• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Čo je metabolizmus, ako funguje, jeho význam pre chudnutie a ako ho podporiť?

metabolizmus

Pojem metabolizmus pochádza z gréckeho slova metabolismos, čo v preklade znamená zmena. V prípade ľudského tela ide o súhrn procesov, ktoré majú na starosti látkovú premenu, vrátane príjmu energie, jej výdaja a využitia pre fungovanie organizmu.
Mnoho ľudí tiež verí, že za ich priberanie alebo vyššiu telesnú hmotnosť môže práve metabolizmus, najmä vtedy, ak je spomalený. Skôr, ako sa rozhodnete celú vinu hodiť zvaliť práve na tento proces, treba vedieť, akú úlohu má, ako funguje a čo znamená pre chudnutie či naopak priberanie. Dôležité je tiež vedieť, ako ho prirodzene podporiť.

Čo je metabolizmus, ako funguje a jeho význam

Metabolizmus je skupina chemických procesov, pri ktorých dochádza v organizme k látkovej premene prijatých živín, tukov, bielkovín, cukrov, minerálov, vitamínov či nukleových kyselín. Tie sa menia na energiu a následne príde k jej spáleniu v tele.

Metabolizmus je neodmysliteľnou súčasťou príjmu a spaľovania energie. Ide o proces, pomocou ktorého telo premieňa všetko, čo zjete a vypijete, na energiu, čiže kalórie.

Takto prijatá energia je potrebná predovšetkým pre normálny chod všetkých dôležitých procesov organizmu, kam patria krvný obeh, rast, dýchanie, činnosť buniek alebo regulácia hormónov a to počas dňa aj v noci. Proces príjmu a premeny energie, ktoré organizmus využíva na všetky základné procesy, sa nazýva bazálny metabolizmus.

Do bazálneho metabolizmu zároveň spadá premena živín, ktoré telo spaľuje bez výraznej aktivity. Má na starosti normálny chod organizmu, vrátane udržania buniek pri živote. Podľa štatistík sa b rámci tohto metabolizmu v tele spáli až 70 % prijatej energie.

Metabolizmus má dve fázy, prvou je katabolizmus a druhou anabolizmus. Prvú tvorí mechanizmus, ktorý pomáha rozložiť prijaté látky na využiteľné živiny a pokiaľ ich nie je dosť, telo ich čerpá z tkanív. Pri anabolizme sa naopak tieto tkanivá tvoria, najmä tie svalové. Telesná hmotnosť sa tak rovná rozdielu medzi prvou a druhou fázou.

Faktory, ktoré vplývajú na jeho fungovanie a rýchlosť

Na fungovanie aj rýchlosť metabolizmu má vplyv viac faktorov a činností. Niektoré môžu spôsobiť aj jeho spomalenie, čo sa prejavuje na horšom spaľovaní kalórií a priberaní. Nespálená energia v metabolizme sa tak uloží vo forme tukových zásob.

Na metabolizmus vplývajú hlavne tieto faktory:

Pohlavie a dedičné predpoklady: Gény sú úzko späté s príčinou obezity či nadváhy a ich predispozícia ovplyvní chuť do jedla, hlad a nasýtenie, rozloženie tuku aj reakciu tela na stres. Okrem toho je dôležitým faktorom aj pohlavie, kde všeobecne platí, že metabolizmus mužov je vyšší až o 10% ako u žien, čo ovplyvní v tele aj pomer tuku a svalov.

Zdravotný stav a vek: Vplyvom vyššieho veku sa činnosti metabolizmu spomaľujú a to jednak v dôsledku úbytku svalového tkaniva a tiež v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré vplývajú na premenu živín. Naopak, zranenia alebo choroby metabolizmus vo väčšine prípadov zrýchľujú, pretože telo spotrebuje energiu na regeneráciu.

Hmotnosť a BMI: Na mieru bazálneho metabolizmu má do veľkej miery vplyv aktuálna hmotnosť, prípadne jej pomer k výške vyjadrený cez premennú zvanú BMI. Ľudia s väčšou hmotnosťou majú viac tuku a zároveň potrebujú viac energie pre splnenie základných činností. Vyšší energetický príjem tak viac zaťaží celý metabolizmus.

Pitný režim: Pravidelný a zdravý pitný režim je dôležitý pre chudnutie aj všeobecné zdravie. Podporuje činnosť a stav močových ciest, trávenie, metabolizmus a celkovo látkovú premenu. Základom by mala byť čistá voda, naopak, vyhnite sa sýteným minerálnym a sladeným nápojom, kofeínu a predovšetkým alkoholu, ten zvyšuje aj chuť do jedla.

Skladba jedálnička a stravovacie návyky: Zlé stravovacia návyky sú jedným z častých faktorov, ktoré spomaľujú látkovú premenu. Medzi časté chyby patria výber jedál vo forme rýchlych občerstvení a polotovarov a nepravidelnosť stravovania. Najhoršie je vynechávať niektoré jedlá počas dňa a to následne dobehnúť na jeho záver večer.

Fyzická aktivita a stresová záťaž: Nedostatok pohybu negatívne ovplyvňuje trávenie a samozrejme aj metabolizmus a spaľovanie prijatých kalórií. Pri jeho dlhodobom nedostatku začne telo slabnúť a spolu s každodenným stresovým napätím sa zvyšuje aj riziko priberania. Málo pohybu však súčasne neznižuje energetickú závislosť na kalóriách.

Príznaky pomalého metabolizmu a vplyv na hmotnosť

Pri spomalenom metabolizme dochádza v tele k spomaleniu látkovej premeny, následkom čoho dochádza k nižšej efektivite spracovania živín a k ich ukladaniu.

V takom prípade dochádza aj k horšiemu spaľovaniu kalórií a priberaniu, keďže energia, ktorá sa nespáli, sa začne ukladať v podobe tukových zásob. To so sebou prináša dlhodobo negatívne prejavy, ktoré sa týkajú fyziologického aj duševného zdravia.

K typickým príznakom pomalého metabolizmu patria:

  • príliš náhly nárast telesnej hmotnosti v priebehu krátkeho obdobia, vrátane zvýšenia tukových zásob, najmä na bruchu, stehnách, zadku a bokoch
  • pociťovanie zníženej fyzickej výkonnosti, čím sa myslí kondícia aj fyzická výdrž, čo sa prejaví nedostatkom energie v bežnom živote ako aj v športe
  • neschopnosť schudnúť aj napriek dlhodobému dodržiavaniu diét, naopak, namiesto zníženia hmotnosti príde k celkovému ochabovaniu svalstva
  • poruchy a problémy so stolicou a s pravidelnosťou jej vylučovania, objaviť sa môžu aj bolesti žalúdka, zápchy, nevoľnosť alebo ťažkosti s dýchaním

Príkladom najviditeľnejšieho príznaku súvisiaceho so spomaleným metabolizmom je vyššia telesná hmotnosť, či už nadváha alebo obezita. Ďalšími príznakmi spomalenej látkovej premeny môžu byť suché vlasy a pokožka, neschopnosť schudnúť aj napriek zdravej strave, výrazná chuť na sladké jedlá alebo nedostatočná odolnosť voči chladu.

Podpora metabolizmu prirodzene cez jedálniček aj bylinky

Podpora látkovej premeny prirodzenou cestou pomocou režimových opatrení je najviac prirodzená a predovšetkým dlhodobá. Kľúčovými mechanizmami je udržiavanie metabolizmu v jeho funkcii a obmedzenie tých faktorov, ktoré ho môžu spomaľovať.

Ako najlepšie podporiť metabolizmus? Skúste toto:

Úplný koniec alkoholu a fajčenia: Fajčenie je zlozvyk, ktorý síce zrýchľuje metabolizmus, no pokiaľ sa tak snažíte udržať si hmotnosť, pôsobí opačne, nakoľko zaťažuje trávenie a môže spôsobiť zhoršené spaľovanie energie. Alkohol zas obsahuje veľa kalórií a vyvoláva chuť do jedla, nehovoriac o jeho negatívnom vplyve na srdce, cievy a nervy.

Jedlo častejšie, menej a pravidelne: Spôsob konzumácie má taký istý vplyv na mechanizmus metabolizmu, ako zloženie jedálnička. Dôležité preto je nielen to, čo jete, ale aj ako. Jesť by ste mali 3 až 5 krát denne v podobe raňajok, obeda a večere a aspoň 2 malé jedlá k tomu. Vyhýbajte sa hladovaniu a jedzte menšie porcie, ale častejšie.

Voda ako základ pitného režimu: Pokiaľ ide o metabolizmus a jeho zdravú činnosť, veľa záleží aj od pitného režimu. Dôležité je to, čo pijete, ale aj to, ako. Piť by ste mali minimálne každé 2 hodiny a najlepšie čistú vodu, prípadne s bazalkou, uhorkou alebo s citrónom, ktoré hydratujú telo a tým pádom podporujú metabolizmus a tiež trávenie.

Zdravé tuky a vláknina v jedálničku: Pravidelný príjem zdravých tukov, bielkovín a vlákniny je kľúčom k naštartovaniu metabolizmu. Zamerajte sa na jablká, čerešne, avokádo, ľanové semiačka, ovsené vločky, ryby, šošovicu, listovú zeleninu a do jedálnička môžete pridať aj kokosový olej a grécky jogurt, ktoré podporujú trávenie.

Koreniny a to aj tie štipľavé: Korenie ako súčasť jedálnička patrí k najlepším prírodným stimulantom trávenia, metabolických činností aj spaľovania tuku. Reč je o koreninách typu oregano, bazalka, zázvor, majorán, čierne korenie, koriander alebo škorica, odporúčame aj ostrejšie koreniny, ako sú chilli a kajenské papričky podporujúce termogenézu.

Minimalizácia vplyvu stresu: Stres je jedným z častých narušiteľov metabolizmu, trávenia aj spaľovania kalórií. V stresových situáciách sa v tele vylučujú hormóny, ktoré metabolizmus spomaľujú alebo neúmerne zrýchľujú, najmä kortizol. Následkom toho býva prejedanie či nechuť do jedla a hladovanie, čo naruší zdravý metabolizmus.

Pravidelný pohyb aj intenzívny šport: Dobrou metódou, ako odbúrať stres, podporiť trávenie a metabolizmus a výrazne zlepšiť spaľovanie uložených kalórií, je fyzická aktivita. Skúste skombinovať viac druhov pohybu, najmä beh, šprint, plávanie a silový tréning, opakujte ich 3 krát týždenne a pridajte k tomu pravidelnú chôdzu.

Doplnky výživy: V súčasnej dobe existuje možnosť podporiť metabolizmus aj prírodne a zároveň v modernej podobe pomocou prírodných doplnkov. Ide najmä o tabletky či kapsuly s komplexným zložením a účinkom, ktoré obsahujú extrakty rastlín v spojení s vitamínmi a minerálmi. Pomôžu vám aj so spaľovaním tukov či prejedaním sa.

Najčastejšie otázky o metabolizme a jeho fungovaní

Problémy s metabolizmom majú častejšie ľudia vo vyššom veku, so sedavým zamestnaním a samozrejme s vyššou hmotnosťou. To všetko sa dá ovplyvniť, dôležité však je, aby ste mali dostatok informácií. Muži aj ženy sa k nim dostávajú aj cez fóra.

Toto sú témy a dotazy, ktoré sa na internete riešia:

Aký je rozdiel medzi katabolizmom a anabolizmom?

Katabolizmus je proces, ktorý organizmus využíva pri trávení a tento mechanizmus telu umožňuje rozložiť skonzumovanú potravu a tekutiny a zmeniť ich na potrebné živiny, ktoré podporia spaľovanie tkanív, najmä tukových. V prípade anabolizmu je to naopak, tkanivá sa v tele tvoria, dôležité však je, aby išlo o tvorbu tých svalových.

Kto je rizikovou skupinou pre pomalý metabolizmus?

Najväčšiu rizikovú skupinu tvoria predovšetkým ľudia, ktorí sú starší, trpia obezitou alebo nadváhou a majú nezdravé stravovacie návyky, či už ide o zloženie jedálnička alebo nepravidelnosť stravovania. Problémy majú aj ľudia so sedavou prácou a nedostatočným pohybom, rovnako tak aj tí, čo fajčia a nadmerne konzumujú alkohol.

Ako vplýva metabolizmus na chudnutie či priberanie?

Metabolizmus a chudnutie na seba úzko nadväzujú. To, ako sa vám bude v chudnutí dariť, závisí predovšetkým od látkovej premeny a spaľovania prijatých kalórií. Ak je metabolizmus pomalý, priberáte, ak je príliš rýchly, budete sa prejedať. Jeho normálne tempo umožní organizmu využiť prijaté živiny na maximum a zároveň spáliť tie uložené.

V čom sa odlišujú ženský a mužský metabolizmus?

V prípade, že obe pohlavia majú rovnakú hmotnosť, žena bude tá, ktorá bude mať vždy nižšiu energetickú spotrebu. Má to súvis predovšetkým so stavbou tela, s rozložením tuku a tiež s menšou svalovou hmotou. Odchýlky v tom však môžu robiť faktory typu vek, hormonálne zmeny, niektoré ochorenia alebo naopak cielený zdravý životný štýl.

Má na metabolizmus vplyv aj spánok a ak áno, aký?

Spánok je dôležitým životným aspektom, počas ktorého sa bunky a celý organizmus regenerujú a telo sa zbavuje odpadových látok a toxínov. Je nevyhnutnou súčasťou správneho fungovania všetkých procesov, vrátane metabolizmu. Nedostatok spánku vás núti jesť viac sladkostí a prázdnych kalórií, jeho nadbytok zas spomaľuje trávenie.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

Aby ste mohli chudnúť a spaľovať zásoby tuku, potrebuje podporiť viacero procesov v tele. Metabolizmus je iba jedným z nich a keďže na jeho funkcie majú vplyv aj prírodné látky, vitamíny či minerály, viete ich telu efektívne dodať aj v podobe doplnkov.

Ich účinky ovplyvnia metabolizmus aj jeho rýchlosť:

  • rastlinné látky v doplnkoch urýchľujú metabolické činnosti, čím urýchľujú celý proces chudnutia, metabolizmu a spaľovania uložených tukových zásob
  • mnohé z nich znižujú chuť na jedenie a celkovo hlad, čím zabraňujú nadmernému či emočnému prejedaniu, ktoré je spojené s nezdravými jedlami
  • látky obsiahnuté v nich pomáhajú organizmu s termogenézou, čiže vytváraniu tepla a energie z potravy, čím urýchľujú celý proces chudnutia
  • pozitívny efekt majú aj na nervový systém, zlepšenie odolnosti voči stresu, imunitu, detoxikáciu a viaceré látky majú tiež antioxidačné účinky

Ďalšou výhodou prírodných doplnkov je, že vďaka ich zloženiu sú bezpečné a k organizmu šetrné. Pre telo sú látky obsiahnuté v nich úplne prirodzené a preto nemusíte maž strach zo žiadnych vedľajších účinkov alebo kontraindikácií. Vďaka forme kapsúl či tabliet je užívanie jednoduché a presné, kúpa je dostupná aj bez receptu či vyšetrenia.

eSlim® špeciálne na chudnutie a podporu metabolizmu

Produkt značky eSlim® patrí k najkvalitnejším prírodným doplnkom, aké trh ponúka. Je vhodný pre mužov aj ženy, laboratórne testovaný a schválený ÚVZ SR.

Ide o 100 % prírodný doplnok pozostávajúci z extraktov bylín Citrus aurantium, Guarana a Zelený čaj, prítomné sú aj extrakt z chilli, známy nervový stimulant kofeín alebo vitamín C. Vďaka tomu je pôsobenie pre telo prirodzené a bez vedľajších účinkov.

Ak ide o tie žiadané, prípravok pôsobí na tieto oblasti:

  • dodáva telu energiu, ktorá je potrebná počas fyzického výkonu
  • podporuje termogenézu a to vytváraním energiu z prijatej stravy
  • vďaka L-Karnitínu urýchľuje celkový proces spaľovania tukov
  • rovnako tak stimuluje metabolizmus a tiež podporuje trávenie
  • znižuje pocity hladu, takže pomáha zmierniť prejedanie sa

Zameraním produktu je hlavne zmiernenie chuti na sladké jedlá, zredukovanie tukových zásob a celkovo hmotnosti, zrýchlenie metabolizmu a lepšie spaľovanie kalórií. Všetky zložky obsiahnuté v ňom majú nadpriemernú koncentráciu a ide o unikátny mix látok. Dávkovanie je presné, denne vám stačí užiť 4 perorálne kapsuly.

Prírodný doplnok značky eSlim® bude pre vás počas chudnutia alebo ťažkostiach s metabolizmom bezkonkurenčným pomocníkom. Zakúpiť si ho môžete bez receptu alebo návštevy lekára, dokonca priamo z pohodlia domova v oficiálnom eshope.

Skúsenosti na záver a ako najlepšie podporiť metabolizmus

Metabolizmus ako súhrn procesov je nevyhnutnou súčasťou fungovania organizmu a jeho rýchlosť či priebeh majú vplyv na hmotnosť aj celkové zdravie.

Zo skúsenosti vyplýva, že najčastejšie sa s metabolickými problémami stretávajú ženy a muži, ktorí majú obezitu alebo nadváhu, rovnako tak aj ľudia vo vyššom veku z dôvodu spomalenia procesov v tele. Ťažkosti však môžu mať aj mladšie ročníky, najmä v prípade, ak majú nezdravé stravovacie návyky, nedostatok spánku či zlú životosprávu.

Reč je najmä o zlozvykoch typu fajčenie a nadmerné pitie alkoholu, no aj nedostatok prirodzeného pohybu. Nielen tieto faktory môžu metabolizmus narušiť a spôsobiť jeho spomalenie, čo sa odrazí aj na priberaní a zvyšovaní telesnej hmotnosti.

Práve zlepšenie životného štýlu sa podľa skúseností ukazuje ako dlhodobá a najviac prirodzená cesta k jeho podpore. Rýchlosť metabolizmu ovplyvníte zdravším jedálničkom a spôsobom stravovania, pravidelným pitným režimom či fyzickou aktivitou. Pomôcť mu môžu aj prírodné stimulanty v podobe rastlín, vitamínov a minerálov.

Koncentrovaným, efektívnym a jednoduchým riešením pre ich doplnenie je aj prírodný doplnok značky eSlim®. S jeho pomocou podporíte chudnutie po všetkých stránkach, vrátane metabolizmu, zníženia pocitu hladu a lepšieho spaľovania tuku v tele.

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite