• eSlim® - oficiálny predajca pre Slovenskú republiku
logo eJoy®

Vláknina a jej účinky na chudnutie a ktoré potraviny sú najlepšie zdroje

vláknina a chudnutie

Vláknina je pojem, ktorý sa čoraz viac skloňuje v súvislosti s trávením, chudnutím alebo všeobecne zdravým stravovaním. Možno ste už niekde počuli o jej benefitoch, no aj tu platí, že nie všetky formy vlákniny sú rovnaké a majú rovnaký význam.
Niektoré potraviny v jedálničku obsahujú viac vlákniny, iné menej a sú aj také, ktoré vôbec. To, aká je ich skladba, ovplyvní aj to, či sa vám podarí s jej pomocou schudnúť a aké účinky na zdravie u vás bude mať. Ak zvýšite príjem tých prospešných druhov, odrazí sa to na vašom zdraví, vrátane chudnutia. Chcete vedieť ako? Čítajte a dozviete sa!

Čo je vláknina, jej charakteristika a význam pre telo

Vláknina je vo svojej podstate sacharidom a to pre ľudský tráviaci systém nestráviteľným. Často je napriek tomu spojená so zdravým životným štýlom alebo chudnutím a hoci ju telo nevie plnohodnotne vstrebať, má pre tieto oblasti nezastupiteľný význam.

Samotná látka sa nachádza v potravinách rastlinného pôvodu a hoci patrí medzi sacharidy, ktoré organizmus využíva ako zdroj energie, v prípade vlákniny to neplatí.

Podľa rozpustnosti vo vode sa vláknina rozdeľuje do dvoch kategórií, poznáme buď vo vode rozpustnú alebo nerozpustnú vlákninu. Kým rozpustná vláknina sa vo vode rozkladá a pomáha tráveniu dobrými črevnými baktériami, nerozpustná sa vo vode nedokáže rozložiť, no pre trávenie má iný zmysel a to podporou črevnej peristaltiky.

Podľa kvasenia poznáme vlákninu fermentovanú a nefermentovanú. Fermentovaná pomáha tráveniu s podporou zdraviu prospešných baktérií v črevách, zatiaľ čo nefermentovanú nedokáže organizmus využiť a v tomto prípade ju z tela iba vylúči.

Význam vlákniny teda závisí od jej rozpustnosti vo vode a schopnosti vyživovať užitočné baktérie v črevách, čiže podporiť normálny chod tráviaceho systému. Medzi jej ďalšie funkcie patria uľahčenie vyprázdňovania stolice, podpora zdravia črevného systému a črevnej mikroflóry, viazanie ťažkých kovov a vplyv na cholesterol či žlčník.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Aké účinky má vláknina na chudnutie a pre hmotnosť

Pre ľudské telo majú baktérie zásadný význam a to tak tie s pozitívnym ako aj s negatívnym vplyvom. Najdôležitejšou úlohou vlákniny je vyživovať dobré baktérie.

Ak ide o vplyv vlákniny na hmotnosť a chudnutie, tu je priamych aj nepriamych účinkov viacero. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny bežne nedisponujú veľkým množstvom kalórií a samotná vláknina môže podporiť využitie tých ostatných.

Medzi ďalšie účinky na chudnutie a hmotnosť patria:

 • glukomannan a beta-glukán v rozpustnej vláknine tvoria s vodou gélovitú zložku, ktorá spomaľuje uvoľnenie stráveného jedla do črevnej sústavy
 • zvýšený príjem rozpustnej vlákniny má schopnosť zbaviť brucho od nadbytočného tuku a slúži ako prevencia proti jeho opätovnému vzniku
 • vláknina patrí k nestráviteľným látkam a nemá žiadnu kalorickú hodnotu, čiže môže zvýšiť objem prijatého jedla a tak mu dodať pocit sýtosti
 • ak zvýšite v jedálničku príjem potravín bohatých na vlákninu, môžete ich jesť do sýta bez obavy, že do organizmu dostanete príliš veľa kalórií

Okrem týchto účinkov má vláknina tiež vplyv na detoxikáciu tela, čiže ho očisťuje od nezdravých toxínov. Okrem toho podporuje zníženie vstrebávania tukov, čo znamená, že sa ich bude menej ukladať a to prirodzene ovplyvní aj telesnú hmotnosť. Navyše, čím menej tukov je uložených v pomere k svalov, tým rýchlejšie budete chudnúť.

Najlepšie potraviny ako prirodzený zdroj vlákniny

Nedostatočný príjem vlákniny ovplyvní nielen hmotnosť alebo chudnutie, ale môže spôsobiť aj mnoho nepríjemných zdravotných porúch v oblasti trávenia. Prijímať ich viete prirodzene cez potraviny, stačí do jedálnička zaradiť tie, ktoré jej majú najviac.

Medzi jej najlepšie zdroje patria tieto jedlá a suroviny:

Cereálie: Toto jedlo je jedným z obľúbených raňajkových pokrmov a to najmä pre schopnosť zasýtenia na dlhšiu dobu. Rovnako tak sú bohatým zdrojom vlákniny a podporujú trávenie, zabraňujú zápche a udržujú normálnu hladinu cukru v krvi. Sú vhodnou potravinou aj pri redukcií telesnej hmotnosti cvičením, pretože telu dodávajú energiu.

Celozrnné pečivo: Vo všeobecnosti je celozrnné pečivo považované za zdravé, no je tiež skvelým zdrojom vitamínov, minerálov a predovšetkým vlákniny, čo poteší hlavne tráviaci systém. Rovnako tak obsahuje zložité cukry, ktoré telo dlhšie spracováva, čím následne zmierňuje pocit nadmerného hladu a zabraňuje väčšiemu prejedaniu sa.

Semiačka a orechy: Orechy a semiačka sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín, minerálov, vitamínov a samozrejme vlákniny. Živiny nachádzajúce sa v nich podporujú celý organizmus, vrátane trávenia a chudnutia. Ideálne je konzumovať ich ráno aspoň za hrsť alebo dve, takéto množstvo vás rýchlo nasýti a telu dodá energiu na celý deň.

Ovocie: Konzumácia ovocia je prospešná v každom smere, či už ide o nervovú, tráviacu a dokonca aj pohlavnú sústavu, samozrejme, aj pre chudnutie. Najviac vlákniny sa nachádza v černiciach, egrešoch, citrónoch, jablkách a malinách. Dobrým zdrojom sú aj sušené slivky alebo sušené figy, pozor ale na tie z obchodu, ktoré majú priveľa cukru.

Zelenina: V prípade zeleniny je to podobne ako s ovocím, nachádza sa tu vysoké množstvo prospešných živín, vitamínov a minerálov pre trávenie, metabolizmus aj srdce. Veľmi dobrým zdrojom vlákniny sú artičoky, ružičkový kel, kaleráb, baklažán, mrkva, brokolica, paprika, cibuľa a špargľa, či už ich budete jesť surové, uvarené alebo upečené.

Strukoviny a sója: Súčasťou pestrej a rozmanitej stravy plnej vlákniny aj bielkovín by mali byť aj strukoviny. Pokiaľ ich budete konzumovať dlhodobo a pravidelne, pomôžu vám znížiť objem prijatej potravy a najmä nadbytočných kalórií, čiže budete chudnúť rýchlejšie. Jedzte hlavne šošovicu, fazuľu a hrach. Veľa užitočnej vlákniny obsahuje aj sója.

Zemiaky a ryža: Zemiaky a ryža sú v dnešnej dobe najviac používané prílohy k jedlám. Vďaka vysokému objemu minerálov, vitamínov, škrobu aj sacharidov prospešných pre telo sa ani niet čomu diviť. Majú výbornú schopnosť zlepšiť trávenie, posilniť srdce a zvýšiť pocit energie, čo je však najdôležitejšie, obsahujú naozaj dostatok vlákniny.

Horká čokoláda: Horká čokoláda síce nemusí chutiť každému, no je jedinečným zdrojom antioxidantov a vlákniny, ktoré podporujú chudnutie. Okrem toho plní funkciu potravy pre užitočné baktérie v črevách, pretože má tendenciu správať sa ako prebiotikum, čím podporuje ich rast. Dôležitý však je vysoký podiel kakaa, ideálne viac ako 70 %.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Ako ešte efektívne podporiť chudnutie a účinky vlákniny?

Vďaka jej rastlinnému pôvodu je vláknina pomerne prirodzenou súčasťou jedálnička, no jej účinkom a celkovo k chudnutiu môžu pomôcť aj viaceré ďalšie režimové opatrenia. Tie podporia celkové zdravie a celý proces chudnutia môžu zefektívniť.

Medzi najlepšie spôsoby podpory chudnutia patria:

Pravidelné stravovanie a menšie porcie: Načasovanie stravovania je rovnako dôležité ako zloženie a veľkosť porcií. Pravidelné stravovanie je dôležité pre dobré trávenie a udržanie metabolizmu v normálnom chode. Dôležité je jesť každý deň približne v rovnakom čase a mať viac menších porcií, ideálne 3 až 5 denne, ako menej väčších.

Voda ako základ pitného režimu: Väčšina štúdií naznačuje, že pitie čistej vody môže podporovať chudnutie alebo udržanie si telesnej hmotnosti, rovnako tak pomáha rýchlejšie spaľovať kalórie. Navyše, voda spolu s vlákninou vytvára pocit zasýtenia, čo vám pomôže na zmiernenie hladu v prípade, ak je vaším problémom prejedanie sa.

Pravidelný a prirodzený pohyb: Pohyb je kľúčom k redukcií hmotnosti a už aj pri pravidelnej chôdzi napríklad 1 hodinu denne sa to prejaví na kondícii a hmotnosti. Okrem nej, ktorá je pre telo prirodzená, si môžete zvoliť aj beh, plávanie, bicyklovanie alebo korčule. K tomu pridajte pre kombináciu intenzívnejší tréning typu šprint alebo HIIT.

Zdravá spánková hygiena: Nemusí to tak vyzerať, ale buďte si istí, že spánok je tiež jedným z faktorov, ktorý ovplyvňujú proces chudnutia. Počas spánku sa organizmus zregeneruje a zmierni sa aj vplyv stresu. Ten je nepriateľom chudnutia, keďže sa počas neho tvorí hormón kortizol ovplyvňujúci metabolizmus aj pocity hladu či nasýtenia.

Bylinky s vlákninou a na trávenie: Príroda je najviac prirodzeným pomocníkom a to aj v prípade chudnutia či zdravého trávenia. Byliny overené stáročiami skúseností ukazujú svojimi účinkami dlhodobo pozitívny vplyv a navyše, viaceré obsahujú aj množstvo vlákniny. Skúste Guaranu, chilli, Zázvor, Divoký pomaranč alebo Zelený čaj.

Doplnky výživy: Doplnky výživy sú tiež jednou z možností, ako mať pod kontrolou hladinu vlákniny v organizme a podporiť chudnutie. Ich výhodou je prírodne zloženie, ktoré pozostáva aj z viacerých vyššie spomínaných bylín v kombinácii s prospešnými vitamínmi či minerálmi. Pôsobia komplexne, sú bez receptu a vedľajších účinkov.

Najčastejšie otázky o vláknine a jej účinkoch

Ako sami vidíte, vláknina v tele je dôležitá kvôli výžive prospešných baktérií, ktoré majú na starosti normálny chod organizmu. Ak je jej v tele príliš málo, prejaví sa to na zdraví aj chudnutí. To je aj dôvod, prečo sa o ňu čoraz viac mužov a žien zaujíma.

V internetových diskusiách sa riešia aj tieto otázky:

Aké množstvo vlákniny denne je pre telo zdravé?

Dostatočné množstvo vlákniny vám okrem zdravia môže pomôcť pri chudnutí, zlepšuje krvný tlak a je dobrou prevenciou proti ochoreniam. Dospelý človek by mal denne prijať priemerne 25 až 35 g vlákniny, množstvo môže líšiť podľa veku a záťaže. Pre zaujímavosť, 30 g vlákniny nájdete napríklad v 2 kilogramoch zemiakov či 1 kg banánov.

Má jej užívanie aj nejaké nežiaduce účinky a riziká?

Ak ste sa rozhodli užívať vlákninu cielene, je dôležité dávať si pozor na jej nežiaduce účinky. Napriek tomu, že je považovaná sa úplne bezpečnú, objaviť sa môžu hnačka, plynatosť, nevoľnosť a v ojedinelých prípadoch bolesť brucha. Z potravín by vám nič také pri bežnom stravovaní hroziť nemalo, pozor však na nárazovo veľké dávky.

Ako pomáha na cholesterol a zdravie srdca a ciev?

Cholesterol znamená usádzanie tukových zlúčenín v cievach a v tepnách, čo zvyšuje riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody. Štúdie ukázali, že pravidelná a dlhodobá konzumácia vlákniny môže znížiť riziko ukladania tukov v cievach a teda aj znižuje hladinu cholesterolu, čo pomáha srdcovocievnemu systému ako aj krvnému obehu.

Je rozdiel medzi rozpustnou a nerozpustnou vlákninou?

Rozpustná vláknina dokáže na seba viazať vodu, čím zvýši svoj objem a následne prispieva k pocitu sýtosti. V tráviacom trakte potom kvasí a môže byť pre telo zdrojom energie. Nerozpustná vláknina sa vo vode nedokáže rozpustiť, v žalúdku nekvasí, nemôže byť zdrojom energie. Rastie ale v črevách a tam pomáha zriediť strávené jedlo.

Je lepšia prirodzená alebo radšej z doplnkov výživy?

Príjem zdravých potravín by mal byť samozrejmosťou a základom nielen pre chudnutie, ale celkovo pre zdravé stravovanie. Bežnému človeku však dnes už nemusí vláknina iba zo stravy stačiť nemusí, môže ju preto dopĺňať aj v podobe doplnkov výživy. Lepšie je však siahnuť po takých, ktoré majú širšie zloženie a účinky aj na chudnutie.

Ako fungujú prírodné doplnky a aké majú účinky v praxi

V oblasti zdravej výživy a cielenej podpory chudnutia sa čoraz viac aj u nás presadzujúce prírodné doplnky. Pomáhajú na podporu metabolizmu aj celého tráviaceho traktu a môžu posilniť účinky vlákniny, no ich vplyv je v organizme omnoho širší.

Svojim zložením pôsobia komplexne na viac oblastí:

 • rastlinné látky vo forme extraktov podporujú metabolické činnosti a zdravý stav celého tráviaceho traktu, vrátane črevnej mikroflóry
 • viaceré zložky majú schopnosť podporiť premenu prijatých živín na okamžitú energiu, čo využijete pri fyzickej aktivite a na rast svalstva
 • kombinácia bylín pomáha znižovať aj chuť na jedenie, čo bráni nadmernému príjmu nezdravých tukov a cukrov, čiže nevyužiteľných kalórií
 • vitamínmi a minerálmi môžu doplnky podporiť aj nervový systém, zmierniť vplyv stresu, zlepšiť regeneráciu svalov a znížiť fyzickú únavu

Svojim širokým zložením môžu doplnky podporiť aj spomalenie predčasného starnutia buniek, celkovo znížiť ukladanie tuku, podporiť termogenézu a zrýchliť metabolizmus. Ďalšou výhodou je možnosť zakúpenia bez lekárskeho receptu a keďže majú čisto prírodné zloženie, netreba sa obávať nejakých rizík alebo nežiaducich účinkov.

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

eSlim® špeciálne na chudnutie a pre podporu funkcie vlákniny

Na chudnutie aj na podporu funkcie vlákniny prírodnou cestou viete využiť spomínané doplnky, napríklad aj jednu z najviac overených značiek, eSlim®.

Tento Prírodný doplnok je zložený výhradne z prírodných surovín a určený je pre každého, kto sa rozhodol optimalizovať hmotnosť dlhodobo a čo najviac prirodzene. Má podobu kapsúl na perorálne užívanie s dávkovaním 2 kapsuly ráno a 2 večer.

Čo sa týka jeho účinkov, eSlim® pôsobí nasledovne:

 • v prvom rade zrýchľuje metabolizmus a teda aj spaľovanie tukov
 • podporuje termogenézu, čiže schopnosť vytvárať energiu
 • dodáva organizmu energiu, ktorú môžete využiť pri tréningu
 • pozitíve vplýva aj na nervový systém a odolnosť voči stresu
 • znižuje chuť na jedenie, takže minimalizuje prejedanie sa

Zloženie pozostáva z Guarany, Divého pomaranča, chilli, L-karnitínu, Zeleného čaju, kofeínu a vitamínu C, ktoré sú pre organizmus prirodzené a bezproblémové na vstrebanie. Nemusíte mať obavy z vedľajších účinkov a kontraindikácií, užívanie je možné aj viac mesiacov a prípravok bol certifikovaný Úradom verejného zdravotníctva SR.

Ak budete mať dostatok vlákniny, viac fyzickej aktivity a spojíte to s dlhodobým a pravidelným užívaním eSlim®, výsledky pri chudnutí sa dostavia. Na výber je viacero balení a jeho kúpa je možná voľne priamo cez internetový obchod značky.

Zhodnotenie účinkov vlákniny na záver + skúsenosti

Vláknina je dôležitou súčasťou jedálnička a v strave by nemala chýbať bez ohľadu na vaše pohlavie, vek či zdravotný stav, keďže má komplexne pozitívny vplyv. Podporuje výživu buniek, pomáha lepšie zásoby živín, znižuje hlad a zlepšuje trávenie.

Jej benefity tam však ani zďaleka nekončia, pretože znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha predchádzať rakovine hrubého čreva, má dobrý vplyv na črevá a črevnú mikroflóru a podľa viacerých štúdií je tiež výbornou prevenciou proti zápcham. Dôležité je zostaviť jedálniček a stravovanie tak, aby obsahovali dostatok prirodzenej vlákniny.

Na jej doplnenie sa hodia aj ďalšie možnosti, najmä doplnky výživy v podobe rozpustnej vlákniny vo vode, ktorou môžete doplniť nedostatok tej zo stravy.

Zároveň však platí, že iba vláknina sama o sebe vám radikálne zníženie hmotnosti neprinesie. Tu je potrebné komplexné pôsobenie, vrátane zdravej a pestrej stravy, pravidelného pohybu a cvičenia, zdravého pitného režimu a celkovo zdravou životosprávou.

Celý tento proces môžete urýchliť a zefektívniť ešte prírodnou cestou a to s pomocou prírodného produktu značky eSlim®. Ten obsahuje rastlinné extrakty, vitamíny a minerály, ktoré sú pre telo 100 % prirodzené a majú široké účinky, či už na metabolizmus, spaľovanie tukov alebo zníženie hladu. Skúsenosti s ním sú dlhodobé a pozitívne!

eSlim® na chudnutie

Vyskúšajte unikátny produkt s čisto prírodným zložením eSlim® určený ženám i mužom

Získajte vysnívanú postavu a zlepšite svoje zdravie prírodnou cestou

Chcem vyskúšať eSlim®

🚀 TIP č.1: vždy skladom, odosielame do 24 hodín
🔥 TIP č.2: dodanie zdarma Packeta

Zdieľajte:

Komentáre

Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Certifikované

Úradom verejného
zdravotníctva SR

Garancia

vrátenia
peňazí

Vyrobené

v Slovenskej republike
(Európska únia)

Diskrétne

doručenie
balíka

Doprava zdarma

pri doručení
cez Packeta

100% prírodný

produkt v najvyššej
kvalite