale aj metabolizmu, trávenia či zdravšieho životného štýlu môžete použiť hotové prípravky. Ide o doplnky výživy, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu prírodných a pre telo prospešných látok. Sú dostupné voľne a viete ich užívať presne, dlhodobo a bez nejakých vedľajších účinkov.

Najčastejšie otázky o zdravom životnom štýle a jeho účinkoch

Zdravý životný štýl je téma, o ktorú sa začne skôr či neskôr zaujímať raz každý. Či už ide o zhoršenie zdravia vplyvom vyššieho veku alebo nezdravej životosprávy, priberanie, vyšší tlak a vyšší cholesterol, internetové diskusie sú plné otázok a tém.

Čo sa ohľadom zdravého životného štýlu často rieši?

Koľko hodín spánku je potrebných pre telo?

Spánok je veľmi podstatnou súčasťou životného štýlu a v organizme ovplyvňuje viacero činností, vrátane psychiky. Každý človek je iný, no všeobecne sa dospelým osobám odporúča spať minimálne 6 hodín, no nie zas dlhšie, ako 10 hodín denne. Ešte dôležitejšie je, aby ste chodili pravidelne spať a pravidelne vstávali a spánok bol bez prerušenia.

Ako často sa treba venovať aktívnemu pohybu?

Pokiaľ sa rozhodnete cvičiť, tak množstvo tréningov, ktoré týždenne absolvujete, závisí predovšetkým od typu športovej aktivity a jej intenzity. Ak ide o športy, najviac sa odporúča vykonávať ho pravidelne dva až štyri krát týždenne s prestávkami na oddych. Ak budete cvičiť veľmi tvrdo a často, môžete si ublížiť a organizmus preťažiť.

Ak ide o stravovanie, koľko krát denne treba jesť?

Výživový poradcovia odporúčajú jesť päť krát denne, no netreba sa tohto čísla striktne držať. Niekomu môžu vyhovovať len tri jedlá, no najdôležitejšie je prijať toľko kalórií, koľko ste schopný behom dňa aj energeticky vydať. Základom stravovania musí byť pravidelnosť a nevynechávanie raňajok, ktoré by mali obsahovať najviac energie.

Ktoré sladkosti sú najlepšou a zdravou voľbou?

Každý občas dostane chuť na maškrtenie a najradšej by vyjedol celý regál plný sladkostí, no je jasné, že skoro všetky sú nezdravé. Ak majú byť súčasťou vášho zdravého životného štýlu, potom voľte skôr ovocie, proteínové palacinky alebo ovsené vločky. Naopak, jednoduché cukry z klasických keksíkov, napolitánok či čokolád sú nevhodné.

Je nejaká veková skupina, ktorá je viac riziková?

Zdravý životný štýl je záležitosťou bez ohraničenia veku, kde by malo byť samozrejmosťou cieľavedomé dodržanie postupov pre duševné aj fyzické zdravie. Napriek tomu platí, že vo vyššom veku sú niektoré jeho aspekty náročnejšie, napríklad dostatok pohybu a kvalitného spánku. Na to by mali najviac dbať muži aj ženy vo veku nad 60 rokov.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Ak sa snažíte schudnúť bez toho, aby ste riešili svoj životný štýl, je to chyba. Komplexný problém, akým je vysoká hmotnosť, si vyžaduje komplexné riešenie. Jeho súčasťou by mali byť aj prírodné doplnky podporujúce metabolizmus a tiež trávenie.

Ich účinky sú prirodzené a ovplyvňujú celé zdravie:

 • kombinácia prírodných zložiek podporuje všetky metabolické činnosti a tráviace procesy, čo optimalizuje a urýchľuje znižovanie hmotnosti
 • vo väčšine prípadov je zloženie kombinované rastlinami, minerálmi a vitamínmi, ktoré telo potrebuje a sú tu zastúpené vo vyššej koncentrácii
 • okrem metabolizmu, trávenia a chudnutia obsahujú látky podporujúce srdce, cievy, nervový systém, imunitný systém a zdravie kože a vlasov
 • prírodné látky pomáhajú aj pri poruchách so spánkom, spomaľujú bunkové starnutie, znižujú únavu a naopak zvyšujú energiu aj vitalitu tela

Zloženie týchto doplnkov pozostáva s prírodných látok, napríklad aminokyselín, vitamínov, minerálov a rastlinných extraktov. Na rozdiel od syntetických látok, sú tie prírodné k telu šetrné, nevyvolávajú negatívne účinky a sú dostupné bez receptu. Samozrejme, sú laboratórne testované a majú vyvážené zloženie vo veľmi vysokej koncentrácii.

eSlim® špeciálne na chudnutie a pre zdravý životný štýl

Podporiť chudnutie a zdravý životný štýl môžete s využitím viacerých doplnkov na trhu, pričom medzi tie najkvalitnejšie a dlhodobo overené patrí eSlim®.

eSlim® je určený pre každého bez ohľadu na vek a pohlavie, je certifikovaný a schválený Úradom verejného zdravotníctva SR a má unikátne zloženie pozostáva z bylín, aminokyselín a vitamínov. Nenájdete tu žiadne škodlivé alebo rizikové chemikálie.

Ak ide o zloženie, eSlim® obsahuje prírodné látky:

 • Zelený čaj a Divý pomaranč zrýchľujú váš metabolizmus
 • Kofeín a Chilli pomáhajú termogenéze a spaľovaniu tukov
 • Guarana má povzbudzujúce účinky a pomáha aj proti stresu
 • L-Karnitín podporuje efektívnejšie spaľovanie kalórií a tukov
 • antioxidant vitamín C je skvelým zdrojom energie a vitality

Prírodný produkt značky eSlim® je vďaka svojmu zloženiu zameraný predovšetkým na redukciu telesnej hmotnosti. Stimuluje metabolizmus, spaľovanie tukov, znižuje chuť na jedlo a je prevenciou proti prejedaniu sa, rovnako tak podporuje energiu a regeneráciu. Doplnok najlepšie pôsobí, ak ho užívate pravidelne každý deň a dlhodobo.

V kombinácií s vyváženou stravou, pravidelným pohybom, správnym pitným režimom a obmedzením rizikových faktorov je eSlim® výnimočne účinný. Je dostupný bez receptu či lekárskeho vyšetrenia a dá sa kúpiť online na oficiálnej webstránke.

Záverečné zhrnutie skúseností so zdravým životným štýlom

Zmena životného štýlu je rozhodnutie, ktoré musí prísť prirodzene a bez väčšieho nátlaku okolia. Ide o dlhodobejší proces, ktorý zahŕňa komplexné zmeny.

Úvod zmien býva u všetkých takmer rovnaký, no až neskôr príde uvedomenie si, že to nie je až také jednoduché. Často za to môže predovšetkým nedostatočná motivácia, nárazový stres v práci či doma alebo len slabé výhovorky o tom, ako sa to nedá alebo to nestíhate. To sú aj dôvody, prečo je nezdravý štýl väčšiny populácie celkom bežný.

Veľa ľudí podceňuje v súčasnosti fyzickú aktivitu aj oddych, rovnako tak zloženie jedál či nápojov, ale aj pravidelnosť a spôsob ich príjmu. Oblasťou, ktorá trpí tiež v rámci životného štýlu, je dostatočne kvalitný spánok a zdravá spánková hygiena.

Skúseností ukazujú, že cesta k zdravému životnému štýlu vedie cez zmenu nielen na začiatku, ale z dlhodobého hľadiska. Ak sa začnete stravovať lepšie, budete sa pohybu venovať aspoň tri krát týždenne a spojíte to s oddychom, budete sa cítiť lepšie nie len po fyzickej stránke, ale tiež aj po mentálnej. Zníženie hmotnosti je potom otázkou času.

Ak chcete docieliť efekt zmeny rýchlejšie, efektívnejšie a viditeľnejšie, práve podporné doplnky výživy so 100% prírodným zložením sú najlepšia cesta. So značkou eSlim® získate komplexný produkt s dlhodobým a najmä bezproblémovým užívaním.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite